סוכה

תגובות: 0

מהי סוכה?

סוכה היא מבנה בעל שלוש דפנות לפחות, והיא מקורה בסכך, כלומר, ענפים תלושים מן הצומח.

האם יש הגבלה למידותיה של הסוכה?

גובהה המינימלי של הסוכה הוא עשרה טפחים, (כמטר), והשטח המינימלי שלה שבעה על שבעה טפחים, (כ70 על 70 ס'מ).

מה עושים בתוך הסוכה?

הסוכה צריכה לשמש במקום הבית, מרכז החיים של האדם. בסוכות עושה אדם בתוך סוכתו את מה שהוא עושה בתוך ביתו, אוכל בסוכה, ישן בסוכה, לומד בסוכה, מבלה בסוכה, ומקבל בה את אורחיו. בחג הסוכות עיקר דירתו של האדם צריך להיות בסוכה, והבית הוא הטפל. בניגוד לשאר השנה שאדם שיש לו מרפסת או פרגולה, עיקר דירתו הוא בתוך הבית, ולמרפסת או לפרגולה הוא יוצא רק על מנת להתאוורר.

למה יושבים בסוכה?

התורה כותבת כי הסוכה היא זכר להגנה שהגן הקב'ה על בני ישראל בצאתם ממצרים כאשר ישבו בסוכות. וככתוב: 'בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ שִׁבְעַת יָמִים כָּל הָאֶזְרָח בְּיִשְׂרָאֵל יֵשְׁבוּ בַּסֻּכֹּת. לְמַעַן יֵדְעוּ דֹרֹתֵיכֶם כִּי בַסֻּכּוֹת הוֹשַׁבְתִּי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּהוֹצִיאִי אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם' (ויקרא כ'ג).
התנא רבי עקיבא מבאר כי מדובר בסוכות ממשיות, שבני ישראל בנו לעצמם במסעם במדבר לאחר היציאה ממצרים. ואילו רבי אליעזר אומר כי מדובר בזכר לענני הכבוד, שהקב'ה הקיף אותנו בהם מכל הצדדים, על מנת להגן עלינו. אם כן הרי שלא רק חג הפסח הוא 'זכר ליציאת מצרים' אלא גם חג הסוכות, אלא שחג הפסח מזכיר לנו את הניסים שה' עשה במצרים ובים סוף, ואילו חג הסוכות מזכיר לנו את הניסים הגדולים שהקב'ה עשה לנו כשהוליך אותנו ארבעים שנה במדבר, עד שהכניסנו לארץ ישראל.

מה הם הרעיונות שעומדים מאחורי המצווה?

הסוכה מלמדת אותנו להתמלא במידות טובות:

ביטחון בה': כמו במדבר כשהיה עם ישראל היה מלא ביטחון בהקב'ה, והלך למקום שאין בו סיכוי להתקיים, כך גם אנו נכנסים לבית ארעי, ללא מרחב מוגן וללא פלדלת וסורגים, ובוטחים בהקב'ה שישמור עלינו.

ענווה: חג הסוכות הוא זמן האסיף, אדם אוסף את שפע היבול מן השדה ועלול להגיע למחשבת גאווה ש'כוחי ועוצם ידי עשו לי את החיל הזה', ביתו המלא כל טוב מן

היבול שאסף, עלול להביא אותו לגאווה. הסוכה נועדה להזכיר לו כיצד חיינו במדבר ללא ארץ, בלי בתים ובלי שדות וכרמים, וכך נזכור שכל מה שיש בידינו הוא מתנה מהקב'ה.

שמחה: גם עניים יכולים ללמוד מן הסוכה, שכמו בני ישראל במדבר שהיו ללא בתים ונחלות, ובכל זאת הקב'ה נתן להם טובה וברכה בשפע. כך גם העניים יכולים ללמוד שאפשר לשמוח בחלקם, ולעבוד את ה' בשמחה, גם ללא רכוש רב.

למה מקשטים את הסוכה?

מן הפסוק 'בסוכות תשבו' למדנו שהישיבה בסוכה צריכה להיות דומה לישיבה בבית. כמו שבני אדם נוהגים לקשט את ביתם בכלים נאים ותמונות נאות, כך צריך לקשט את הסוכה בכלים נאים ותמונות נאות. ויש בזה 'הידור מצווה', שאנו שמחים במצווה, ומשתדלים לעשותה בצורה יפה ומושלמת. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר