ביקור חולים

תגובות: 0

חכמים אמרו
מצוות ביקור חולים אינה נמנית בתרי'ג המצוות, אלא היא 'מצווה מדרבנן', כלומר, מצווה שחכמינו זכרונם לברכה קבעו אותה מתוקף סמכותם לתקן תקנות, לגזור גזירות ולהנהיג מנהגים טובים בעם ישראל.

איפה זה כתוב בתורה?

בספר שמות כתוב: 'וְהִזְהַרְתָּה אֶתְהֶם אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַתּוֹרֹת וְהוֹדַעְתָּ לָהֶם אֶת הַדֶּרֶךְ יֵלְכוּ בָהּ וְאֶת הַמַּעֲשֶׂה אֲשֶׁר יַעֲשׂוּן' מכאן למדו חכמים שמלבד החוקים והתורות המפורשים בתורה, ישנם כללים בדרך ארץ שצריכים לנהוג בהם, וביקור חולים הוא אחד מהם.
ובספר דברים כתוב: 'אַחֲרֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם תֵּלֵכוּ...' מכאן למדו חכמים שצריך ללכת בדרכיו של הקב'ה. כפי שהוא גומל חסדים גם אנחנו צריכים לגמול חסדים. כמו שהוא מבקר חולים, גם אנו צריכים לבקר חולים. למדנו בפרשת השבוע מהפסוק: 'וירא אליו ד' באלוני ממרא' שהקב'ה בעצמו בא לבקר את אברהם אבינו שהיה חולה, אחרי שעבר ברית מילה בגיל מבוגר.
 
כיצד מקיימים מצוות ביקור חולים?

מי בא לבקר? החברים הקרובים של החולה באים מיד כששומעים  על מחלתו. אבל הרחוקים שאינם רגילים לבוא אליו בדרך כלל, באים אחרי שלושה ימים.
איזה חולה לא מבקרים? חולה שנגרמת לו בושה מפני המצב שלו, לא באים אליו ממש, אלא עומדים מחוץ לחדרו, שומעים מקרובי המשפחה מה מצבו, ומבקשים עליו רחמים.

צריך לדאוג לחולה

מטרת מצוות 'ביקור חולים' היא לראות מקרוב מה החולה צריך, ולעשות זאת עבורו. להביא לו תרופות מבית המרקחת או ספרי קריאה, או להביא לו את שיעורי הבית, ולהשלים איתו את חומר הלימודים שהפסיד.
צריך גם לעודד אותו ולהקל על בדידותו. חברים שבאים לבקר חולה, משפרים את מצב רוחו.
אדם שבא לבקר חולה, מתעורר להתפלל ולבקש רחמים עליו, שיבריא.

כיצד מתפללים על החולים?

שואלים את שמו ואת שם אמו של החולה, ומתפללים עליו שד' ישלח לו רפואה שלימה 'בתוך שאר חולי ישראל'. כי תפילה הנאמרת גם על החולים האחרים נשמעת יותר, בזכות הרבים.
בשבת אומרים: 'שבת היא מלזעוק ורפואה קרובה לבוא, ורחמיו מרובים ושבתו בשלום'.

סיפורו של רבי עקיבא

רבי עקיבא הבחין שאחד מתלמידיו חסר כמה ימים. הוא הלך לביתו, ומצא אותו שוכב בתנאים קשים. הוא ניקה את הבית, טיפל בו, והתלמיד אמר לו: 'רבי החייתני'. אחר כך הזהיר רבי עקיבא, שמי שלא בא לבקר את החולה, עלול לגרום חלילה למותו. ומי שבא לבקר, מוסיף חיים לחולה.

כיצד ניתן לקיים את המצווה בימינו?

ניתן להצטרף לאחד מארגוני החסד שמתנדבים בבתי החולים. יש כאלו שמביאים לחולים ממתקים, יש שבאים לשמח אותם בשירה, ריקודים ונגינה, ויש שבאים להניח תפילין לחולים המתקשים בכך בעצמם. זמן החגים כמו חנוכה ופורים, הוא חשוב ביותר, כי אז החולים מרגישים צער גדול יותר על החמצת החג.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר