החתן הכעסן

אריה תומר תגובות: 0

למרטין, המיליונר האמריקני, הייתה רק בת אחת, והוא שמר עליה כבבת עינו. כאשר הבת הגיעה לגיל הנישואין, היה מרטין מודאג במיוחד. הוא רצה כמובן שבתו תתחתן עם חתן מתאים ומוצלח ממשפחה מכובדת ומיוחסת, אך שאל את עצמו כל הזמן כיצד יוכל לוודא שהבחור יהיה אכן ראוי לבתו היחידה.

סוף סוף נראה היה שהבת מצאה את חתנה המיועד. קראו לו דיוויד, והוא היה בן לאחת המשפחות המכובדות והמיוחסות בארצות הברית. מרטין בירר על הבחור בכל מיני דרכים, ושבע נחת ממה ששמע. דיוויד עבד כמנהל סניף בחברת משלוחים בינלאומית, והיה מועמד לקידום. להוריו העשירים היו עסקים רבים והוא יכול היה להשתלב באחד מהם, אבל הוא העדיף לבנות את עתידו במו ידיו. בירוריו של מרטין העלו שגם בבית הספר ובאוניברסיטה דיוויד נמנה על התלמידים הטובים, וכי הוא אדם נוח לבריות וחביב. נראה היה שהוא אכן החתן המושלם לבתו היקרה של מרטין.

אבל מרטין עוד לא היה רגוע, ולכן החליט לשכור חוקר פרטי, שיבלוש אחרי דיוויד, וינסה לרחרח ולגלות האם אין איזה סוד  אפל שמסתתר מתחת למעטה החיצוני הנוצץ. החוקר קיבל ממרטין תקציב בלתי מוגבל ויצא לעבודתו. לאחר כמה ימים הוא חזר עם תשובות, ואכן, הוא הצליח להגיע לכמה פרטים פחות מחמיאים על הבחור. מתברר שלדיוויד יש התקפות זעם והתפרצויות. לא היה קל להגיע למידע הזה, ורק כאשר החוקר הצליח לדבר עם כמה אנשים העובדים תחת דיוויד בחברת המשלוחים, הוא הצליח לגלות את הדבר.

מרטין קיבל את המידע ברגשות מעורבים. הוא שמח שהוא גילה את החיסרון הזה בזמן, לפני שהזוג מחליט להתחתן, אבל הוא לא הבין כיצד המידע השלילי הזה מסתדר עם דמותו החביבה והמנומסת של דיוויד. כל מי שהוא שאל עד היום, אמר שהוא ג'נטלמן מושלם. אולי החוקר טעה ועקב אחרי מישהו אחר?

גם בתו של מרטין לא הסכימה עם החוקר הפרטי. היא הכירה מעט את חתנה המיועד, ומעולם לא שמעה אותו מרים קול או מתפרץ.

ויכוחים רבים התנהלו בין מרטין לבין בתו. לבסוף החליט מרטין להזמין את דיוויד לשיחה אישית שבה ינסה לעמוד על אופיו האמיתי.

דיוויד הגיע למשרדו של מרטין, ואכן היה מקסים ושובה לב. הוא דיבר בקול שקט, ולא היה שום רמז לעצבנותו. בשלב מסוים החליט מרטין לעמת אותו ישירות עם המידע שקיבל עליו.

'שמע נא, דיוויד,' אמר מרטין, 'אני עומד להפקיד בידך את בתי היקרה מכל, ויש משהו שאני רוצה לשאול אותך ישירות. אנשים אומרים שאתה מרבה לצעוק ושיש לך התפרצויות זעם. האם זה נכון?'

דיוויד חייך בסלחנות ושאל: 'מי אומר עלי דברים כאלו?'

'אנשים בעבודה שלך', השיב מרטין.

'האם ביקרת אצלי פעם בעבודה?' שאל דיוויד.

'לא', הודה מרטין, 'אבל שכרתי חוקר פרטי שעקב אחריך'.

השינוי בדיוויד היה פתאומי. הבעת זעם עלתה על פניו. 'שלחת אחרי חוקר פרטי?' שאל כשהוא מרים את קולו. 'באיזה רשות אתה עושה דברים כאלו? מה אתה חושב לעצמך, אדוני? שאני איזה פושע או עבריין?'

מרטין היה המום מההאשמות, ובמיוחד מהשינוי הפתאומי שחל בבחור, בלי כל הודעה מוקדמת.

'אם זה יקרה עוד פעם, אני אתלונן עליך במשטרה', המשיך הבחור לצעוק כשהוא שולח אצבע מאשימה אל מרטין.  מרטין חייך לעצמו. כמה טוב שפרצופו האמיתי של הבחור נחשף בעוד מועד. איזה מזל שהוא נתקף בזעם והראה איך הוא מתנהג כשהוא מאבד את העשתונות.

אבל כשהוא הביט שוב אל דיוויד, הוא נדהם לגלות אותו רגוע ומחייך.

'איך הייתה ההצגה?' שאל דיוויד בנינוחות. 'הכעס שלי היה משכנע? נבהלת קצת?'

מרטין היה מבולבל עכשיו עוד יותר. 'איזה הצגה? על מה אתה מדבר?' הוא מלמל.

דיוויד חייך מאוזן לאוזן. 'נראה לך שאני אתפרץ על מי שיהיה בקרוב החותן שלי?' הסביר. 'אני פשוט המחשתי לך מה אני עושה בעבודה, ומדוע החוקר הפרטי קיבל את המידע שאני צועק ועצבני'.

'אתה חייב להסביר לי,' אמר מרטין שכבר לא הבין שום דבר.

'זה פשוט מאוד', הסביר דיוויד. 'כאשר קיבלתי את ניהול הסניף הנוכחי, התברר לי שזה סניף קשה עם עובדים בעייתיים. הדרך היחידה להפעיל אותם ולהצליח, היא לצעוק עליהם ולהטיל עליהם מרות. אני בהחלט יודע להיות נחמד כשצריך, אבל אני יודע גם להקים קול ולצעוק כאשר הדבר נדרש. הנחמדות שלי לא שולטת בי, אלא אני מחליט מתי אני נחמד ומתי אני צועק.'

*

בפרשת השבוע אנו קוראים על אברהם אבינו שהיה איש החסד הגדול, והכניס לאוהלו אפילו אנשים שנראו כערבים, והאכיל והשקה אותם. אבל כאשר הוא רואה שלוֹט, בן אחיו, נמשך אחרי  המעשים הרעים של סדום, הוא מרעים עליו בקולו ואומר: 'היפרד נא  מעלי!'. פתאום החביבות של אברהם אבינו נעלמת. כי כמו שחז'ל אמרו: 'כל המרחם על אכזרים, סופו להתאכזר על רחמנים'.

כי אברהם אבינו אינו נשלט על ידי אופיו, אלא שולט על תכונותיו. הוא יודע לעשות חסד כמו שאף אחד לא עושה, אבל הוא יודע גם להקשות אל לבו, כאשר הדבר נדרש.

התורה מספרת לנו את תולדותיהם של האבות, כדי ללמד אותנו כיצד לחיות. נלך גם אנו, אפוא, בדרכו של אברהם אבינו. לפעמים אנו צריכים לפעול נגד האופי שלנו ולהיפרד מחבר שהשפעתו עלינו רעה. כי זה מה שהקב'ה רוצה מאיתנו: שאנו נשלוט על מידותינו, ולא שמידותינו ישלטו בנו.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר