למה יש מלחמות?

רבני שלום לעם תגובות: 0

לא ברור לי מתי מותר להגיד את שֵם השֵם ומתי אסור להגיד. לפעמים אני שומע אנשים אומרים אלוקים ב-ק' ולפעמים ב-ה'. מה הכללים בדבר הזה?

הכלל הוא שאסור להזכיר ולומר את אחד משמותיו של הקדוש-ברוך-הוא לחינם, כשם שלא קוראים למלך בשר ודם בשמו הפרטי. מותר להזכיר את שמו של הקדוש ברוך הוא בתפילות ובברכות על פי מה שתיקנו לנו חז'ל, וכן מותר להזכיר שם שמים כאשר לומדים תורה ושם השם מופיע בפסוק. כמו כן מותר להזכיר שם שמים כאשר מצטטים פסוק מהתנ'ך במלואו, אבל כאשר מצטטים רק חלק מהפסוק, לא מזכירים את שם השם.

כל האמור לעיל מדובר על הגיית שם השם כמו אלוקים ב-ה'. בכל פעם אחרת מותר לומר שם השם בשינוי, כמו אלוקים ב-ק'. לדוגמא: כאשר אתה מברך על תפוח מותר לך לומר 'ברוך אתה א-דני א-לוהינו מלך העולם וכו'' אבל אם אתה רק רוצה להדגים למישהו כיצד מברכים ואין לפניך תפוח, תאמר: 'ברוך אתה השֵם אלוקינו מלך העולם וכו'' כך נוהגים גם כאשר מצטטים חצי פסוק, ואז לא מזכירים שם השם כקריאתו אלא בשינוי. למשל: 'שמע ישראל השם אלוקינו'.

דבר נוסף שחשוב לציין זה שכל האמור לעיל נוגע לשמות השם כמו 'השם', 'אלוקים', 'א-ל' וכדומה. אבל את השם המפורש, שם הוויה, אין מבטאים בשום מקרה! ולכן גם כאשר כתוב בסידור או בחומש שם הוויה מבטאים אותו 'א-דני'.

 

יש משהו שמציק לי כבר הרבה זמן: אם השם כל כך טוב ואנחנו הבנים שלו, אז למה יש כל כך הרבה צרות ומלחמות לעם ישראל ולמה אנחנו לא חיים בשלווה ובשלום, כמו שראוי לבנים של מלך? 

יש פסוק בספר משלי (ג' י'ב) שעונה בדיוק לשאלה שלך: 'אֶת אֲשֶׁר יֶאֱהַב ה', יוֹכִיח'. הקב'ה מבקש להיטיב לנו ורוצה שנהיה ראויים לקבל את כל שפע הטוב הנצחי, ולכן הוא עושה כל מיני דברים כדי לעורר אותנו להתקרב אליו. הדבר דומה לאב שאוהב את בנו, אבל כאשר נכנס לרגלו של הבן קוץ ומתחיל לזהם את בשרו, האב מחזיק אותו בכח ואפילו מכאיב לו, כדי להוציא מבשרו את הקוץ. כי האב רואה לטווח רחוק יותר, ויודע שהוצאת הקוץ היא לטובתו של הילד.

הייסורים שבאים על עם ישראל נועדו להיטיב לו באחריתו. הקב'ה בעצם שולח לנו רמזים בתקווה שנבין את הרמז.. יש לנו כל מיני 'קוצים' כמו עבירות ומעשים רעים, והייסורים והצרות מכפרים עליהם. לכן מי שמביט על הדברים בצורה נכונה, רק מתחזק מכל הצרות ומתקרב אל הקדוש ברוך הוא.

 

אני מתחזק בחודשים האחרונים, ושאלתי היא האם אני אחראי לכך שאשתי תלך בבגדים צנועים או שזה עניין פרטי שלה?

דע לך שעיקר המבחן של האדם בעבודת השם ובהתקרבות לבורא היא בזוגיות ובשלום הבית. מי שעושה את ההתקדמות בצורה נכונה, ומהווה דוגמא אישית, יצליח להשפיע על כל הבית בדרכי נועם. אינך יכול לדרוש מאחרים דרישות שעד לא מזמן אתה עצמך לא עמדת בהם...

כמובן שיש לשאוף שגם אשתך תזכה לחוות את המתיקות של חיי תורה וקדושה, אבל העבודה צריכה להתחיל בך עצמך, ולפני שאתה בא בדרישות לאחרים, תדרוש מעצמך. הדבר הזה יקרין על כל הבית, וככל שאשתך תעריך את האמת שלך, היא גם תתחבר אליה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר