הנער שניצח את האלוף

תגובות: 0

זיעה קרה כיסתה את גופו של אלכס פיוטְרַקוב, אלוף רוסיה בשחמט. כבר שנים ארוכות הוא מחזיק בתואר האליפות ואיש לא מצליח לנצח אותו. אפילו על תוכנות השחמט הממוחשבות הוא גבר בקלי-קלות. האדם היחיד שמהווה עבורו תחרות ראויה לשמה הוא סאשה ארְלוב, אלוף לטביה. בפעם האחרונה שהם נפגשו, באליפות העולם לשחמט, הסתיים המשחק ביניהם בתיקו.

אבל עכשיו יושב מולו נער אלמוני בן 17 - והבחורצ'יק פשוט עומד לנצח אותו! אלכס לא הבין מאין צץ השחקן הצעיר והמבריק הזה שעושה מהלכים כה גאוניים. אף אחד לא שמע על הנער הזה עד כה, ומה שהוציא את אלוף רוסיה משלוותו הייתה העובדה שהנער כלל לא התאמץ, ונראה כאילו הוא שולף את המהלכים משרוולו. הצעד האחרון שהנער עשה על לוח השחמט היה כל כך גאוני, עד שאלכס פיוטרקוב נזקק לדקות ארוכות של מחשבה כדי להציל את המלכה שלו.

הכול החל שבוע לפני כן, כשאדם הדור-למראה הגיע אל אלכס ואמר לו שהוא גילה שחקן צעיר ומבטיח. כדי לפרסם את השחקן החדש, אמר האיש, הוא רוצה לארגן משחק פומבי בינו לבין אלוף רוסיה. 'אם אתה תנצח, תזכה בסכום נכבד', אמר האיש, 'אבל אם המשחק יסתיים בתיקו או שהנער ינצח, לא תקבל כלום'.

אלכס הסכים מיד. הוא לא האמין שיש נער שיכול לנצח אותו, וסכום הכסף שהאדם הבטיח לו במקרה של ניצחון היה גדול.

אבל עכשיו, כשהנער התגלה כגאון שחמט, הבין אלכס שהוא עשה את טעות חייו. האולם שבו התקיים המשחק היה מלא מפה לפה באנשים שנראו חברים בארגוני פשע כאלו ואחרים. על פי ארשת פניהם המרוגזת הבין אלכס שהם הימרו על כך שהוא ינצח. עכשיו הם הולכים להפסיד את כספם וכמובן שהם יאשימו אותו, והתוצאה עלולה להיות מביכה ביותר...

לאחר כמה שעות הסתיים המשחק בתוצאה של תיקו. הנער, כוכב השחמט החדש, נעלם מהאולם תוך שניות אחדות, ואילו אלכס קם מהשולחן בבושת פנים. האנשים באולם שרקו לו בבוז והוא לא ידע איפה לקבור את עצמו מרוב בושה.

באותו זמן בדיוק, במרחק של מאות קילומטרים, באולם קטן בריגה בירת לטביה, ישב אלוף לטביה, סאשה ארלוב, וחש תחושות דומות. גם מולו ישב נער אלמוני שהתגלה כגאון שחמט. גם באולם ההוא בריגה ישבו אנשים רבים וכעוסים שהימרו על כך שאלוף המדינה ינצח, ועתה הם עמדו להפסיד את כספם. גם המשחק של סאשה ארלוב הסתיים בתוצאה של תיקו, וגם הוא ספג שריקות בוז מקהל הצופים המאוכזב.

לאחר כמה שבועות נפגשו שני האלופים, אלכס פיוטרקוב וסאשה ארלוב. שיחה קלה הבהירה להם שבאותו זמן בדיוק, בשני מקומות שונים על פני כדור הארץ, כל אחד מהם ספג תיקו משחקן צעיר ואלמוני. שני האלופים החלו לשחזר את מהלכי המשחק, ועד מהרה התברר להם ששני המשחקים שלהם היו זהים לחלוטין. הם כאילו שיחקו זה נגד זה, למרות שכל אחד שיחק במקום אחר, ומול שחקן אחר.

התעלומה הייתה גדולה, ושני האלופים החליטו לפנות למשטרה. תוך כמה ימים התבררה התרמית הגדולה שאותה תכננו וביצעו צמד נוכלים מבריקים.

חקירת המשטרה העלתה את הממצאים הבאים: אל כל אחד מהאלופים הגיע אחד מהנוכלים, והציע לארגן משחק נגד שחקן אלמוני. שני המשחקים נקבעו לאותה שעה בדיוק, האחד ברוסיה והשני בלטביה. לכל אחד מהנערים הייתה אוזניה זעירה בתוך אוזנו, שבעזרתה הוא קיבל הוראות מאדם שישב במכונית מחוץ לאולם.

בתוך האולם בלטביה ישב אדם שדיווח טלפונית על כל מהלך במשחק לאדם שישב מחוץ לאולם ברוסיה, ובתוך האולם ברוסיה ישב אדם שדיווח על כל צעד ללטביה.

כאשר המשחק החל וסאשה עשה את הצעד הראשון במשחק, הועבר הצעד ישירות לאוזניו של הנער שישב מול אלוף רוסיה, והוא ביצע את המהלך על הלוח שמולו. המהלך שאלכס עשה בתגובה הועבר ישירות אל הנער שישב מול אלוף לאטביה, וחוזר חלילה. שני האלופים, אפוא, שיחקו זה נגד זה בלי ידיעתם, על ידי מתווכים ערמומיים.

הנוכלים יצאו מהסיפור עם כסף רב. הן ברוסיה והן בלטביה, הימרו כל האנשים על כך שהאלוף ינצח. רק צמד הנוכלים, כל אחד בארצו, הימרו על כך שהנער לא ינוצח. כאשר המשחק הסתיים בתיקו והנער אכן לא נוצח, גרפו צמד הנוכלים סכום כסף עצום.

*

בתוך נפשו של כל אדם מתנהל משחק שחמט בין שתי כוחות: הכוחות החיוביים והכוחות השליליים. המומחיות הגדולה של היצר הרע היא להסתתר ולהתחבא, ולהתחזות לנער צעיר שלא יודע לשחק שחמט. אם היינו יודעים שאנו מתמודדים מול אלוף, היינו אוספים את כל כוחותינו ומנצחים. רוב הנפילות שלנו מתרחשות כאשר אנו לא מזהים בכלל שאנו עומדים בפני ניסיון...

ככל שנזכור זאת, כך יקל עלינו לגבור על היריב הזה. ברגע שאתה יודע שהרצון לעבירה נובע מאיזה נוכל ערמומי שיושב בתוך לבך ומנסה להפיל אותך, אתה יכול לומר לו: 'אני לא פראייר שלך. עלי לא עובדים כל כך בקלות'...


 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר