דילמה בחדר המדרגות

תגובות: 0

כשאני עולה בשבת בחדר המדרגות, השכנים לפעמים מדליקים אור. האם מותר ללכת באור שיהודי הדליק בשבת או שאני חייב לחכות במקום עד שהאור ייכבה? אני כמובן לא רוצה לחלל שבת אבל מצד שני אני לא רוצה להעליב את השכנים שלי. מה עושים?

אסור ליהנות מחילול שבת של יהודי אחר, ולכן אם ללא האור שהשכן הדליק אי אפשר לעלות, אסור ליהנות מהאור הזה, ואולם אם גם ללא האור היית יכול לעלות במדרגות, אין בדבר איסור. יצוין שלפעמים שכנים חילוניים מדליקים את האור דווקא מתוך כוונה טובה ורצון לעזור לשכנים הדתיים, בחושבם שלדתיים זה אסור אבל להם זה מותר. במקרה כזה, כמו במקרים רבים אחרים, דרכי נועם יפתרו את הבעיה. אפשר להסביר להם בעדינות שזה מפריע לך וכי אינך מעוניין שהם יחללו שבת עבורך, ומן הניסיון אנו למדים שאם אכן כוונתם הייתה לטובה, הם יימנעו מלעשות זאת.

 

התחלתי לאחרונה ללמוד תורה בשיעור שמתקיים ליד הבית שלי, אבל הלימוד קשה לי ואני לא מרגיש את הסיפוק ואת ההנאה הגדולה שכולם מדברים עליה. מה לעשות כדי להרגיש הנאה מלימוד תורה?

יש אנשים שחשים בתחילת הדרך קושי מסוים בלימוד התורה, כי הדבר מצריך כניסה לעולם מושגים חדש ובלתי מוכר. יש רבים אחרים הזוכים להרגיש מיד את הטעם והתענוג שבלימוד התורה. חכמים לימדו אותנו שדווקא התורה שנלמדת בקושי ובעמל היא התורה הנחשבת ביותר, שמשפיעה על נפשו של האדם לטובה ומטהרת את ליבו. צריך להאמין שבהמשך הדברים נעשים קלים יותר ותוכל למצוא את העונג שבלימוד התורה. ועם זאת, יש סוגים רבים ושונים של לימוד תורה וכל אחד יכול למצוא את מה שהוא אוהב על פי אישיותו. יש המעדיפים הלכה המדריכה אותנו מה לעשות בחיי היום יום, יש המעדיפים את לימוד הגמרא המעמיק והשכלי, ויש אחרים המתעמקים במחשבה ובהבנת עיקרי האמונה. אם תמצא את סוג הלימוד שמדבר אליך, תוכל להתחבר ביתר קלות ולגלות את הסיפוק שבלימוד התורה.

  

אם נגזר עלי מהשמיים כמה זמן אחיה ומתי אמות, מה הבעיה לסכן את עצמי ולנהוג במהירות בכביש? הרי ממילא נגזר עלי מראש בדיוק באיזה רגע אסיים את חיי?

יש כלל גדול ש'אין סומכים על הנס'. התורה מצווה אותנו 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם' ומסיבה זו חובה על האדם לנהוג בזהירות בכל דרכיו ולא להכניס את עצמו למצב של סכנה. הקדוש-ברוך-הוא קוצב לכל אחד מאיתנו שנות חיים, אבל הדבר מותנה בכך שנשמור על עצמנו ולא נכניס את עצמנו לסכנות. יש פתגם עממי האומר שאלוקים לא עוזר למי שלא עוזר לעצמו, ובוודאי שמי שמתעקש לסכן את עצמו ולקצר את חייו במו ידיו, לא ראוי שייעשה לו נס. ויתרה מזו, מי שמכניס את עצמו לסכנות בכוונה, מגביר על עצמו את מידת הדין, ומביא על עצמו חלילה פורענות שלא הייתה נגזרת עליו אילולא היה מזלזל בחייו ומכניס את עצמו לסכנות.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר