אין ארוחות חינם

דוד קליינר תגובות: 0

חששות רבים ליוו את שגיא ואת מיכל לקראת טיסתם לארצות הברית. זו לא הפעם הראשונה שהם נוסעים לחו'ל לצורך עבודתו של שגיא, אך תמיד שהו בניו יורק או בעיר גדולה אחרת, ואילו הפעם שגיא נשלח לעיירה קטנה ונידחת שאין בה אפילו יהודי אחד לרפואה. בימות החול עוד ניתן להסתדר, אך הרעיון לעשות את השבת בבדידות לא מצא חן בעיניהם. עוד מהארץ ביררה מיכל ומצאה כי בעיר אחרת, המרוחקת כשעתיים נסיעה מהעיירה שבה ישהו, יש מלון יהודי עם תפילות שבת וסעודות, והיא הזמינה חדר לשבת.

בני הזוג נחתו בארה'ב ביום שני, ונסעו למקום עבודתו של שגיא. בצהרי יום שישי, ארבע שעות לפני כניסת השבת, הם יצאו בדרכם למלון היהודי, אולם לאחר כמאה קילומטרים החל להתפשט ברכב ריח שריפה. בתחילה הם חשבו שהריח מגיע מהסביבה, אולם לא חלפו רגעים רבים, ועשן החל להיתמר ממכסה המנוע. שגיא בלם בצד הכביש ובני הזוג יצאו מהמכונית במהירות. 'רק זה היה חסר לנו', אמר שגיא כשהוא מביט בשעונו בדאגה. השבת מתקרבת, והם נמצאים באמצע שום מקום כשמסביבם רק שדות המגיעים עד קצה האופק.

כששגיא התקשר לחברת ההשכרה, בישרה לו הפקידה כי רכב חילופי יגיע תוך שעתיים.

'שעתיים?!' הזדעק שגיא. 'גברתי, אני יהודי אורתודוקסי. בעוד שעתיים וחצי נכנסת שבת ולא אוכל לנסוע', אך הפקידה ענתה ביובש כי אין אפשרות לזרז את הגעת הרכב.

השעתיים עברו על בני הזוג במריטת עצבים. חמישים דקות לפני כניסת השבת הגיעה המכונית החלופית והם נכנסו אליה בסערה, אך לא היה כל סיכוי להגיע למלון היהודי לפני כניסת השבת.

'יש לנו פה כמה לחמניות', אמרה מיכל, 'בוא ניכנס לעיר הראשונה שנראה, נקנה לעצמנו כמה מצרכים נוספים, ונמצא איזה מקום שקט שבו נוכל לשהות. נעשה לנו שבת נחמדה כהלכתה, גם אם אנחנו זרוקים באיזה חור בקצה העולם'.

כחלוף עשר דקות הם הגיעו לעיר קטנה. שגיא החל להסתובב ולחפש גן ציבורי שלידו יוכלו לשהות ביממה הקרובה, אך לפתע בלם את המכונית בהפתעה: על המדרכה צעד אדם חבוש קסקט שעל מכנסיו משתלשלים חוטי ציצית. 'תראי, הנה יהודי!' קרא שגיא אל מיכל.

הוא יצא אל האיש שאכן התגלה כיהודי שומר מצוות, והסביר לו במהירות את מצבו. 'הגעתם למקום הנכון', חייך היהודי, 'אתם מוזמנים לביתי'. לאחר כמה דקות כבר עמדו שגיא ומיכל בפתח ביתו של האיש.

'יש לנו אורחים', קרא האיש לרעייתו, ורץ להביא להם קפה ועוגות.

שגיא ומיכל היו נבוכים. מצד אחד שמחו על שלא ייאלצו לעשות את השבת תחת כיפת השמים, אך מצד שני חששו להכביד על המשפחה שוודאי לא התכוננה לאורחים.

'אתה בטוח שזה בסדר שנישאר פה?' שאל שגיא את היהודי. 'יש לכם מספיק אוכל?'

היהודי הביט בו במבט תוהה ואחר השיב בשאלה: 'למה שלא יהיה לנו מספיק אוכל? זה הביזנס שלנו'.

'מה הפירוש?'

'יש לנו פה בית הארחה', הסביר היהודי, 'המחיר שלנו לשבת הוא 100 דולר, ועם פנסיון מלא זה יעלה לכם 300 דולר'.

'אתה צוחק עלי?' שאל שגיא בתדהמה, אך פניו השלוות של בעל הבית העידו שהוא מתכוון לכל מילה. 'גם אני צריך להתפרנס ממשהו, לא?' אמר, 'ותאמין לי, עוד עשיתי לכם הנחה בגלל שהתחשבתי במצבכם'.

תחושת המבוכה של שגיא התחלפה בתימהון ואפילו במעט פליאה. זה נראה בית פרטי, חשב לעצמו, ולא בית הארחה. כנראה האיש פשוט החליט 'לעשות קופה' על חשבוננו. מצד שני, המשיך שגיא להרהר, זכותו של היהודי לגבות תשלום, הרי גם בבית המלון שבו הזמנו חדר היינו משלמים.

כאשר הם שבו מתפילת ליל השבת, כבר היה השולחן ערוך לתפארה. ילדי המשפחה ישבו סביב השולחן, וגם שגיא ומיכל תפסו את מקומותיהם. כעת, למען האמת, הם שמחו על שהיהודי גובה מהם תשלום. כך חשו בנוח ולא כמי שזוכים למתנת חינם. הסעודה  היתה נעימה, והשיחה קלחה. כשבעלת הבית הציעה לשגיא עוד מנה של דג, הוא לקח בשמחה, וכשבעל הבית הציע לו בקבוק יין יקר, הוא קיבל את ההצעה בלי נקיפות מצפון. כשהם הלכו לישון, המצעים לא היו נוחים למיכל, ושגיא לא היסס וביקש מרעייתו של המארח להחליפם.

השבת חלפה בנעימים, ובמוצאי השבת, מיד לאחר ההבדלה, שלף שגיא 300 דולר מארנקו, והגישם לבעל הבית.

אבל היהודי פרץ בצחוק גדול ודחה את התשלום. 'אני לא לוקח כסף. אתם הייתם אורחים שלנו', אמר, כשגם אשתו מחייכת מהמטבח.

'מה???' תהה שגיא, 'אמרת בפירוש שזה בתשלום'.

'נכון שאמרתי', אישר בעל הבית, 'פשוט ראיתי כמה אתם נבוכים והבנתי שכל השבת הולכת לעבור כך, אז מצאתי דרך מיוחדת לתת לכם ליהנות מהאירוח שלנו בצורה הטובה ביותר...'

*

בפרשיות שאנו קוראים בשבועות אלו אנו פוגשים את אברהם אבי האומה הישראלית. אחת מתכונותיו העיקריות היתה עשיית חסד עם כל אדם, מכל הלב, ובצורה הטובה ביותר.

אנו צאצאיו של אברהם אבינו. הבה נאמץ את מידת החסד שירשנו ממנו, נגמול חסד עם כל אדם, ובעיקר נקפיד לעשות זאת בחכמה ובתבונה כדי שהמקבל יחוש בנוח. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר