צ'ק של מיליונר

אריק סגל תגובות: 0

אלברט היה אחוז ייאוש. החברה שהוא ניהל בשנה האחרונה עמדה להתמוטט, ונראה היה כי אין מנוס מפני פשיטת רגל.

לא ביום אחד התרחש הדבר. בחודשים הראשונים לכניסתו לתפקיד האירה לו ההצלחה פנים. החלטות עסקיות שהוא קיבל התבררו כנכונות, והצעות הייעול שלו הובילו את החברה להישגים חסרי תקדים. אלא שבחצי השנה האחרונה החלו להיווצר בקיעים במכונה המשומנת: השקעות לא מוצלחות והכרעות לא מדויקות הכניסו את החברה לסחרור פיננסי. אלברט נטל הלוואות מהבנקים ודחה תשלומים לספקים, אך ההפסדים המשיכו להצטבר עד שאיימו על קיום החברה - והאחריות הוטלה כולה עליו.

ביום בו עמדה החברה להכריז על פשיטת רגל, ישב אלברט על ספסל רחוב כשראשו נתון בין ידיו. הוא היה שבור, וחש כי איבד כל תקווה. הרצון לחיות כמעט וניטל ממנו. כאבו הגדול לא אִפשר לו לשמוע את הפסיעות שקרבו אליו, אך לפתע הגיע לאוזניו קול של אדם זקן בעל מבטא צרפתי בולט, קול שהחמלה לא נעדרה ממנו: 'מה לך איש צעיר? מדוע אתה נראה כמי שעולמו חרב עליו?'

אלברט ניסה לפטור את הזקן בידו ולסמן לו להסתלק, אך הזקן התעקש לקבל תשובה. בלית ברירה סיפר אלברט על צרותיו: הוא תיאר את מצב המפעל כשהגיע לידיו, את ההצלחה המזהירה, ולבסוף את הקשיים המתמשכים עד לנפילה המהדהדת.

הזקן התבונן באלברט ארוכות, ולבסוף הוציא מכיסו פנקס צ'קים. הוא שרבט מספר מילים והגיש לו צ'ק. 'קח', אמר, 'ותשתמש בכסף כדי להיחלץ מחובותיך. בעוד שנה בדיוק, כאן במקום הזה, תוכל להחזיר לי את הכסף'. האיש סיים את דבריו, הסתובב והלך במהירות לדרכו.

אלברט נפנה להביט בצ'ק ולהפתעתו העצומה גילה כי הסכום הנקוב בו הוא 900,000 יורו. הוא הצליח גם לקרוא את החתימה: בֶּרְנָאר אַרְנוֹ. אלברט היה בהלם. התעשיין הצרפתי ברנאר ארנו נחשב לאחד מעשירי העולם. לפי דירוג המגזין 'פורבס' הוא ממוקם במקום הרביעי בין עשירי תבל, והונו נאמד בלמעלה מ-40 מיליארד דולרים. אלברט הצטער על שלא הספיק להודות למיליונר טוב הלב שהציל בעצם את חייו, אך במקביל החליט שלא לאכזבו.

במקום להשתמש בכסף לצורך סילוק החובות, החליט אלברט להשאיר את הצ'ק בארנקו ולנסות לפתור את קשייו בכוחות עצמו. המחשבה על הסכום האגדי העומד לרשותו נסכה בו כוחות מחודשים. הוא חש שמשהו במוחו השתחרר, והוא מסוגל לחשוב בצלילות. ואמנם בתוך מספר שבועות הוא נקט שורת צעדים אמיצים ומפתיעים שהצליחו להעלות את החברה הכושלת על דרך המלך, ולאחר כמה חודשים אף היה מסוגל לדווח בגאווה על רווחים ראשונים...

עם תום השנה, בדיוק ביום בו פגש את המיליארדר המופלא, המתין אלברט בסמוך לאותו ספסל בו נערכה הפגישה ששינתה את חייו. דקות ספורות לאחר מכן הוא ראה את דמותו של הזקן מתקרבת. אלברט הנרגש ביקש לרוץ לעברו, להשיב לו את הצ'ק ולהודות לו על חסדו, אלא שהוא לא הספיק לעשות זאת. אישה צעירה במדי אחות יצאה בהליכה מהירה מבית מחסה לחולי נפש ששכן ממול, תפסה את הזקן בזרועו וסובבה אותו לכיוון המוסד הרפואי. 'אני מקוָה מאוד שהוא לא הספיק לעבוד עליך,' קראה האחות אל אלברט, 'כל יום הוא בורח מבית החולים, ומספֵר לעובדים והשבים שהוא - לא פחות ולא יותר - ברנאר ארנו'.

אלברט הנהן בראשו ולא הוציא הגה מפיו. בתנועות איטיות הוא הוציא את הצ'ק מכיסו, קרע אותו ופיזר את פיסות הנייר לרוח. כשהחל לצעוד לכיוון משרדו, החל פתאום לחייך באושר. הוא הבין שלא הכסף חילץ אותו ממצוקתו הקשה, כי אם יכולותיו ועוצמותיו הפנימיות, שהצ'ק רק עזר לו לגלותן.

 

***

בכל אחד מאיתנו טמונים כוחות נפש עצומים, שמתגלים רק כאשר אנו נדחקים את הקיר ואין לנו ברירה. החכמה היא לגלות את הכוחות הללו ולהשתמש בהם ביומיום. אם נזכור את תפקידנו  האמיתי בעולם הזה ונפנים שכל יום שחולף אינו חוזר, נוכל לגייס את הכוחות הללו ולנצלם להתקדמות מופלאה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר