תשובה במילה אחת

הרב אבי בן אבנר תגובות: 0

 אולם בית המשפט הלך והתמלא באנשים, דיוניו המשפטיים של השופט אשטון קונלי היו ידועים כמעניינים וסיפקו זווית ראיה מעמיקה וחדשנית עבור מתמחים וסטודנטים מתלמדים. השופט קונלי נודע כשופט זעוף פנים אשר הצליף ללא הרף בעורכי הדין, כאשר תשובותיהם לא סיפקו את שאלותיו. רבים היו האנשים שהאמינו כי השופט קונלי שונא עורכי דין ורק חיפש כיצד יוכל להפוך אותם ללעג וקלס במהלך המשפט, מה שסיפק הופעות חינם עבור המשתתפים וחומר רכילותי עבור  עורכי המדורים המשפטיים בעיתונים.

משפטיו של השופט קונלי סיפקו תמיד חומר מעניין למדורי העיתונים, ואין פלא שמכל הדיונים שנערכו בבית המשפט, האולם שלו היה העמוס ביותר.

המשפט הנוכחי עסק בהרשעתו של ג'ק דיימון שהיה פורץ בעל עבר פלילי רב שנים, במקרה כמו של דיימון ולאור עברו, גזר הדין היה כמעט מובטח. גזר דין של שנתיים מאסר בפועל, בתוספת קנס כספי גבוה במיוחד. להגנתו של דיימון נשכר עורך הדין אלן גרין שהתפרסם כעורך דין מומחה ובעל ניסיון בלהטוטים משפטיים, עורך הדין גרין הצליח להוציא לחופשי במהלך הקריירה הארוכה שלו, רוצחים מורשעים לאחר שהוכיח את חפותם בבית המשפט. רף הסקרנות של הצופים הלך וגבר לאחר שהתברר כי ההתמודדות תהיה דווקא תחת שרביטו של השופט קונלי שלא סבל במיוחד את עורכי הדין ובמיוחד את אלו שהוכיחו את כשרונם בהגנה על הנאשמים. הנוכחים התיישבו והנאשם הוכנס לאולם כשהוא כבול באזיקים, שאר הנאספים תפסו את מקומותיהם. מזכיר בית המשפט הכריז שכבוד השופט קונלי עומד להיכנס לאולם. כולם עמדו על רגליהם, וחיכו בקוצר רוח שהשופט יתיישב על מקומו ויפתח בדיון.

השופט הביט בעין בוחנת בנאספים ומבטו התעכב על עורך הדין גרין. 'בוקר טוב לכולם' החל בדבריו, 'אני רואה שהיום באולם ישנם עורכי דין מדופלמים במיוחד'. רחש עבר באולם וכולם הבינו למי הוא מתכוון 'ובכן, לפני שנתחיל במשפט אני אומר בצורה הברורה ביותר. לא אסבול באולם המשפט שלי כל סוג של דמגוגיה!' הוא הגביה את קולו. 'כאשר אשאל שאלה, היא תיענה בכן או לא בלבד, לא אסכים לשום מילים חלקלקות שמבלבלות את השומעים' מבטו של השופט ננעץ בעורך הדין גרין. 'דמגוגיה יתכן שעוזרת במקומות אחרים, אך לא אצלי!' סיים את דבריו בשביעות רצון.

התובע החל להציג את טענותיו, הוא הציג את הראיות השונות שנאספו, את עברו הפלילי של דיימון בצירוף הנתונים הקיימים, וביקש מהשופט למצות עם הנאשם את מלוא חומרת הדין.

'האם הנאשם מודה בפריצה שבה הוא נאשם?' שאל השופט את עורך הדין גרין. 'אני אסביר מה קרה באותו יום...' החל לענות עורך הדין. 'אני חושב שהבהרתי את עמדתי בנושא!' קטע אותו השופט בחדות, 'לא אוכל לסבול שום דמגוגיה, מכל סוג שהוא!' וטפח בידו על השולחן בחוזקה, 'נשאלת שאלה פשוטה, תענה עליה בפשטות!' הבהיר השופט.

'אני חוזר על השאלה בשנית, האם הנאשם מודה בפריצה שבה הואשם?' עורך הדין גרין הביט סביבו והחל בדבריו: 'אמנם מרשי מסכים, כי...'. השופט קטע אותו חדות 'אדוני נחשב לאחד מעורכי הדין המובילים בתחום, האם אדוני אינו מבין את הוראותיי?!' השופט הסתכל על הנאספים באולם, ווידא כי כל היושבים מרותקים לדבריו והמשיך בהנאה גלויה להצליף בעורך הדין, 'על כל שאלה שאשאל, תוכל לענות בכן ולא בלבד, לא אסכים לכל תגובה שתיענה ביותר ממילה אחת, האם זה ברור?'

'ברור כשמש' ענה עורך הדין גרין, 'אבל, זה מובן כי לא לכל שאלה יש תשובה ברורה של כן או לא'. השיב עורך הדין בתסכול גובר. 'אל תתווכח איתי!' זעם השופט 'לכל שאלה ישנה תשובה במילה אחת וכך גם ינהג אדוני'.

'לפני שאנו מתחילים בדיון, האם אוכל לשאול את כבודו שאלה?' שאל עורך הדין את השופט. שהביט בו בחיוך זדוני ונהנה לראות את עורך הדין מתפתל מול מתקפותיו.

'רק בקשה אחת, אני מבקש שלא אואשם בביזיון בית המשפט עקב השאלה, האם אפשרות זו מתקבלת?'. השופט הביט באולם המלא באנשים, והבין כי אם לא יענה בחיוב לבקשה, הוא יתבזה בפני הקהל הרב שנכח באולם.

'אני מסכים לבקשה' אישר בהנהון ראש. 'האם נכונה השמועה, שכבודו הפסיק לאחרונה לקבל שוחד?'. קהל הצופים השתתק וציפה לתשובתו של השופט, שהבין היטב לאיזה בור הכניס אותו עורך הדין, אם יענה ב'לא' כולם יבינו כאילו הוא ממשיך עדיין לקבל שוחד. אם יענה ב'כן' כולם יבינו כאילו הוא הפסיק רק לאחרונה לקבל שוחד...

'התשובה לשאלה הזו מתחילה בכך...' עורך הדין קטע את דבריו 'אני מבקש תשובה בכן או לא בלבד' השופט התפתל בתשובתו, ולבסוף נאלץ להודות בטעותו לפני כל הנאספים...

***

בעולם שלנו ישנם דברים שברורים ומסתכמים בשחור ולבן, אולם רוב המצבים שאנו מתמודדים איתם, ורוב ההחלטות שעלינו לקבל במהלך החיים נמצאות על הגבול שבין השחור והלבן, שטח שקשה מאוד להחליט בו החלטות. כדאי לכל אדם מאתנו שיהיה לו אדם שלישי אתו יוכל להתייעץ בכל בעיה, להגיע אל המסקנה הנכונה שתעזור לנו בהמשך החיים.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר