לא להיות פראייר

רבני שלום לעם תגובות: 0

הרשו'ת לשאול

חבר מבקש ללוות ממני כסף, האם ישנה מצווה למלא את בקשתו?

שאלתך תלויה במספר פרטים חשובים שעל פיהם נוכל להשיב האם ישנה מצווה בנתינת ההלוואה, תלוי מיהו הלווה ומה גילו, עבור מה מיועדת ההלוואה והאם הוא מוכר לך כאדם נאמן שיעמוד בדיבורו ויוכל להיות אחראי להחזיר את הכסף. רק אם המטרה שלשמה הוא לווה תעזור לו והיא אכן טובה וראויה ישנה מצווה להלוות לו, במידה ויש לך סכום כסף בצד שאינך משתמש בו, מוטל עליך לא לקפוץ את ידך ולהלוות את כספך לחברך, כמובן זה בתנאי שההלוואה נעשית על פי כללי ההלכה בכתיבת שטר הלוואה ובעדים החתומים על נתינתה.

אצלנו בבית הספר המושג 'נקמה' היא מציאות יומיומית, מכיון שאם לא תשמור על כבודך, ירמסו אותך כי אתה 'פראייר'. האם מוטל עליי להיות פראייר ולא לנקום ממי שפגע בי?

לפני שאנו מסבירים מהי המשמעות של המושג 'נקמה', שנזכר במפורש בתורה באיסור 'לא תיקום ולא תיטור' חשוב לציין שמי שיש לו מידות טובות והוא יודע במקביל לעמוד על שלו בצורה נחרצת, הוא בהחלט לא פראייר למרות שבדרך כלל הוא מחליט שלא להחזיר לאלו שפגעו בו. ביאור המושג 'נקמה' הוא שכאשר ביקשת טובה מידיד והוא נמנע מלתת לך אותה, ואתה נוקם בו כאשר הוא מבקש ממך טובה בהזדמנות אחרת ואתה מונע אותה ממנו, כ'נקמה' על שלא עזר לך בעבר זוהי ה'נקמה' האסורה מן התורה. לעומתו המושג 'נטירה' הוא כאשר אתה מחליט לא להיות כמוהו ובכל זאת עוזר לאותו ידיד, אבל במקביל אתה מדגיש בפניו ש:'זוכר שאז לא עזרת לי? אני לא כמוך ואני כן אעזור לך' בדברים אלו אתה הופך לנוטר טינה בלב ועובר על איסור 'לא תיטור' ועליך להתגבר על המחשבות הרעות ולא לזכור את העוול שעשה לך. כמובן, שבמידה ופוגעים בך באופן ישיר עליך למנוע פגיעה ולהגן על כבודך, אבל העיקר לא ללכת עם הכעס לכיוונים שליליים. אם תצליח לשתוק ולוותר, תזכה להיות מאלו שנקראים 'הנעלבים ואינם עולבים' ששכרם רב והם מכונים כאוהביו של הקדוש ברוך הוא.

יצא לי לעבור ליד תגרת ידיים שהגיעה עד לסכנה, האם יש עניין להתערב ולנסות למנוע את המריבה. או שעדיף לברוח ולהתרחק?

השאלה קשה ותלויה בכל מקרה לגופו. מצד אחד יש עניין של 'לא תעמוד על דם רעך' וצריך להציל כל יהודי ממצב של סכנה וחובה מוטלת עליך לעזור, מצד שני אתה צריך להיות בטוח שאתה לא תיפגע מההתערבות במריבה. וחייך קודמים, מצד שני אתה צריך להיות בטוח שתהיה תועלת מעצם ההתערבות שלך. יתכן שזה יהיה אפשרי במידה ואתה מכיר את שני האנשים ואתה לא תיפגע מההתערבות, או שאתה טיפוס חייכן שיודע לרכך גם את האנשים הקשים ביותר, אבל צריך לחשוב לפני כל מקרה לגופו וצריך לשקול היטב את הדברים לפני כל מעשה שתעשה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר