האיש במקום הנכון

אריק סגל תגובות: 0

מתיו היה ילד לא חכם במיוחד. הוא נולד עם מנת משכל נמוכה, ומראהו החיצוני לא הרשים במיוחד. עוד בתור ילד הוא היה קרבן ללעג חבריו, שלא חדלו לבוז לו על מראהו המגושם ושכלו הרפה. עם הגיעו לגיל 18 חיפשו לו הוריו עבודה שתתאים עבורו. לאחר חיפושים נמצאה עבורו עבודה כפועל בניין ובה רק מטלה אחת: ערבוב המלט. מתיו החל לעבוד בערבוב המלט ומשעות הבוקר המוקדמות ועד השעה חמש, היה עסוק מתיו בערבוב המלט עבור שאר הפועלים.

אלא שגם במקום העבודה החדש לא שבע מתיו נחת. חבריו, שלא נחשבו לאינטלקטואלים גדולים זיהו עד מהרה כי לפניהם ניצב בחור ששכלו לא חד במיוחד, בלשון המעטה. הם ניצלו זאת כדי להעליב אותו. מדי פעם היו פונים וקוראים לו: 'ערבב את המלט מתיו, רק תיזהר לערבב אותו בזווית הנכונה, כמו שלמדת באוניברסיטה'. הפועלים שבעצמם לא היו חכמים במיוחד, מצאו הזדמנות להאדיר את עצמם באמצעות פגיעה באדם חלש יותר. כך הוא טבעם של בני האדם. מתיו בכל אופן המשיך לסבול בשקט.

באחד הימים קרא מתיו בעיתון המקומי ידיעה מפתיעה שלא זכתה לכותרת גדולה: מדענים מאוניברסיטת קולומביה, מחפשים מתנדבים לניסוי חדשני שייערך במעבדות האוניברסיטה, שבאמצעותו ניתן לשנות את מנת המשכל של המתנדבים, באמצעים פולשניים ובאלקטרודות שאותם הם מחדירים לראשו של האדם ויוכלו להגדיל את מנת המשכל. מתיו חש שחלומו הגדול להפוך לאיש נבון עשוי להתגשם. לאחר בירורים קיבל את כל המידע אודות הניסוי והודיע על התנדבותו לפרויקט.

לאחר ימים ספורים, ארז מתיו את חפציו ונסע לניו יורק. לחבריו בעבודה הודיע כי הוא ייאלץ להיעדר למספר שבועות בעקבות שמחה משפחתית. הם לא התרגשו במיוחד מחסרונו בעבודה, לדידם הוא היה חלק מהנוף, ולא אחד מהקבוצה. מתיו הגיע לשערי האוניברסיטה והציג את עצמו בפני המדענים. מצבו השכלי של מתיו הציג אותו כמתאים לניסוי ולאחר סדרת ראיונות ארוכה, הם זימנו אותו לשיחה והודיעו לו כי הוא התקבל. מתיו הוכנס לניתוח ארוך בן אחת עשרה שעות, כשבסיומו יצא כשראשו חבוש לחדר ההתאוששות.

שבוע נוסף שהה מתיו בבית החולים, כשבהדרגה הוא מחלים מהניתוח. במהלך כל השבוע שוחח מתיו עם פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומומחים במדעי המוח. הללו שמחו לגלות כי הניסוי הצליח מעל למשוער, מתיו הפך לבחור מוכשר ומהיר תפיסה, ופיתח יכולות אינטלקטואליות מרשימות. אנשי המדע נהנו לשוחח אתו, וגילו כי הוא מבין את דבריהם במהירות ואף משיב כראוי לתרגילים שהציבו בפניו. בשבועות ששהה בבית החולים עבר מתיו על עשרות ספרים בנושאי פיזיקה ומתמטיקה, ובמיוחד נמשך לחישובים הנדסיים מורכבים. כעבור שבועות ספורים שוחרר מתיו מבית החולים.

מתיו חזר לעיר מגוריו, ומאחר שלא הייתה לו עבודה אחרת הודיע לחברת הבנייה כי הוא מבקש לחזור לעבודה ולמחרת חזר מתיו לערבב את קערת המלט. חבריו הפועלים של מתיו לא מיהרו לברכו לשלום, ורק שאלו אותו בזלזול אם בזמן המחלה שלו סיים עבודה בכימיה או באווירונאוטיקה. מתיו לא השיב והם פרצו בצחוק רועם והמשיכו במלאכתם. מתיו המשיך לערבב את המלט תוך כדי שהוא מרגיש תנודה קלה בקרקע שמתחתיו. הוא הביט בריכוז תוך כדי עבודה ביסודות הבניין והבחין בתנודה קלה נוספת. הוא ערך בראשו חישוב מהיר. מתיו עזב את קערת המלט ורץ לעשות סיבוב בינות העמודים התומכים של הבניין. 'מתיו, זה מה שלמדת באווירונאוטיקה?' צעק לו אחד הפועלים בלעג. מתיו לא טרח לענות ורק בדק את העמודים בריכוז. לאחר רגע החל לצעוק לעבר הפועלים: 'צאו מהבניין מיד! הבניין עומד לקרוס!'

הפועלים הביטו בו בבוז ונדו לו בראשם. אבל מתיו לא הרפה מהם, הוא ניגש לאנשים וניסה לדחוף אותם החוצה. התרגשותו הרבה של הצעיר השפיעה עליהם בסופו של דבר, העבודה הושבתה והפועלים התקבצו כולם מחוץ לאתר הבנייה.

מנהל העבודה ניגש למתיו ושאל אותו בזעם, מה פשר מעשיו. מתיו הביט בעיניו של המנהל והודיע לו כי הבניין שבנייתו עומדת כבר בקומה השלישית, עומד לקרוס בכל רגע. חיוך לעגני נראה על פניו של מנהל העבודה, וחבריו של מתיו פרצו בצחוק גדול. מתיו לא נבהל מהלעג. עד מהרה הוא פרס את מפת הבניין, ובעזרת חישובים מתמטיים מסובכים הסביר לאיש כי יסודות הבניין לא יוכלו לשאת את המרפסות בזווית שבה הם בנויות. כעת כבר שרר שקט מתוח בקהל, ואיש לא הוציא הגה מפיו. מנהל העבודה גרד במצחו, והרגיש כי דבריו של הצעיר נכונים, אלא שהוא לא הצליח להבין אותם. הוא התקשר לקבלן, ועד מהרה הופיע במקום מהנדס הבניין. לאחר שיחה קצרה עם מתיו, הודה המהנדס כי הוא צודק בדבריו. אלא שבאותו רגע קרס הבניין בקול רעש גדול. תושייתו של מתיו, הצילה את עשרות הפועלים ממוות בטוח, הם ניגשו כולם לבקש סליחה מהאיש שהיה עבורם סמל הבערות והתנצלו על התנהגותם הפוגעת...

***

אין לך אדם 'שאין לו שעה' לפעמים האדם שהכי לא ציפית ממנו למשהו, אתה מופתע לגלות שהוא היה 'האיש שבמקום הנכון'. פרעה שבתחילה עוד עבד ביחד עם בני ישראל במלט ושכנע אותם לעבוד עבורו, החל לשעבד את בני ישראל ובסופו של דבר הפך למנהיג שפוט של הקב'ה שהכביד את ליבו, ו'שיחק לו באלקטרודות'.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר