הרשו'ת לשאול

רבני שלום לעם תגובות: 0

לאחרונה יצא לי לקרוא תנ'ך, אני לא מצליח להבין מה היחס בין סיפורי התנ'ך למציאות כיום?

סיפורי התנ'ך הינם ההיסטוריה של העם היהודי, כל סיפור המופיע בתנ'ך הוא חלק שורשי שנוגע לכל אחד מאתנו. כולנו חלק מהעם היהודי שעבורו התנ'ך הוא מורה הדרך וספר ההוראות לחיים שקיבלנו מאת האלוקים. לפעמים צריך להתעמק בכתוב ולחפש את הקשר בין כל פרט שמופיע למציאות בימינו. חז'ל לימדו אותנו כי היו בעבר אלפי נביאים ורק נבואה שנצרכת לדורות הבאים היא זאת שנכתבה על פי הוראה מלמעלה. סיבת היקום, מטרת הבריאה, החיים על פני כדור הארץ ושושלת העם היהודי בכל שלביה הינם פאזל אחד ארוך המורכבים משלבים היסטוריים ומובילים את העולם לעבר מטרתו ותיקונו, וכל שלב שנכתב ונחרת על דפי ההיסטוריה התנכ'ית הוא שלב גורלי בתיקון העולם ומטרת קיומו. אתה צודק שבקריאת התנ'ך לא תמיד אתה מבין את המטרה בכל עניין ועניין אבל עליך לדעת שגם כשאתה קורא בתורה אינך מבין הכול ובעצם הלימוד אתה מחזקים ומסייע לשלבי הבנייה של האומה הישראלית. ככל שיותר תעמיק תגלה שבכול מאורע וסיפור ישנם מסרים שתוכל להפיק מהם תועלת וחכמה אמיתית.

למה העם היהודי סובל יותר מכולם אם הוא העם הנבחר?

הנביא עמוס אומר בנבואתו: 'רק אתכם ידעתי מכל משפחות האדמה, על כן אפקוד עליכם את כל עוונותיכם' (ג, ב) העונש אינו נקמה וזעם אלא נועד לייסר את האדם ולהוביל אותו לדרך הנכונה, כשם שהתרופה גם אם היא צורבת היא מרפאת את הפצע. וכמו שכשמוציאים קוץ מגוף האדם יוצא דם מהפצע וזה כואב, כך הייסורים שומרים על האדם. האדם נמשך אחרי הפיתויים החולפים והבלי הזמן ולפעמים צריך לאותת לו ולהזכיר לו את מטרת קיומו בעולם. להזכיר לו את תכלית החיים, אני בהחלט מאחל לך שהלוואי ותזכה לחיות את החיים כראוי ללא איתותים כואבים ושנשמע בשורות טובות.  

אני מדריך טיולים לקבוצות בארץ, יוצא לסייר בארצנו היפה. באתרי טבע, מקומות קדושים. אני מרגיש שבכל מקום שאני מבקר יש לי תחושות שונות ורצונות שונים, האם יתכן שאני יושפע מכל המקומות שאני מבקר בהם?

אדם שעירני לרגשות הפנימיים שלו, יכול בהחלט לחוש תחושות שונות בהתאם לאזור שהוא נמצא בו. אם כי צריך שימת לב נכונה לתחושות הללו. ארץ ישראל באופן כללי היא מקום שמשפיע ומגן על הדרים בה, ישנם מקומות בארץ שנחשבים לקדושים יותר או פחות. לדוגמא – ירושלים נחשבת לעיר הקדושה ביותר, בטח שמעת  מאנשים שיש להם הרגשה ואווירה מיוחדת כאשר הם מבקרים בירושלים. מקום המקדש הוא המקום הקדוש ביותר, למרות שכיום איבדנו את עיקר הקדושה שהייתה בעבר כאשר השכינה הייתה נמצאת במקומות אלו, אבל עדיין יש את רושם הקדושה במקומות הקדושים. וכבר אמרו חכמים שמעולם לא זזה שכינה מהכותל המערבי. לעומת זה, יש רושם של טומאה שנשאר חקוק במקום טמא ויכול להשפיע על האדם, עצם ההימצאות במקום בלתי טהור משפיעה ויוצרת אצלו דחפים ורצונות שליליים, ולכן יש להימנע מלהיכנס למקומות מעין אלו. לדוגמא: המקובלים גילו לנו כי ארבעת המקומות הקדושים בארץ ישראל, שהם: ירושלים, צפת, טבריה, חברון שאלו המקומות שספוגים בהיסטוריה של העם היהודי, מקבילות כנגד ארבעת היסודות של העולם, ירושלים כנגד האש, צפת כנגד הרוח, טבריה כנגד המים, וחברון כנגד העפר. יש לך הבחנה בתחושות אלו וכשתבקר במקומות אלו, תוכל להרגיש את ההרגשות הרוחניות הללו ולשאוב מהן כוח להמשך הדרך ולהתעלות רוחנית. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר