הפוך אבל מוצלח

רבני שלום לעם תגובות: 0

'אני לא מאמין, איך עשיתם את זה?!' צעק מרדכי בחרדה. הוא צנח על כיסא סמוך, ודפיקות ליבו הפכו להיות מואצות מהתרגשות. ההפסד יכול להסתכם בנזק של עשרות אלפי שקלים. 'תגידו, אתם לא רואים שאתם תופרים את הבד כשהוא הפוך?' צעק על התופרים שעצרו לרגע את מכונות התפירה וניסו להבין על מה המהומה.

מרדכי היה הבעלים של 'אופנת אליס', חנות שעיצבה בגדים בסגנון יוקרתי. אחת לתקופה היה מזמין מרדכי כמות גדולה של בד, ולאחר שהיו מחליטים המעצבים על גזרת ההלבשה וצורת התפירה שלה, הבד הועבר למתפרה שסיימה את תפירת הבגדים. גלילי הענק של הבדים היו נפרשים על שולחן ארוך וישר ובעבודה מהירה ואינטנסיבית, היו התופרים מגלגלים את הבד וממנו גוזרים ותופרים בהתאם להוראות. העבודה הייתה בתקופת תחילת העונה, ונמשכה בדרך כלל מספר ימים מסביב לשעון כדי לסיים את הקולקציה העכשווית.

בכל תחילת עונה, עוד לפני שהסחורה הייתה מגיעה אל החנות, היו מגיעים סוחרים מכל רחבי הארץ להתרשם מהקולקציה החדשה. כל סוחר הזמין בגדים בהתאם להתרשמותו מהקולקציה האופנתית, ובהתאם לכמות הנדרשת בחנותו.

עבור הקולקציה החדשה השתמש מרדכי בבד פוג' פג' - בד יוקרתי שנחשב לבד משובח ויפהפה ומחירו היה בהתאם. לבד זה היו שני צדדים כאשר הבד נתפר כלפי חוץ ומבליט את הצד המבריק של הבד היוקרתי.

כעת הזדעזע מרדכי לראות שהתפירה נעשתה על הצד הלא נכון של הבד. במקום שהצד המבריק ייתפר כלפי חוץ, הוא נתפר כלפי פנים. מרדכי הבין שכל הכסף שהשקיע במאות המטרים של הבד היוקרתי, הולכים לרדת לטמיון. צוות התופרים שקלטו סוף סוף את הטעות, הפכו את הבד והחלו להכין את הבגדים משאריות הבד בכיוון הנכון אבל חצי מהכמות כבר נתפרה על הצד הפחות מבריק של הבד.

מספר ימים חלפו והמלאכה הסתיימה לחלוטין. בחנות שכבה רק מחצית מהכמות הנדרשת, והחצי השני שנתפר הפוך, היה מוטל כאבן שאין לה הופכין. מרוב ייאוש מרדכי לא ניסה אפילו להציע את הסחורה הפגומה לסוחרי הבגדים...

הסוחר הראשון הגיע והזמין סחורה, מישש את הבד בדק את הגזרות השונות והחליט על גזרות הבגדים שהוא רוצה לקנות. לפני שיצא הסוחר מהחנות, נצנץ במוחו של מרדכי רעיון. הוא הזמין את הסוחר לנסות ולקחת מהבגדים שנתפרו על הצד ההפוך ולראות האם יאהבו הקליינטים את הסחורה. הסוחר סירב בהתחלה, הבגדים היו נראים כל כך גרועים לעומת הקולקציה שבידיו, שלא היה נראה לו שיש סיכוי שמישהו יקנה אותם. מרדכי הבין אותו, גם הוא לא היה מסכים לקחת סחורה שנראית כה שונה, תמיד הסוחרים מעדיפים לקחת אל חנותם רק מהסחורה שבוודאות תצליח להימכר.

לאחר שכנועים רבים עם הבטחה לקבל בחזרה את כל הסחורה שלא תימכר, ושהתשלום יתבצע רק לאחר המכירה, הסכים הסוחר לקחת לחנותו גם מבגדים אלו. מרדכי המשיך לשכנע את כל הסוחרים שנכנסו לחנותו, לקחת מהבגדים הללו. בתוך כמה ימים, כל הסחורה 'הגרועה' הזו כבר אזלה מהחנות.

מרדכי החל לחכות לחזרות של הסחורה הלקויה מכיוון שתיאר לעצמו, שהמוכרים לא הצליחו למכור ממנה דבר. אלא שההפתעה הגיעה מהכיוון ההפוך, הסוחרים החלו להגיע בהמוניהם וביקשו להזמין דווקא מהבגדים ה'הפוכים', הם סיפרו למרדכי שבגדים אלו הפכו ללהיט. עד סוף העונה ייצר מרדכי את הבגדים ההפוכים כמה וכמה פעמים, אך בשונה מהפעם הקודמת, הפעם בכוונה מהכיוון ההפוך של הבד. מאותה שנה, היה מרדכי מייצר חמישים אחוז מהסחורה מהבד בכיוון ההפוך, וחמישים אחוז מהצד המבריק של הבד...

***

סיפור אמיתי זה ממחיש לנו, שגם אם נתקלנו בבעיה שאין לה פתרון ואנו הולכים להפסיד, אם נדע להתמודד עם הבעיה בדרך הנכונה ולראות את חצי הכוס המלאה, נוכל להפוך גם חיסרון ליתרון...  

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר