פותר החידות

אריק סגל תגובות: 0

פול נחשב לתופעה יוצאת דופן. הוא היה בסך הכול בן עשרים ואחת, אבל הידע הרב שהיה צבור במוחו הפליא את כל מי שפגש בו לראשונה. כשרונו של פול בלט במיוחד בפתירת חידות ותשבצים. הוא היה פותר במהירות את החידות, ותשבצי ההיגיון הקשים ביותר. השאלה שהסתובבה בין חבריו הייתה: 'איך הוא עושה את זה? ומדוע?' בכל שעה פנויה היה פול רכון על העיתון במדור החידה היומית, כשעט נעוץ בפיו והוא מנסה לפענח את המסתתר מאחורי המילים הסתומות. לא מעט חברים ניסו להבין את התחביב המוזר, אבל פול לא הסכים לדבר על הנושא ולו מילה אחת.

80 שנים קודם לכן.

אנתוני וסאם היו חברים טובים, טובים ביותר. באחד הימים כאשר סאם ביקש מאנתוני הלוואה – הגיב אנתוני בחיוב בלי להסס. 'כמה אתה צריך?' שאל אנתוני כשהוא פותח את פנקס השיקים. 'שלושים וחמישה אלף דולרים'. השיב סאם. אנתוני הרים את ראשו בהפתעה. הוא היה בטוח שסאם צריך סכום של אלף עד אלפיים דולר, אבל לא חלם שיבקש סכום כה גבוה. 

'לשם מה אתה זקוק להלוואה כל כך גדולה?' שאל אנתוני. סאם התחמק ואמר: 'אני חייב את הכסף. האם אתה מוכן להלוות לי אותו?' נטייתו הראשונית של אנתוני הייתה לסרב בנימוס ולהסביר לסאם שמצבו הכלכלי אינו מאפשר לו להוציא עשרות אפי דולרים מחשבונו. לאחר רגעי היסוס ארוכים הסכים אנתוני, הוא משך את כל חסכונותיו מהבנק והעביר לידי סאם את הכסף. לאחר כחודש, פנה אנתוני לסאם, ושאל אותו בעדינות מה עם הכסף, והאם העניין שלשמו נטל את ההלוואה הסתדר. סאם הביט באנתוני בפליאה ושאל: 'על מה אתה מדבר, אני לא זקוק לכסף'.

אנתוני צחק בעצבנות ואמר: 'אני מבין שאתה לא זקוק כעת לכסף, אבל אני צריך את הכסף שהלוויתי לך'. סאם הביט שוב בחברו בתימהון ואמר: 'אנתוני מה קרה לך? ממתי אנחנו חייבים אחד לשני כספים?'

בשלב זה התחיל אנתוני להבין שסאם אינו צוחק, ואמר בתקיפות: 'אתה חייב לי שלושים וחמישה אלף דולר. אני צריך את הכסף עכשיו!' סאם הניח את ידו על מצחו של אנתוני ומלמל, שכפי הנראה יש לו חום, וכי הוא הוזה. אבל אנתוני סילק את ידו של סאם ועבר לדבר בתחנונים: 'סאם, אל תעשה לי את זה, אלו כל החסכונות שלי...', אך סאם הפנה לו את גבו ואמר: 'אני לא מעוניין לדבר עם חבר שטוען שאני גנב'. אנתוני עזב את המקום וקלט כי האמון שלו בסאם עומד לעלות לו ביוקר. הוא לא חתם על שטר הלוואה, לא הלווה את הכסף בפני עדים, ובוודאי שלא דאג לערב על ההלוואה. ככלות הכול, מדובר היה בחבר הטוב ביותר שלו והוא סמך עליו בעיניים עצומות.

חודשיים חלפו, ואנתוני הבין מדוע היה צריך סאם את עשרות אלפי הדולרים. סאם החל להפיץ עיתון, שייחודיותו הייתה – מלבד הכתבות והסיפורים המעניינים שבו – בכך שהיה גדוש בשעשועונים, משחקי מילים וחידונים מרתקים. באותם ימים העיתונים עסקו בעיקר בחדשות, או בהודעות ממשלתיות ועירוניות. מדורים נושאי פרסים יקרים של חידונים ותשבצים היו דבר נדיר. סאם הבטיח פרסים ומתנות יקרות ערך לפותרים ותפוצתו של העיתון עלתה בהתמדה, בתוך שנים ספורות היה העיתון לעסק כלכלי מצליח, וסאם הפך לאדם עשיר.

השנים חלפו, ואנתוני לא שכח את חובו של סאם. האיבה הגדולה שבין השניים עברה גם לבני משפחתו, ובנו של אנתוני ידע כי סאם, היה לפני שנים רבות ידיד של אביו, ובעקבות חוב כספי הפכו השנים לשונאים. לפני מותו ביקש אנתוני מבנו ונכדו שלא ישכחו את החוב, ושינסו לגבות אותו בכל דרך. סאם כבר מת מזמן והעסק עבר לידי יורשיו, שהקימו רשת ענקית של עיתוני חידות ושעשועונים, שתפסו את תשומת ליבם של מאות אלפי תושבים שנהנו לפתור את החידות ולזכות בפרסים היקרים.

נכדו של אנתוני פול ניסה לעשות ללא הרף את מה שסבו לא הצליח – להחזיר את החוב האבוד שעל בסיסו צמחה אימפריית עיתוני השעשועונים של סאם.

פול הרגיש שהוא חייב להצליח במקום בו נכשלו אביו וסבו, וחשב על דרך מקורית. כעבור שבוע מצא פול את עצמו יושב מול החידות שבשעשועונים הרבים ומנסה לפתור אותן בהתמדה.

מאותו יום, פול לא הפסיק לפתור את החידות. כל תשבץ, כל כתב חידה ושעשוע היגיון נפתר במהירות על ידי פול, שלא הפסיק לשלוח את הפתרונות למשרדי החברה. בתוך שנה ידעו כל האנשים, כי אין טעם לנסות לפתור את החידות שכן קיים אדם, כנראה גאון משוגע, שפותר את הכול, בדקות ספורות. פול גם דאג לפרסם את הפתרונות במהירות הבזק. לאנשים נמאס לפתור חידות שנפתרו כבר בדקות הראשונות מרגע יציאת העיתון, והם הפסיקו לרכוש את עיתוני האימפריה של סאם. באחד הימים הגיעו בעלי העיתון לביתו של פול והתחננו לפניו שיפסיק לפתור את החידות. כעבור 80 שנים, הוחזר לבסוף חובו האבוד של הסבא. יורשיו של סאם הבינו, כי אי אפשר לגנוב, ולזכות להצלחה לנצח, בסופו של יום הכסף האבוד חוזר לבעליו...

*

בפרשת השבוע מסופר על רועי אברהם ורועי לוט שמריבה פרצה ביניהם, בגלל רשעותם של רועי לוט שרעו את צאנם בשדות אחרים. רועי אברהם הוכיחו אותם על הגזל. אברהם ולוט בחרו להיפרד, ולוט בחר להתגורר בסדום - עיר החטאים, עד שחולץ על ידי המלאכים. מכאן נוכל לראות שמי שדובק בהרגליו הרעים, לא יוכל לדבוק בהם לנצח, אלא לבסוף יצטרך לשנות את דרכו.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר