מסע בתחילת חשוון

רבני שלום לעם תגובות: 0

יום שלישי - י'א חשוון 4/11/14

אימא רחל.

בי'א בחשוון ב' אלפים ר'ח, נסתלקה רחל אמנו ע'ה בעת שהקשתה בלידת בנה הקטן בנימין בן יעקב אבינו. רחל נקברה על אם הדרך בבית לחם, בדרך לאפרתה. ישנן עדויות של למעלה מ-1,700 שנה על מקום קברה המפורסם. כיום נמצאת העיר בית לחם בשטחי הרשות הפלסטינית, אולם הקבר עצמו והגישה אליו פתוחים לקהל הרחב. המונים נוהרים אל קברה, כדי לשפוך שיח ותחינה לישועת הכלל והפרט ובייחוד ביום פטירתה.

יום רביעי - י'ב חשוון 5/11/14

מפריחים את השממה.

בי'ב בחשוון תרע'ג, נפטר רבי יואל משה סלומון, מראשוני פורצי חומות ירושלים וממייסדי שכונת 'נחלת שבעה' בירושלים החדשה. שכונה זו הייתה השלישית מחוץ לחומות, ובאה בעקבות השכונה הראשונה 'משכנות שאננים' שנחנכה אף היא בחודש חשוון תרכ'א. בניית השכונות החדשות, הוציאו את יהודי ירושלים למרחב הפתוח של ירושלים החדשה והביאה לתנופה אדירה של בנייה רחבת היקף ברחבי העיר, עד ימינו אנו. מאוחר יותר, ייסד הרב סלומון גם את היישוב 'פתח תקווה' והיה גם מראשוני המדפיסים בירושלים. 

יום חמישי - י'ד חשוון 7/11/14

סגירת גבולות הגטו.

בי'ד בחשוון תש'א, נסגרו גבולות גטו ורשה, הגטו היהודי הגדול ביותר בפולין בתקופת השואה, ונחסמו כל המעברים שבחומותיו, שהו בו קרוב לחצי מיליון יהודים, שרובם הושמדו הי'ד. בערב פסח תש'ג החל המרד המפורסם, בו נטלו חלק לוחמי המחתרות היהודיות, אך המרד דוכא ביד קשה בידי הנאצים ימ'ש והגטו הוצת בשיטתיות. כ-65 אלף יהודים נתפסו במהלך המרד ורובם הועברו למחנה ההשמדה בטרבלינקה, ה' ייקום דמם. 

יום ראשון - ט'ז חשוון 9/11/14

ליל הבדולח.

בליל ט'ז בחשוון תרצ'ט, אירע הפוגרום הנאצי המפורסם ברחבי גרמניה ואוסטריה, שכונה 'ליל הבדולח', על שם רסיסי הזכוכיות הרבות שהצטברו על הארץ כתוצאה מניפוץ זגוגיות בתי עסק רבים בבעלות יהודית. הפוגרום תוכנן היטב בידי ראשי הנאצים, והם נתפסו באמתלת הריגת מזכיר השגרירות הגרמנית על ידי צעיר יהודי. במשך הלילה נשרפו כמעט כל בתי הכנסת ברחבי גרמניה, נהרסו בתי קברות יהודיים רבים, אלפי חנויות בבעלות יהודים נשרפו, יותר משלושים אלף יהודים נעצרו ומאות נהרגו. המשטרה נמנעה מלהפריע לפורעים למרות הגינויים מכל רחבי העולם. יומיים לאחר מכן פרסמו הנאצים צו על חובת נשיאת הטלאי הצהוב וכן שורת ציוויים המגבילים את תנועת היהודים וציוו על סגירת בתי ספריהם. ליל הבדולח היווה סימן לעליית מדרגה בפעילות האנטישמית של הנאצים ובסוף אותה שנה, פרצה השואה האיומה שכילתה שליש מעמנו הי'ד.

ביום זה בשנת תש'י, הוחל במבצע העלאת יהודי תימן לארץ, ובמסגרתו הגיעו כשלושים אלף נפש מעדן לארץ ישראל. יהדות תימן, היא קהילה יהודית עתיקת יומין, עוד מימי בית המקדש הראשון. סבל רב עבר על יהודי תימן במשך הדורות וכיום נותרו בתימן יהודים מעטים. רובם עלו ארצה במסגרת מבצעי עלייה בשנותיה הראשונות של המדינה, אולם חלק ממשפחת העולים טענו על קיפוח ואפליה, ואף על חטיפת ילדים והעברתם לאימוץ אצל משפחות חשוכות ילדים. 

יום שני - י'ז חשוון 10/11/14

ההכרה במדינה יהודית.

בי'ז בחשוון תרע'ח, פרסמה ממשלת בריטניה ששלטה על ארץ ישראל, מסמך בחתימתו של שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור, ובו הצהרה על תמיכת בריטניה בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. ההצהרה נמסרה לידיו של הלורד רוטשילד והיה בכך הישג מרשים לחידוש היישוב היהודי בארץ. חבר הלאומים אישר הצהרה זו והיא קיבלה תוקף חוקי של מסמך בינלאומי מחייב, ההצהרה הביאה גל של שמחה בעולם היהודי וסייעה להגברת העלייה ארצה. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר