שמיטה (ב')

יוסף רזניק תגובות: 0

בפעם הקודמת כתבנו על שנת השמיטה כ'שנת שבתון' שבה לא עובדים את האדמה. אולם גם כאשר לא מטפלים בעצים, הפירות ממשיכים לצמוח; האם מותר לקטוף אותם כמו בכל שנה?

המטע שלך? לא ממש

כאן אנו פוגשים במאפיין מרכזי נוסף של שנת השמיטה. לא רק שלבעל השדה או המטע אסור לעבוד בו, אלא גם הפירות שצמחו מעצמם אינם שייכים לו אלא לכלל הציבור. כל אדם יכול לבוא ולקטוף מהפירות לעצמו ולמשפחתו (אך לא בכמויות מסחריות), ואסור לבעל הקרקע לנעול את המקום או למנוע אנשים מלבוא ולקחת, וגם לו עצמו מותר לקטוף רק לצרכיו האישיים. וכך נאמר בתורה (שמות כג, י-יא): 'שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע אֶת אַרְצֶךָ וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ. וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ (=תעזוב אותה) וְאָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ, וְיִתְרָם תֹּאכַל חַיַּת הַשָּׂדֶה'.

מה הטעם להפקרת הפירות בשמיטה?

טעם אחד לעניין זה הוא כדי לחזק את ההכרה, שהארץ כולה שייכת לקב'ה, והוא זה שמצמיח את היבול. הכרה זו חשובה במיוחד לאנשים בעלי נכסים, כדי שהעושר לא יביא אותם לגאווה ולשכחת ה', לקמצנות או לדאגות הנובעות מתלות בנכסים חומריים.

מלבד זאת, להפקרת הפירות ישנה משמעות חברתית גדולה: בשנת השמיטה משתרר שוויון כלכלי בין כל האנשים, ולכולם יש חלק שווה ביבול. העניים מקבלים ביטחון כלכלי בסיסי, והעשירים לומדים לוותר, להסתפק במועט ולהתחשב באחרים. ואמנם בימינו החקלאות מהווה רק חלק קטן מהפעילות הכלכלית, אבל העקרונות העומדים בבסיסה של שנת השמיטה חשובים ומשמעותיים גם למי שעוסק בתעשייה, מסחר וכדומה.

מהי 'קדושת פירות שביעית'?

כמו שהשביעית אינה שנה רגילה, אלא יש בה קדושה מיוחדת, גם הפירות שצומחים בה אינם פירות רגילים, ויש בהם 'קדושת שביעית'. וכמו שבשנה זו מודגש העניין שהארץ שייכת לקב'ה, ואיננו יכולים לעשות בה כל מה שאנחנו רוצים, כך בפירות שצומחים בה ישנם דינים מיוחדים ואיננו יכולים לנהוג בהם כרצוננו. את פירות השביעית ניתן לראות כמנות אוכל שקיבלנו במתנה משולחן המלך, ומשום כך יש לנהוג בהם כבוד.

מהם הדינים המיוחדים בפירות שביעית?

קדושת פירות שביעית מתבטאת בכך שאסור לזרוק אותם או להשחית אותם, כל עוד הם ראויים לאכילה. משום כך יש להשתדל לאכול אותם עד תומם. אם נשארו שאריות, יש מתירים לזרוק אותן מתוך כבוד ולהניחם בתוך שקית נפרדת, וראוי להשאיר אותן בכלי מיוחד עד שירקיבו מעצמן, ורק אז לזרוק אותן.

אין לאכול פירות שביעית באופן שאינו מקובל לגבי אותו סוג של פרי. למשל, אין לבשל סוגי פירות שלא מקובל לבשל אותם, ואין לתת לבעלי חיים פירות שבדרך כלל רק בני אדם אוכלים אותם.

מלבד זאת, אין לסחור בפירות שביעית כמו בפירות רגילים. מותר למכור אותם רק בכמויות קטנות, ואין למכור אותם במשקל מדויק אלא רק באומדן. כאשר מוכרים פירות שביעית, גם הכסף שמקבלים תמורתם נעשה קדוש כמו הפירות עצמם: בכסף זה אי אפשר להשתמש באופן חופשי, אלא יש לקנות בו דווקא אוכל. כאשר קונים אוכל בכסף של שביעית, האוכל נעשה קדוש בקדושת שביעית, ויש לאכול אותו באותם התנאים של פירות שביעית, ואילו הכסף יוצא לחולין ואפשר להשתמש בו כרגיל.

 

 

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר