רחל אמנו

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

שבת פרשת לך לך י'א בחשון תשע'ו, 24/10/15

רחל אמנו

י'א במר - חשון הוא יום פטירתה של רחל אמנו, שנפטרה בלידת בנה הקטן בנימין בן יעקב אבינו, בשנת ב' אלפים ר'ח. רחל הייתה בתו של לבן הארמי, ויחד עם אחותה לאה ושתי השפחות זלפה ובלהה (שגם הן היו בנותיו של לבן הארמי מפילגשו), התחתנו עם יעקב אבינו. רחל הייתה אהובה על בעלה והקב'ה עצר את רחמה, מכיוון שהוא מתאווה לתפילתם של צדיקים. לבסוף ילדה את יוסף הצדיק וקראה לו כך כדי שיוסיף לה ה' בן נוסף, מכיוון שידעה ברוח הקודש שליעקב צריכים להיות שנים עשר בנים, ולכן ביקשה בן נוסף שכן אחד עשר כבר נולדו.

לאחר עשרים שנה, בהם היה יעקב בחרן אצל לבן, יצא בהיחבא עם נשותיו ובניו כדי ללכת לארץ כנען. לבן רדף אחריהם אולם הקב'ה מנע ממנו להרע ליעקב, והם המשיכו בדרכם. אולם, כאשר הייתה השיירה בדרכה לאפרת, נפטרה רחל בבית לחם בשעה שילדה את בנה בנימין, לו קראה לפני פטירתה בשם בן אוני, ויעקב קרא לו בנימין. רחל הייתה רק בת 36 במותה, ומכיוון שהדרך הייתה רחוקה מחברון, קבר אותה יעקב אבינו בבית לחם. כאשר יוסף הורד למצרים לאחר שנמכר לישמעאלים, הוא השתטח על קבר אמו והתחנן לקב'ה שיצילו מכל צרה. מצבת קבורתה של רחל עומדת עד היום בבית לחם, ורבים נוהרים לשם כדי להתפלל לה' לישועה בזכותה. בנבואת ירמיהו נאמר, שרחל עומדת כל הזמן ובוכה בכי תמרורים על בניה שהלכו בגולה, והקב'ה מנחם אותה ואומר לה שיש שכר לפעולתה, יש תקווה לאחריתה ועוד ישובו הבנים לגבולם בגאולה השלימה במהרה.

יום ראשון, י'ב בחשון תשע'ו, 25/10/15

פורצי החומות

י'ב בחשון הוא יום פטירתו בשנת תרע'ג, של אחד מיקירי ירושלים רבי יואל משה סלומון, מהראשונים שיצאו מחומות ירושלים העתיקה וממייסדי שכונת 'נחלת שבעה' בירושלים החדשה, השכונה השלישית מחוץ לחומות. בניית השכונות החדשות הוציאו את יהודי ירושלים מן המצר למרחב, לאחר שסבלו קשות בעיר העתיקה מחוסר מקום ומידם הקשה של הערבים, והביאה להתרחבות ירושלים עיר הקודש עד ימינו אנו. מאוחר יותר, ייסד הרב סלומון גם את היישוב 'פתח תקווה' והיה גם מראשוני המדפיסים בירושלים. ראוי לזכור את מסירותם הנפלאה של המתיישבים הראשונים אשר יצאו במסירות נפש ליישב את הארץ ובזכותם התפתחה ארץ ישראל, והיא ממשיכה להתפתח בצעדי ענק עד הגאולה הקרובה.

יום רביעי, ט'ו בחשון תשע'ו, 28/10/15

ליל הבדולח

בליל ט'ז בחשון תרצ'ט, אירע הפוגרום הנאצי המפורסם ברחבי גרמניה ואוסטריה, שכונה 'ליל הבדולח', על שם רסיסי הזכוכיות הרבות שהצטברו על הארץ כתוצאה מניפוץ זגוגיות בתי עסק רבים בבעלות יהודית. הפוגרום תוכנן היטב בידי ראשי הנאצים, והם נתפסו באמתלה על הריגת מזכיר השגרירות הגרמנית לאחר גירוש יהודים פולניים מגרמניה. במשך הלילה נשרפו כמעט כל בתי הכנסת ברחבי גרמניה, נהרסו בתי קברות יהודיים רבים, אלפי חנויות בבעלות יהודים נשרפו, יותר משלושים אלף יהודים נעצרו ומאות נהרגו. המשטרה נמנעה מלהפריע לפורעים למרות הגינויים מרחבי העולם. יומיים לאחר מכן פרסמו הנאצים צו על חובת נשיאת הטלאי הצהוב וכן שורת צווים המגבילים את תנועת היהודים והוכרז חרם על עסקיהם. ליל הבדולח סימן עליית מדרגה בפעילות אנטישמית של הנאצים, ובסוף אותה שנה פרצה השואה האיומה שכילתה שליש מעמנו הי'ד. אולם ההבטחה שהובטחנו מהקב'ה 'כי לא תישכח מפי זרעו', ממשיכה להתקיים מאז היותנו לעם, ונצח ישראל לא ישקר.

יום חמישי, ט'ז בחשון תשע'ו, 29/10/15

מלחמת העולם הראשונה

בט'ז בחשון תרע'ה, הכריזה בריטניה יחד עם צרפת, על מלחמה עם האימפריה העותמאנית, ובכך הגיעה לשיאה מלחמת העולם הראשונה שהתחילה מספר חודשים קודם לכן. יותר מחצי מהמדינות שבכדור הארץ נטלו חלק במלחמה העקובה מדם, ונהרגו בה למעלה מ-16 מיליון בני אדם, מתוכם כ-40 אחוז אזרחים. גם היהודים נאלצו ליטול חלק במלחמה בצבאות שונים, ולעתים ניצבו יהודים משני צדי המתרס וירו אלה באלה. כרבע מיליון יהודים השתתפו במלחמה וכעשירית מהם נפלו במלחמה. למלחמה הייתה השפעה גדולה על ארץ ישראל, ובסיומה יצאו התורכים מהארץ, לאחר שלטון של ארבע מאות שנה רצופות.

יום שישי, י'ז בחשון תשע'ו, 30/10/15

הצהרת בלפור

בי'ז בחשון תרע'ח, לאחר סיומה של מלחמת העולם הראשונה וכיבושה של ארץ ישראל בידי האנגלים, פרסם שר החוץ הבריטי, הלורד ארתור ג'יימס בלפור את ההצהרה המפורסמת שנקראת על שמו, ובה הכרזה דרמטית כי בריטניה תתמוך בהקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. ההצהרה הכתה גלים בעולם היהודי, שכן ראו בחוש את יד ההשגחה העליונה אשר משיבה את הבנים האובדים לביתם בארץ הקודש, ההצהרה גרמה ליהודים רבים לעלות לארץ ישראל ורבים מהם ניצלו בעקבות כך מהשואה האיומה שפקדה את עמנו במלחמת העולם השנייה, ובכך אנו רואים שלב נוסף בתהליך הגאולה שתהיה אי'ה בקרוב ממש.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר