'הרחיבי מקום אהלך'

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר

שבת פרשת וירא, י'ח בחשון תשע'ו, 31/10/15

'הרחיבי מקום אהלך'

בי'ח בחשון תרכ'א, נפל דבר בימיה של ירושלים המתחדשת. חומותיה נפרצו לראשונה עם חנוכת השכונה הראשונה והנחשונית מחוץ לחומות, 'משכנות שאננים'. שנים ארוכות סבלו תושבי העיר העתיקה היהודיים מידי ערביי העיר, שהתנכלו אליהם והעלו את שכר הדירה ללא יכולת נשוא. הפחד לשהות מחוץ לחומות היה גדול, ואף אחד לא העיז ללון מחוץ לעיר, מקום בו שרצו חיות טרף ושודדי דרכים.

עם פטירתו של הנדבן מר יהודה טורא מלונדון, התפרסמה צוואתו בה העניק סכום גדול למען תושבי ירושלים. השר הנדיב ר' משה מונטיפיורי, שעמד כל העת לימין היישוב היהודי המתחדש בארץ, הקדיש את המענק לבניית השכונה החדשה, ובעקבותיה החלה בנייה מזורזת ומבורכת בירושלים החדשה. 'משכנות שאננים' החלה כשכונה קטנה וזעירה, אולם היא קנתה לעצמה את זכות הראשונים להתרחבות ירושלים, עיר הקודש.

 יום ראשון, י'ט בחשון תשע'ו, 1/11/15

הרצח הראשון בעולם

בי'ט במרחשון בשנה הראשונה לבריאת העולם, נרצח הֶבֶל בנו של אדם הראשון, על ידי אחיו קַיִן. היה זה 49 ימים לאחר בריאת העולם, לאחר שקין הביא את מנחתו לקב'ה מפירות הארץ, שהיו פירות גרועים ובאושים, לעומת הבל שהביא את קרבנו ממיטב הצאן שלו. לאחר שבורא העולם קיבל את מנחתו של הבל ואל קין לא פנה כלל, כעס קין ומרוב קנאתו באחיו הרג אותו ושפך את דמו. הרמב'ם כותב, שהמזבח שעליו הקריבו קין והבל, הוא המזבח שעליו הקריב אדם הראשון את קרבנו, ולאחר המבול בנה נוח את המזבח מחדש, והוא המזבח שנבנה בבית המקדש הראשון והשני, והוא המזבח שעתיד להיות בבית המקדש השלישי שייבנה במהרה, אמן.

הרצח הנפשע של הבל, שהיה האדם היחיד בעולם כולו חוץ מקין אחיו והוריהם, ואף לא הספיק להוליד ילדים ולהמשיך את תולדותיו בעולם, נבע משנאה וקנאה, והדבר מלמד אותנו עד כמה מגונות המידות המושחתות באדם שעלולות לגרום לו למעשים חמורים, כמו שאמרו חז'ל 'הקנאה והתאווה והכבוד מוציאים את האדם מן העולם', וכמה צריך להתרחק מהם ולעבוד על תיקון המידות. 

יום שלישי, כ'א בחשון תשע'ו, 3/11/15

האנוסים בספרד

בכ'א במרחשון שנת שע'א, הובלו יהודים אנוסים רבים אל המוקד והם נשרפו על קידוש השם. המעשה אירע בעיר לוגרוניו שבספרד השוכנת על גדות נהר האברו. היה זה למעלה ממאה שנה לאחר גירוש ספרד, אך גם לאחר הגירוש נותרו בספרד יהודים רבים שהתקשו לעזוב את מולדתם ולהשליך מאחורי גוום את כל רכושם. הם המשיכו במסירות נפש לשמור על התורה והמצוות בחשאי, ולכן היו מכונים 'אנוסים'. האינקוויזיציה הארורה רדפה אותם עד חורמה, ורבים מהם הועלו על המוקד ונשרפו בחיים על קידוש השם. היהודים האנוסים מחייבים אותנו, להמשיך להתחזק בתורה ועבודת ה', להתמודד בגבורה עם הפיתויים ולא להיכנע אחרי היצר המושך אותנו לעבור על פי ה' חלילה.

יום רביעי, כ'ב בחשון תשע'ו, 4/11/15

החיבור המקיף

ביום זה בשנת שע'ז, סיים הגאון רבי יום-טוב הלוי העליר, את חיבורו המפורסם 'תוספות יום-טוב', שהוא אחד הפירושים היסודיים למשנה, שהיא היסוד של התורה שבעל-פה. הרב העליר היה אז בן 38 שנה בלבד, ויום זה נחגג על ידו כיום שמחה והודיה לקב'ה על שזיכהו להוציא לאור את החיבור הנפלא הזה, ולזכות את עם ישראל כולו בפירוש נרחב ובהיר על שישה סדרי משנה.

יום חמישי, כ'ג בחשון תשע'ו, 5/11/15

המהפך הניסי

בכ'ג במרחשון תש'ג, התרחש הנס הגדול בקרב המפורסם באל-עלמיין שבמצרים, שם הובס הצבא הנאצי שהתקרב בצעדי ענק לארץ הקודש ואיים על שארית הפליטה אשר בה.

היה זה בעיצומה של השואה האיומה שכילתה שליש מעמנו הי'ד, בעוד כוחם של הנאצים במותניהם ומדינות רבות נופלות לידיהם כפרי בשל. הגנרל הגרמני רומל התקדם בראש הארמיה האפריקאית שכללה כוחות גרמניים ואיטלקיים רבים, במגמה לכבוש את המזרח התיכון כולו. שלושה קרבות נערכו באל-עלמיין בין הגרמנים לארמיה השמינית הבריטית בראשות הגנרל ברנרד מונטגומרי, והאחרון שבהם היה המכריע מכולם. באותו קרב, הוכה רומל שוק על ירך והוא נאלץ לסגת מערבה לאורך חופי צפון אפריקה. קרב זה הכריע את המערכה במזרח התיכון וארץ ישראל ניצלה ברגע האחרון מציפורני הנאצים, לקיים מה שנאמר: 'ובהר ציון תהיה פליטה'. הנס היה כה מוחשי, עד שגם המרשל הבריטי מונטגומרי אמר אז ש'היתה זו יד ה'', לאחר שכוחות האויב נכנעו בפתאומיות וללא הסבר. הקרב המוצלח באל-עלמיין יחד עם קרב סטלינגרד המפורסם, היוו את ראשית המפנה לטובת צבאות בעלות הברית במלחמה נגד גרמניה הנאצית. וינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה, כתב: 'זה אינו הסוף של המלחמה, אין זה אפילו תחילת הסוף, אבל אולי זהו סוף ההתחלה', ובזיכרונותיו כתב: 'לפני אל-עלמיין לא ידענו ניצחון, אחרי אל-עלמיין לא ידענו עוד תבוסה'.

יום שישי, כ'ד במרחשון תשע'ו, 6/11/15

סיום מלחמת העולם הראשונה

בכ'ד במרחשון תרע'ט, חתמה האימפריה העות'מאנית (התורכית) על הסכם שביתת נשק עם בעלות הברית, ובכך מסתיימת מלחמת העולם הראשונה שנמשכה כארבע שנים. במהלך המלחמה העקובה מדם, נהרגו למעלה מ-16 מיליון בני אדם, מתוכם כ-40% אזרחים והשאר חיילים. יהודי ארץ ישראל סבלו רבות במלחמה זו, וחצי האוכלוסייה שבה נספתה. אולם לאחר המלחמה, שבה הארץ וחידשה את פניה, יהודים רבים עלו אליה והפריחו בה את השממה, בנו יישובים ונאחזו בנחלתם שהקב'ה נתן להם לצמיתות. 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר