הצלה חוזרת

אריק סגל תגובות: 0

הצלה חוזרת - אריק סגל

אלפי אנשים התרוצצו בתחנת הרכבת של ברמינגהם כשהם שקועים בענייניהם, וגלעד הרגיש אבוד לחלוטין. האנגלית שלו לא הייתה מספיק מהוקצעת, והמנהגים המקומיים היו זרים לו מאד. הוא ידע שיהיה לו קשה בהתחלה, אך הוא לא שיער עד כמה הוא יחוש כאן זר ומנוכר.

רק לאחר מאמץ כביר הוא איתר יהודי מקומי שסייע לו להגיע למוסד הלימודי שאליו התקבל, וסוף סוף הוא הגיע ליעדו. הוא החליט שעליו לשנות את המצב ולצאת לסייר באזור כדי להכיר אותו טוב יותר. מספר ימים לאחר מכן, הוא יצא לטיול בסביבה, כדי לנסות ולהכיר את העיר ואת מבואותיה.

הוא הסתובב כשלש שעות ברחובות העיר והרגיש שהוא מסתבך בכל פעם מחדש. באחד משיטוטיו באזור הוא נקלע לאזור תחנת הרכבת, ונעמד להתבונן בהמולה שמסביבו, מול המסילה שהתפצלה למסלולים שונים. כולם מסביבו היו עסוקים, כשהם מתרוצצים במהירות מרציף אחד למשנהו, משוחחים בטלפון. גלעד הבחין כי האנשים כל כך עסוקים, וכל כך ממהרים, שלאיש אין פנאי להתבונן סביבותיו, או ליצור קשר עין עם הזולת או עם כל גורם אחר סביב התחנה. זו אולי הייתה הסיבה, שרק גלעד שם לב לאדם ששוחח בטלפון בהתרגשות, כשהוא צועק ומנופף בידיו. גלעד שמע שהוא מתווכח, אולי עם אשתו, ומסביר כי עשה ככל יכולתו, ואין לבא אליו בטענות. זה לא היה ויכוח רגיל, כיוון שפניו התלהטו, גופו רטט מכעס, ונדמה שהוא פשוט שכח היכן הוא נמצא. הוא היה שקוע בדבר אחד: בטלפון שאחז בידו. הוא הלך בצעדים נמרצים ולא הבחין כי הוא חוצה את המחסום שמונע מאנשים להתקרב למסילה, והתקרב בצעדים מסוכנים אל פסי הרכבת.

בלב פועם במהירות הבחין גלעד ברכבת קטנה בת שני קרונות שמגיעה ממרחק, והבין כי לאיש הכעסן אין כל סיכוי להרגיש בה. הוא ניסה לצעוק לכיוונו באנגלית, אך האיש לא שם לב לצעקותיו. גלעד הבין כי מדובר בשניות הרות גורל ובלבו גמלה ההחלטה. הוא רץ לעברו של האיש בכל כוחותיו, זינק לעבר גבו ונתלה עליו וכך השניים התגלגלו מחוץ למסילה, והרכבת הקטנה – אך הדורסנית בהחלט, החמיצה אותם בסנטימטרים ספורים. חייו של האיש ניצלו, וגלעד שראה את המוות מול עיניו, חש שלבו נמלא סיפוק והקלה. האיש התרומם מן המסילה, ניגב את בגדיו, התבונן בגלעד, ולמרבה הפלא, פניו הכועסות לא השתנו. הוא צעק: 'מה אתה משתולל בן אדם?!', והמשיך ללכת כשהוא אוחז בטלפון, צועק, ומתלונן. גלעד ההמום לא ידע כיצד להגיב, ולבסוף הפטיר לעצמו, 'מסכנה אשתו שצריכה לחיות עם כפוי טובה שכזה...'

שמונה שנים חלפו, גלעד סיים את לימודיו בברמינגהם ושב לישראל. ליבו היה מלא בשמחה לחזור לארץ מולדתו, לשמוע את שפת האם שעליה גדל, ולהתבונן שוב בנופי הארץ. געגועיו לישראל היה כה עזים, והוא החליט לערוך טיול קצר בנופיה של הארץ, ואת יומו הראשון החליט להקדיש לסיור בצפון ובעיקר לביקור בעיר טבריה ושחיה בכינרת. מאחר שהוא רק שב כעת מחו'ל לאחר לימודים, לא היה בכיסו כסף רב והוא נאלץ לנסוע בתחבורה ציבורית. הוא הגיע אל התחנה המרכזית בתל-אביב, והמתין לאוטובוס שייקח אותו לטבריה.

בעודו ממתין לאוטובוס הבחין בהתקהלות קולנית. הוא התקרב לעבר חבורת האנשים, והבחין כי במרכזה ניצבים שני בני אדם, כשהם צועקים האחד על רעהו בצעקות רמות. האנשים לא הבינו על מה המהומה, אך ככל אירוע חריג נעצרו האנשים התבוננו במריבה הקולנית, וחלקם אף ניסו להפריד. השנים המשיכו לריב, ואישה זרה שעמדה ליד גלעד, התקדמה מעט כשהיא אומרת באנגלית: 'חייבים להפריד ביניהם, מה זה הדבר הזה?!' באותה שניה החריד פיצוץ עז את האוויר, וחברי הקבוצה הקטנה עפו באוויר כבובות משחק.

כוחות הביטחון שהגיעו במהירות למקום פינו את הפצועים הרבים, ונאלצו גם לקבוע את מותם של חמישה אנשים ששכבו על הכביש. החקירה הייתה קצרה ותוצאותיה ברורות: שני מחבלים מתאבדים ביימו תגרה, ולאחר שקהל סקרנים התקבץ סביבם פוצצו את עצמם. למרבה הנס, אחד מהמטענים לא עבד, ורק מחבל אחד הצליח להפעיל את חגורת הנפץ. גם כך הייתה התוצאה הקשה, מלבד 2 המחבלים שמתו במקום, נרצחו שלושה חפים מפשע נוספים, שני יהודים ותיירת אחת. גלעד לא היה בין ההרוגים. ברגע הפיצוץ חש שהוא עף, אך עם זאת הרגיש שמשהו כבד נוחת עליו. הייתה זו התיירת שניסתה להפריד בין שני הניצים. גופה שסוכך על גלעד, ספג את כל ההדף וחלקי המתכת, והיא מתה במקום, ואילו גלעד סבל מפציעה בינונית של שברים וחתכים עמוקים. רק כעבור יומיים, מסוגל היה גלעד לרדת ממיטת בית החולים והוא דרש לדעת מה עם האישה שהוטלה עליו והצילה את חייו. כששמע שמתה, ביקש להשתתף בלווייתה. משפחתו של גלעד ניסתה לשכנע אותו שלא לטוס עקב מצבו שעדיין לא התייצב, אך הוא התעקש ובירור קצר עם משרד החוץ העלה כי מדובר באשה בשם קתרין, אנגליה, שביקרה בארץ, והלווייתה תיערך באנגליה.

כשהוא חמוש בתרופות ומשככי כאבים, עלה גלעד לטיסת אל-על ישירה לאנגליה וכעבור 7 שעות הביאה אותו המונית אל ביתה המפואר של האישה, שם נערך טקס ההלוויה. כשבעלה של האישה עלה להספיד, חש גלעד כי הוא עומד להתעלף. זה היה האיש הכעסן שכמעט קיפח את חייו על מסילות הרכבת בברמינגהם, וניצל רק בזכות תושייתו. הוא סיפר לאיש כי רעייתו הצילה את חייו, והוסיף, כי כפי הנראה מדובר באשה מיוחדת, שהצילה את חייו – כפי שהוא הציל את חיי בעלה...

­­­­­­­­­­­­­­­­***

הוויתור וההקרבה למען הזולת גם במחיר של סיכון חיים מתוארים בפרשתנו, כאשר שליח מודיע לאברהם אבינו כי בן אחיו לוט, נפל בשבי ביד המלכים האדירים. אברהם אבינו, לא מתמהמה, הוא מסכן את נפשו באופן מוחלט, ויוצא להילחם בהם גם כאשר ברור שאין לו סיכוי מולם. אבל למרות הכול, מנצח אברהם כנגד כל הסיכויים ומציל את בן אחיו מהשבי כהכרת הטוב כלפיו.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר