מושבה על המאדים

רבני שלום לעם תגובות: 0

מושבה על המאדים  – אבינועם הרש

ככל שעבר הזמן יותר ויותר אנשים נאלצו להודות שככל הנראה ג'ייסון גראהם הינו 'משוגע עם קבלות', לא היה להם כל הסבר אחר למהלכיו המטורפים של האיש שנחשב לפי עיתון ה'טיים' ליזם הגדול ביותר שראתה האנושות במאה העשרים ואחת.

הפעם הראשונה שג'ייסון גרם לאנשים לתהות שמא השתחרר לו משהו, הייתה כשג'ייסון פיתח את המטוס הסלולרי הראשון: תוך כדי שהוא זונח את הדלק לטובת האנרגיה הסולארית. כלי תחבורה ייחודי היכול לעוף ולהמריא. 'אתה משוגע' ניסו להגיד לו ידידיו: 'אתה לא מבין שאין שום אפשרות להמריא עם משקל כל כך גדול דרך האנרגיה החלופית שלך?'. אבל ג'ייסון לא אמר כלום אלא האיץ את קצב פיתוח המטוס עד שלאחר חמש שנים מרגע מסיבת העיתונאים שלו בה הצהיר על המיזם השאפתני שלו, המטוס עמד מוכן להמראה בנמל התעופה על שם קנדי בארצות הברית.

ג'ייסון, שהיה בעבר איש תקשורת מיומן הזמין לשם כך את מיטב גופי התקשורת שהביאו עמם ניידות צילום והיו מוכנים ודרוכים לספירה לאחור: כשהגיע השעון לספרה אחת, לא נשמע שום רעש: המטוס הסולארי שלו על שלל ארבע מאות הנוסעים המתנדבים שבתוכו פשוט המריא בשקט מעורר התפעלות עד שכולם עמדו פעורי פה עד להיעלמות המטוס מהאופק. ג'ייסון הצליח לנצח את כל התחזיות ובכך בעצם פרץ דרך חדשה לקראת שימוש באנרגיה זולה ובטוחה יותר ובעיקר זמינה ונקייה. מכאן זו הייתה רק שאלה של זמן עד לפרויקט הבא שלו, עיתונאים ומדענים ניסו לנחש במה ג'ייסון ישקיע כעת אבל בסופו של דבר כולם גילו במה מדובר כאשר ג'ייסון כינס שוב מסיבת עיתונאים נוצצת במיוחד שבה הכריז בשידור חי על המיזם הבא שלו: הקמת מושבה אנושית על המאדים.

בתוך שעה מרגע ההודעה, החל אתר חברת היזמות של ג'ייסון לקרוס עקב ריבוי כניסות: מעל עשרת אלפים איש הזדרזו להיכנס ולנסות להירשם למיזם המטורף כאשר הם ממלאים בקפידה אחר הוראות ההרשמה: כרטיס הטיסה עולה מעל מאה אלף דולר. המשתתפים חייבים להיות ללא רקע פלילי ומעבר לכך, להציג עשרה אנשים שימליצו על ההתנהגות שלהם וזאת בהמשך להבטחה המפורשת שהבטיח ג'ייסון: 'אנחנו נקים את מושבת בני האדם האידיאלית. אתם תראו שהמושבה האנושית הזו תהיה דוגמא ומופת להתנהגות נהדרת ומצוינת לכלל הגזע האנושי'.

אחד מהעיתונאים שאל את ג'ייסון: 'מתי לדעתך המושבה הזו תוכל לקום? האם החללית שאמורה לשגר את האנשים למאדים כבר מוכנה?'.

'בוודאי' ענה בביטחון ג'ייסון: 'בעוד שנה מעכשיו נקים את המושבה הראשונה. באחריות!'.

'האם תוכל לומר לנו איך היא תראה המושבה הזו? האם אתם מתכוונים להעביר לשם כוחות של משטרה בכדי שיעשו סדר במאדים?' שאל כתב אחר.

'בשום אופן לא!' ענה ג'ייסון: 'אצלנו בכוכב מאדים, הקהילה החדשה שנקים תורכב אך ורק מאנשים בעלי עבר למופת! הקהילה שלנו תשמש דוגמא ומופת למין האנושי ולכן רק הטובים והמובחרים ביותר יוכלו להתקבל לשם!'.

'אדוני' המשיך הכתב: 'אתה לא חושב שזו יומרנות גדולה מידי? בכל זאת מקום חדש, הרבה אנשים, מהומות יכולות להתפתח. בלי משטרה זה מתכון מועד לפורענות, אתה לא חושב?'.

'בכלל לא. זו בדיוק המטרה הראשית של המושבה שלנו. אתם תראו שעוד ילמדו מה עשינו כאן שנים רבות אחרי שהמושבה הראשונה שלנו תקום. בהמשך אנחנו מתכוונים להקים עוד הרבה מושבות של אנשים שיהיו בנויות לפי הדגם שבנינו: מצוינות אנושית וסולידריות חברתית בין כל חברי הקהילה שלנו'.

כעבור שנה מיום ההבטחה המריאה החללית המיועדת מאוכלסת במאה אנשים מאושרים שזכו להצטרף למושבה הראשונה של היזם האגדי ג'ייסון גראהם: התקשורת כמובן, ליוותה מצידה את המהלך מההתארגנות להמראה ועד להקמת המושבה ממש. מצלמות הוצבו בכל מקום וכך כל האנושות ראתה בשידור חי איך המושבה האנושית הראשונה במאדים קמה שלב אחרי שלב, בהתחלה הכול הלך לפי הספרים: הבתים והתשתיות הוקמו. כבישים נסללו בהתאם לתנאי הקרקע במאדים. לאחר מכן החלו לקום מרפאות ומקומות יעודים נוספים לאנשי מקצוע. ובסוף החלו גם לקום חנויות וכן בנק גדול שאיגד את כל הרכוש של האנשים. כך באופן אידאלי ומושלם החלה לקום המושבה עד למקרה החריג הראשון שפרץ אחרי חודשיים מרגע ההקמה: מסתבר שמר ג'ייקובס ומר אלכסנדר רצו את אותה חלקת אדמה במאדים עם נוף שפונה ישירות לכדור הארץ: בגלל טעות פשוטה שעשה אחד מהפקידים בכדור הארץ התברר ששניהם קיבלו את האישור המיוחל לבנות את ביתם באותה חלקה. וכעת היה על אחד מהם לוותר לחברו, אלא שאף אחד מהם לא הסכים לוותר. ג'ייסון שנתמנה כמצופה לראש המושבה הראשונה החליט לעשות הגרלה ובה ייקבע מי הזוכה: מר ג'ייקובס זכה אולם מר אלכסנדר החליט שאף אחד לא יגיד לו איפה הוא הולך לגור והוא החליט לנקום בהזדמנות הראשונה – הזדמנות זאת הגיעה לידו בזמן האספה השבועית כאשר כל בני המושבה התכנסו במקום הרגיל שלהם בכדי להקשיב להחלטות המועצה השבועיות. מר אלכסנדר התגנב לביתו של מר ג'ייקובס וחיבל לו במערכת החשמל שחיברה את כל ביתו של מר ג'ייקובס לחמצן ולאור: כעבור חצי שעה נפגעה באופן קשה רוב תכולת הבית של מר ג'ייקובס: העציצים, כלי העבודה והצמחים.

כשהגיע מר ג'ייקובס לביתו מיד הבחין בנעשה ואף ידע היטב מי עמד מאחורי מעשה החבלה. מבלי לחכות יותר מידיי ניגש מר ג'ייקובס למר אלכסנדר והחל להכות אותו. האחרון מצדו לא נשאר חייב והחזיר מהלומה למר ג'ייקובס. בתוך שניות הצטרפו חבריו של מר ג'ייקובס לקטטה ועזרו לו כנגד מר אלכסנדר שמצדו קרא לכל שכניו ומכריו. לא עברו חמש דקות ותגרת הידיים הקטנה התפתחה למהומה ענקית וגדולה: בלהט היצרים נשברו ונפגעו באופן קשה חנויות, זכוכיות נופצו, מכוניות נהרסו ועצים נעקרו ממקומם: ג'ייסון גרהאם האומלל עמד נבוך ומתוסכל, מסתכל בהרס הרב כשהוא לא מבין מה עליו לעשות. הוא פשוט עמד שם חסר אונים, לא מבין מי אמור לבוא ולהשליט סדר היות ולמרות המלצות חוזרות ונשנות מצד מומחים לדבר הוא סירב בתוקף לאפשר למשטרה לשלוח מצידה אנשים למושבה הראשונה של בני האדם על המאדים.

כעבור שעה וחצי התחולל במושבה האנושית הרס וחורבן אדיר ובשלב מסוים נפגעה גם מערכת אספקת החמצן המרכזית, מה שגרם להפעלת מערכת החירום. מאחר שהיו עדיין תשתיות חיוניות שעוד לא הספיקו להתייצב כמו שצריך, החליט ג'ייסון להפעיל את נוהל החירום שבישר לכל האנשים שעליהם להתייצב במקום המוסכם בתוך פרק זמן שאינו עולה על עשר דקות מאחר שלאחר זמן זה, מערכות החירום יבודדו את כל המתחם, יסגרו את השערים ויכינו את כל האנשים לקראת שיגורם בחזרה לכדור הארץ דרך השרוולים המיוחדים שיחברו אותם בחזרה לחללית האם שאמורה לקחת אותם לכדור הארץ.

בחלוף חצי שעה, היו כל תושבי המושבה מאורגנים, המומים, כועסים ולא מבינים איך זה יכול להיות שחלום המושבה שלהם נגנז לאחר תקופה כה קצרה ורק בגלל שרוב המושבה הושחתה ונפגעה עקב ההתפרעויות שהחלו בגלל תגרת ידיים קטנה בין מר ג'ייקבוס למר אלכסנדר.

כשנחתה החללית ואתה הנוסעים המאוכזבים בכדור הארץ, כינס ג'ייסון מסיבת עיתונאים בהולה ואמר בעצב:

'חשבתי שעל המאדים זה יהיה שונה. אבל מסתבר שיש דברים שלא קשורים למקום אלא לטבע האנושי: גם על המאדים עדיין תמשיך להיות בין בני האדם קנאה, חוסר פרגון ורצון לנקמה. ואת זה שום דבר לא יוכל לשנות או להחליף. גם לא המאדים....'

*

יש משפט שאומר: 'משנה מקום משנה מזל'. אנשים נוטים לחשוב שאם הם יחליפו מקום או ישנו את התנאים, אז כל מיני חסרונות ופגמי אופי שנמצאים בהם יחלפו ביחד איתם. המציאות מוכיחה שיש דברים שצריכים טיפול עמוק ואמיתי - לגעת בשורש הבעיה ולנסות ולפתור אותה: לחשוב שדברים ייעלמו מעצמם בגלל מיקום שונה זו מחשבה תמימה שיכולה במקרים מסוימים רק להחמיר את הבעיה. כדאי תמיד לשים את הדברים על השולחן, לפגוש בבעיה ולא להתחמק ממנה.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר