האם לדתיים טוב יותר בחיים?

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – יוני לביא

האם לדתיים טוב יותר בחיים?

שאלה: אומרים שהתורה והמצוות הם הדרך האמיתית והטובה ללכת בה, נכון? אז למה במציאות לא רואים את זה?! הרי אין הבדל בין אנשים דתיים לכאלו שלא - לכולם השמש זורחת בבוקר ויורד אותו גשם בחורף. כולם יכולים לחלות בסרטן או להיהרג בתאונת דרכים. כולם עומדים בפקקים ומתעצבנים על הילדים שלהם. אז איפה ההבדל?! היינו מצפים שמי שילך בדרך האמיתית החיים שלו ייראו אחרת לגמרי, אבל בתכל'ס לא רואים שזה משנה בכלל. לא ככה?!

אלירן

תשובה: שלום אלירן.

התחושה שלך שיש קשר חזק בין הליכה בדרך התורה לבין טוב ואושר - נכונה בהחלט. כך הרי מבטיחה התורה: 'לִשְׁמֹר אֶת מִצְוֹת ה' וְאֶת חֻקֹּתָיו אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לְטוֹב לָךְ' (דברים י,יג).

אלא מה, השאלה הגדולה היא באיזה אופן אמורים לראות את הטוב הזה!

ברור שאם העולם היה בנוי כך שמי שעושה מצווה מיד נוחת לו זהב מהשמים ומי שעושה עבירה יוצא ברק ופוגע בו, לא היתה כלל בחירה חופשית. לא היתה לאנשים ברירה, כביכול, וכולם היו 'חייבים' לשמור על המצוות.

ריבונו של עולם רצה אחרת. הוא לא רצה רובוטים ולא בובות על חוט. הוא העדיף להשאיר בידי האדם את הבחירה כך שאם הוא בוחר בטוב או מתרחק מן הרע – הזכות באמת שלו והטוב שייך אליו ולא רק כָּפוּי מבחוץ.

המקובלים מסבירים ש'עולם' זה מלשון 'העלם'. הקב'ה בחר 'להעלים' את עצמו כביכול מאחורי הבריאה, כך שבמבט חיצוני נדמה כאילו היא מתנהלת מעצמה. אדם יכול לאכול כשר או טרף ועדיין להיות שבע באותה מידה, לשמור על קדושת השבת או לנסוע בה לים, לתת צדקה או לגנוב ועדיין לא נראה השלכות מיידיות למעשים שלו.

איפה בסופו של דבר כן יתבטא ההבדל?

  1. אנחנו מאמינים שהחיים כאן בעולם הזה הם רק חלק קטן מציר זמן ארוך הרבה יותר. החיים לא התחילו כשנולדנו ולא מסתיימים כשנמות. אדם זה לא רק גוף אלא קודם כל נשמה. ולכן גם אם בעולם הזה באמת יש מגבלה ביכולת לשלם שכר או להעניש (אם אדם שרצח איש אחד יקבל עונש מוות, מה נעשה לאדם שרצח עשרה?!), יש המשך שבו הכול יסתדר והחשבון האמיתי ייסגר עד הסוף - הרשע יקבל את עונשו והצדיק יזכה לטוב אינסופי.

     

  2. גם כאן בעולם הזה אין ספק שחיים של אמונה ומצוות מביאים לאיכות חיים אחרת לגמרי – שלווה, שמחה, הרגשת משמעות, כוח להתמודד עם קשיים ומשברים, זוגיות יציבה יותר, ילדים מחונכים. מחקרים אפילו מראים שתוחלת החיים של אנשים מאמינים ארוכה יותר. האם בזה נגמר השכר שלהם? ממש לא. לפי חז'ל הוא בקושי מתחיל. הם קבעו 'שכר מצווה בהאי עלמא ליכא' (שכר המצוות כלל אינו בעולם הזה. גמרא קידושין לט,ב). הטוב שאנחנו רואים הוא רק הקצה הקטן של מה שמחכה בהמשך...

  3. אחרי כל זה הערה חשובה על הנחת היסוד של השאלה: ממה שכתבת נראה כאילו כל המטרה של המצוות היא כדי שזה ישתלם לנו ונצא מורווחים. זוהי כוונה אגואיסטית וקטנונית, שאומנם אי אפשר לשלול אותה לגמרי, אבל היא רק המדרגה התחתונה. חז'ל קראו לה 'לא לשמה'. אדם רציני שמבין באמת את הערך של הטוב והרע, את החשיבות של צדק, חסד ומוסר, יעשה אותם לא בגלל שייצא לו מזה משהו בסוף אלא פשוט מפני שזו האמת. ברור שתהיה כאן גם תועלת ושכר, אבל לא האינטרס האישי הוא זה שמניע את האדם לבחור בדרך הטובה.

בהצלחה!

_______________________

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר