שאל את הרב

רבני שלום לעם תגובות: 0

שאל את הרב – יוני לביא

 

מה עושים עם דיבורים לא טובים?

שאלה: אני נערה מאוד חברותית שאוהבת להיפגש הרבה עם חברות, לבלות או סתם לדבר. אלא שהרבה פעמים השיחות גולשות למקומות לא טובים: רכילות, צחוק על חשבונם אל אנשים או שסתם דיבורים שליליים.

אחרי שזה נגמר אני מרגישה רע עם עצמי, אבל קשה לי להיגמל מההרגל הזה. לא מזמן סיפרתי לחברה איזה דבר על מישהי, ונדהמתי לגלות כמה מהר הסיפור התפשט ולכמה בנות הוא הגיע תוך יום אחד!

האם יש דרך לתקן את זה? אני חייבת לספר לה על זה עכשיו ולבקש סליחה? אני יודעת שהיא תיפגע עד עמקי נשמתה וממש תשנא אותי...

מיכל

תשובה: שלום מיכל.

היתרון הגדול של האדם על בעלי החיים זו היכולת המופלאה שלו לדבר. לקחת מחשבות והרגשות ולתרגם אותן למילים שאפשר לחלוק עם אנשים אחרים. בזכות הדיבור האדם מצליח להתאחד עם אחרים, ליצור קשרים עמוקים ולקדם את העולם.

אלא שאותו דיבור הוא גם נשק קטלני המסוגל לזרוע הרס וחורבן. מילים יכולות להעניק כוח, לעודד ולהפיח חיים, אך באותה מידה הן כלי רב עוצמה להשפיל, להשמיץ ולזרוע פירוד בין אנשים. 'מוות וחיים ביד לשון' (משלי יח,כא).

חז'ל מלמדים אותנו יותר מזה: המילים שאנו מוציאים מהפה לא רק משקפות את מה שמתחולל בתוכנו, אלא גם מעצבות ומשפיעות עלינו. אדם המדבר רע מְסַגֵל לעצמו מבט שלילי על המציאות. עם הזמן הוא הופך להיות כזה בעצמו, והרעל שהוא מפזר לכל עבר, פוגע בראש ובראשונה בו.

הרמב'ם לא חסך במילים וביטא בחריפות את הנזק של הדיבור הרע: 'כל המספר לשון הרע כאילו כופר בה'... ועוד אמרו חכמים: לשון הרע הורגת שלושה – האומרו, המקבלו ומי שנאמר עליו' (הלכות דעות פרק ז').

בעולם של היום – לשמור על דיבור טהור ונקי, קשה מתמיד. התפתחות אמצעי התקשורת – טלפון, סלולארי, אינטרט, רשתות חברתיות - הפכה את שיגור המילים קלה מאי פעם וכמות עצומה של דיבורים זורמת באוויר. אנשים התרגלו לצרוך לשון הרע בכמויות מסחריות דרך קריאת עיתונים וצפיה במסכים, והרגישות הבסיסית כלפי דיבור רע נעלמה. הנזק קטלני במיוחד כשכל מילה ומשפט מופצים בקלות רבה להמוני אנשים.

 

אז מה עושים?

א.      מוּדָעוּת. שהנושא יהיה בראש שלנו. איך זה יקרה? למשל, אם נקדיש זמן קבוע ביום/בשבוע ללימוד קצר של הלכות לשון הרע.

ב.      להיזהר מאוד כשאנחנו שומעים רדיו, קוראים עיתון או חשופים לתקשורת. לזכור שהרבה פעמים יש פער עצום בין חשדות ופרשנויות לבין עובדות והוכחות.

ג.        גם אם יש לַךְ צורך לפרוק מן הלב ולשתף מישהי במשהו לא נעים שקרה לך – בדרך כלל אפשר להשיג את המטרה גם בלי להזכיר שמות.

ד.       להתאמץ לנטות דווקא לצד השני - לדבר כמה שיותר דברים חיוביים, להחמיא, לפרגן. לכוון את מתנת הדיבור שקיבלנו מה' ללימוד תורה, תפילה ומילים טובות ומחזקות.

ה.      הערה חשובה: כמו שאסור לדבר רע על אדם פרטי, לא פחות מזה ואולי חמור יותר לדבר על ציבור שלם (המתנחלים, החילונים, השמאלנים, העיתונאים וכו').

 

איך מתקנים?

מה לעשות במקרה שלשון הרע שדיברתי על מישהו התפשט הלאה וכולם יודעים על זה...חוץ ממנו. האם אני חייב להתוודות בפניו על העניין כחלק מתהליך התשובה ולבקש את מחילתו?

החפץ חיים (הל' שמירת הלשון ד,יב) סובר שלמרות חוסר הנעימות שבדבר אין ברירה אלא לעשות כן. לעומתו סבר ר' ישראל מסלנט, אבי תנועת המוסר, שאם הנפגע אינו יודע על כך ואם אספר לו מה אמרתי עליו ייגרם לו צער גדול, מוטב לטובתו שלא יידע, ואת התשובה אעשה ביני לבין הקב'ה.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר