מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

יום שני, כ' במרחשון - להתכוון לכל מילה

השבוע יחול יום השנה ה-35 לפטירתו של הצדיק המקובל רבי מרדכי שרעבי זצ'ל. רבי מרדכי נולד בתימן. אביו נפטר עוד לפני לידתו ובגיל שנתיים נפטרה גם אמו. הילד היתום גדל בבית סבו, ולאחר פטירת הסב דאג לו וגידלו המקובל רבי חיים סינואני זצ'ל. בשנים אלו גדל מרדכי הצעיר בתורת הנגלה והנסתר.

בשנת תרצ'ב (1932) עלה רבי מרדכי לארץ ישראל והתיישב בירושלים. הוא הצטרף לישיבת המקובלים 'בית א-ל', ולאחר כשלושים שנה ייסד את ישיבת 'נהר שלום' על שם הרש'ש זצ'ל. הוא היה מגדולי ה'מכוונים' המתפללים לפי כוונות הרש'ש.

הרב שרעבי נודע בקדושתו ובמופתיו, ורבים פנו אליו לעצה וברכה. הוא חי בצניעות מרובה, ואת כל הכספים שקיבל העביר לישיבה או לנזקקים. רבי מרדכי ורעייתו לא זכו לילדים, אך רבים מגדולי המקובלים כיום הם תלמידיו.

יום רביעי, כ'ב במרחשון - המהפכה הקומוניסטית: מן הפח אל הפחת

שלטונם העריץ של הצארים הרוסיים עורר התנגדות רבה מצד קבוצות שונות. בשנת תרע'ז (1917), בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, הדיחו מהפכנים את הצאר ניקולאי השני והקימו ממשלה דמוקרטית. אולם הקומוניסטים בראשות ולדימיר לנין לא הסתפקו בהישג זה; בכ'ב במרחשון תרע'ח הם חוללו מהפכה שנייה, השתלטו על מוסדות השלטון, הפילו את הממשלה והכריזו על שלטון קומוניסטי ברוסיה. לאחר כמה שנים של מלחמת אזרחים קשה, ביססו הקומוניסטים את שלטונם בכל האימפריה הרוסית, שנקראה בפיהם 'ברית המועצות'.

רעיונות הקומוניזם נראים בתחילה יפים ונאצלים: לפי שיטה זו, הרכוש, האדמות והמפעלים צריכים להיות בבעלות משותפת של כלל הציבור ומנוהלים בידי הממשלה, וכל אחד 'עובד כפי יכולתו ומקבל כפי צרכיו'. באופן כזה ביקשו לבטל את העוני, את הניצול, את הפערים החברתיים ואת התחרות והאיבה בין בני האדם.

בפועל הדברים התנהלו 'קצת' אחרת: בתהליך ההפקעה של הרכוש הפרטי, הוצאו להורג רבבות בני אדם שניסו לשמור על רכושם. ניהול הכלכלה 'מלמעלה' היה בלתי יעיל באופן קיצוני, וגרם לרעב ולמחסור כמעט בכל מצרך אפשרי. היחידים שזכו לחיי מותרות היו פקידי השלטון. המשטר הקומוניסטי היה עריץ ואכזרי פי כמה מזה של הצאר, וגירש מיליונים רבים למחנות העבודה בסיביר על כל חשד קל של התנגדות לשלטונות. המשטר רדף גם את אנשי הדת ובפרט את היהודים, משום שלא סבל נאמנות לשום גורם מלבד המפלגה הקומוניסטית.

ברית המועצות לא הצליחה להחזיק את עצמה מבחינה כלכלית, ובסופו של דבר בשנת תשנ'ב (1991) היא התמוטטה והתפרקה למדינות שונות. כשלונו של ה'ניסוי' העצום הזה הוא ביטוי למגבלות יכולתו של האדם למצוא בכוחות עצמו בלבד את דרך החיים הנכונה.

 

יום חמישי, כ'ג במרחשון - תמיד אפשר להיחלץ

 

בכ'ג מרחשון תרפ'ז (1926) נפטר הקוסם והפעלולן היהודי המפורסם הארי הודיני. הודיני נולד בהונגריה בשנת תרל'ד (1874) ובילדותו עבר עם משפחתו לארצות הברית. בהופעותיו הוא התמקד במיוחד בקסמי 'השתחררות': הוא היה נקשר באזיקים ובשרשראות, ובאמצעים שונים הצליח להשתחרר מהם על הבמה. בחלק מהמקרים הוא נקשר בכל גופו, הונח בתוך תיבה נעולה והושלך לנהר (!), אך תמיד הצליח להיחלץ בשלום.

 

מסיפורו של הודיני אפשר ללמוד שגם מי ש'כבול' בהרגלים שליליים, יכול להיחלץ מהם, וגם במצבים שנראים כלאחר ייאוש, תמיד יש תקוה, ותמיד יש אפשרות להיוושע בעזרת תפילה והשתדלות נכונה.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר