אמנות ההקשבה

רבני שלום לעם תגובות: 0

אמנות ההקשבה – ראם בן טוב

למרות האווירה החגיגית ששררה בין הקהל, ראשו של מנהל בית הספר מר בניהו דוד - היה במקום אחר לחלוטין והמחשבות על 'היום שאחרי' לא הפסיקו להדהד במוחו. בשבע עשרה השנים האחרונות לא נדרש ממנו הרבה והוא יכל להתעסק בלב שקט בעניינים הטכניים של בית הספר מתוך ידיעה שהיועץ החינוכי מר שמעון לביא דואג לכל מה שקשור לענייני החינוך על הצד הטוב ביותר. אבל מר לביא כבר התבגר והערב חוגגים בצוות בית-הספר את מסיבת הפרידה ממנו, דבר משמח ומרגש בפני עצמו אך בשבילו כמנהל בית הספר זהו פתח לכאב ראש ודאגה – מי יצליח להיכנס לנעליו הגדולות של שמעון לביא המפקח המיתולוגי של בית-הספר 'נטעים'?

האורחים אט אט התפזרו ובאולם נשארו רק צוות הניהול הבכיר של בית הספר שישבו סביב שולחן צדדי ורק קולם של המלצרים המפנים את האולם נשמע בחלל: 'נו, מה עכשיו?' היה זה ניתאי רפאל, סגן המנהל שהפר את הדממה והביע בקול את מה שחשבו כולם בשקט. עיני כולם היו נשואות אל המנהל והם המתינו למוצא פיו. בניהו דוד היה מנהל ותיק ומנוסה וזכה להערכה רבה מצד בכירי משרד החינוך אבל הפעם הרגיש שההחלטה כבדה מידי והוא אינו מסוגל לקבל אותה לבד. 'אני חושב שאלף ומאתיים התלמידים שלומדים בבית-הספר 'נטעים' ראויים לקבל את הטוב ביותר, ולכן טוב נעשה אם נקבל את ההחלטה על משרת היועץ הבא של בית הספר יחד עם כל הצוות החינוכי שיהיה שותף מלא לבחירה'. האורות באולם החלו להיכבות. זה היה האות לסיום וכולם קמו ממקומותיהם ולחצו את ידיו של מר בניהו דוד המנהל כשהם מאחלים זה לזה לעשות הכול כדי שהבחירה תהיה הטובה ביותר - כפי שמגיע לתלמידי בית הספר.

כבר למחרת פורסם המכרז למשרת היועץ החינוכי של בית-הספר 'נטעים' ולאחר חודש שלם, נותרו מרשימת השמות רק שניים. אליאסף ישראל יועץ בית ספר מהדרום שהצליח להפוך ילדים ממשפחות קשות-יום לתלמידים מצטיינים והשני היה גלעד עצמון יועץ חינוכי בבית ספר לחינוך מיוחד בצפון הארץ.

הנהלת בית ספר 'נטעים' הודיעה להם שהם מוזמנים להגיע לראיון מיוחד בפני צוות בית-הספר ומפקחי משרד החינוך. בראיון זה על כל אחד מהם להרצות את משנתו החינוכית ועל פי זה יבחן הצוות החינוכי מי הוא המתאים ביותר לתפקיד. שני המועמדים קיבלו את ההודעה בהתרגשות וצוות בית הספר הודיע שהוא דאג להם לחדרים בבית-מלון כדי שיוכלו להגיע לראיון שנקבע בשעת בוקר מוקדמת כשהם ערניים ונינוחים.

ערב הריאיון הגיע ושני המועמדים הגיעו אל החדר במלון. אליאסף ישראל, לאחר שנח מעט מן הדרך ניצל את הערב לחזרה נוספת כשהוא עומד מול המראה ומרצה את דבריו בפעם המי יודע כמה בקול סמכותי ובטוח, רק כשהיה בטוח שהוא מרוצה מהצגת הדברים הרשה לעצמו לפרוש לשנת הלילה.

הבוקר עלה ובאולם בית הספר התאספו אנשי הצוות החינוכי - מנהל בית הספר הציג את המועמדים: 'תחילה נשמע את מר גלעד עצמון, בבקשה גלעד' אנשי הצוות החינוכי ישבו בפנים דרוכות והמתינו לדברים. גלעד נעמד והחל להרצות את דבריו הוא הציג דילמה חינוכית איתה התמודד בעבר. אליאסף שישב בקהל חשב לרגע שהוא הוזה, אבל לאחר כמה משפטים הבין שאכן זה מה שקורה: גלעד עצמון חזר מילה במילה על ההרצאה אותה הכין במו ידיו, ואם חשב אליאסף שהוא רק מציג את הדילמה אותה תכנן הוא להציג - מהר מאוד התברר לו שכנראה מר עצמון הקשיב מעבר לקיר לחזרות שערך אתמול וכרגע הוא חוזר על הדברים מילה במילה. הוא לא האמין שזה קורה לו, זיעה קרה החלה לטפס במעלה גבו כשמר עצמון ממשיך לדבר בהתלהבות. 'העסק אבוד' חשב לעצמו אליאסף אבל בכל זאת החליט להישאר עד שהסתיימה ההרצאה בת 45 הדקות. גלעד עצמון התיישב במקומו לקול מחיאות הכפיים של הצוות החינוכי ואליאסף שמע את המנהל מזמין אותו אל הדוכן הוא נשם נשימה עמוקה וניגש אל הדוכן: 'האמת היא שהכנתי הרצאה מעניינת במיוחד' הוא לגם שוב מכוס המים והביט אל גלעד עצמון שאפילו לא העיף מבט לכיוונו והמשיך 'אבל במחשבה שניה החלטתי שמכיוון שהדבר החשוב ביותר אצל איש חינוך הוא 'אומנות ההקשבה' אז אני מעדיף להתמקד בנושא הזה' אליאסף ישראל סקר בעיניו לרגע את הקהל: 'כרגע שמענו את דבריו המאלפים של מר גלעד עצמון. אני בניגוד ליושבים פה לא מחויב להקשיב לדבריו אבל רציתי להציג בפניכם מהי אומנות ההקשבה' הוא שתק לרגע ואז החל להרצות את דבריו של גלעד עצמון מילה במילה כשהוא מנמיך את קולו במקום המתאים ומגביה אותו במקום אחר. הקהל בתחילה לא האמין אבל מהר מאוד הבין שנמצא כאן אדם שבאמת יודע להקשיב ושם לב אפילו לניואנסים הקטנים ביותר. אליאסף ישראל סיים את דבריו והתיישב במקומו ולאחר מספר דקות הסתיים הריאיון המיוחד, כשהמועמדים נפרדים מהצוות החינוכי והנהלת בית הספר.

כבר באותו ערב צלצל הטלפון של אליאסף ישראל ומנהל בית הספר הודיע לו כי הצוות החינוכי מאוד התלהב מהמקוריות והגישה החינוכית שבה נקט והוחלט פה אחד כי אכן - אדם שיודע להקשיב לאחר הוא המתאים ביותר למשרה...

***

בפרשת השבוע אנו נחשפים לכוחו של הדיבור שמצד אחד יכול להיות הרסני - ולהביא על האדם צרעת וטומאה עד שהוא צריך להתרחק מהישוב, אך מצד שני צריך לדעת שאדם המשתמש בדיבור מתוך הקשבה והבנה של הזולת, יכול לחולל פלאים...

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר