כוחה של התמקדות

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

שבת, כ'ג באדר ב' - כוחה של התמקדות

לפני כשישים שנה, בכ'ג באדר תש'ך (1960), נרשם לראשונה בארה'ב פטנט על הלייזר הראשון. לייזר הוא מתקן ששולח קרני אור, כאשר כולן בדיוק באותו כיוון, באותה עוצמה ובאותו אורך-גל. זאת בניגוד למקורות אור רגילים, שהאור הבוקע מהם מתפזר על שטח גדול.

במשך השנים נמצאו ללייזר שימושים רבים: הוא משמש לקריאת ברקודים בחנויות, קריאת דיסקים, הדפסת מסמכים, העברת מידע בסיבים אופטיים, סימון על הלוח למרצים, מדידות מדויקות, יצירת אפקטים בידוריים ועוד. באמצעות יצירת חום רב בנקודה קטנה מאוד, ניתן להשתמש בלייזר לניתוחים עדינים (כגון ניתוחי עיניים), או לחיתוך חומרים שונים בדיוק מיקרוסקופי. בשנים האחרונות אף נערכים ניסויים ביירוט של פגזים וטילים ע'י קרני לייזר בעוצמה גדולה.

מן הלייזר ניתן ללמוד את כוחו של הריכוז והצמצום. כאשר האדם ממוקד כולו בעניין מסוים ואינו מסיח את דעתו ממנו, הוא יכול להגיע להישגים גדולים. דבר זה חשוב בעיקר בימינו, כאשר אנו נתונים תחת שטף בלתי פוסק של גירויים, הודעות, חדשות ופרסומות שנועדו למשוך את תשומת לבנו, ומקשים עלינו להתרכז בדברים החשובים באמת.

יום שני, כ'ה באדר ב' - סידנא בבא חאקי

הצדיק רבי יצחק אבוחצירא, אחיו הצעיר של רבי ישראל ה'בבא סאלי', נולד במחוז תאפיללת במרוקו בשנת תרנ'ה (1895). הוא הנהיג כמה קהילות במרוקו (שם זכה לכינוי 'בבא חאקי') ולאחר מכן עבר לאלג'יר. עם זאת, הוא שאף תמיד לעלות לארץ ישראל.

עם הקמת המדינה בשנת תש'ח (1948), הגשים רבי יצחק את שאיפתו ועלה ארצה. ביוזמתו של ה'ראשון לציון' הרב עוזיאל, הוא התמנה לרב הערים רמלה ולוד, ולחבר במועצת הרבנות הראשית. בשנת תשי'ט (1959) התמנה כחבר בועדת החקירה של 'אירועי ואדי סאליב', שהעלו לראשונה על סדר היום את בעיית העוני והאפלייה כלפי עדות המזרח.

ה'בבא חאקי' נודע בגדלותו בתורה ובאהבת ישראל הגדולה שפיעמה בלבו, שמכוחה נהג ללמד סנגוריה על כל אדם. את רוב משכורתו היה מחלק לנזקקים. הוא נודע גם כבעל מופת ורבים פנו אליו לעצה וברכה.

רבי יצחק נהרג בתאונת דרכים בכ'ה באדר ב' תש'ל (1970), בעת שחזר מביקור אצל אחיו ה'בבא סאלי' בנתיבות. בהלווייתו השתתפו רבבות ובהם ראשי המדינה. בנו רבי יחיאל שליט'א ממלא כיום את מקומו ברבנות העיר רמלה.

יום שני, כ'ה באדר ב' - בזכות ארבעה צעדים

בכ'ה באדר שנת ג' שס'ד (396 לפני סה'נ) מת נבוכדנצר מלך בבל, שהחריב את ירושלים ואת בית המקדש הראשון והגלה את עם ישראל לבבל.

מפני מה זכה רשע זה למלוך על האימפריה הגדולה בעולם בתקופתו? הגמרא מספרת (מסכת סנהדרין צו,א), שנבוכדנצר היה בתחילה ראש הסופרים של בלאדן מלך בבל. כאשר שמע בלאדן שחזקיהו מלך יהודה התרפא ממחלה בדרך נס (כמסופר בספר מלכים), שלח לו איגרת ברכה. וכך כתבו הסופרים: 'שלום למלך חזקיהו, שלום לעיר ירושלים ושלום לא-להים הגדול'. אמר להם נבוכדנצר: 'אין זה ראוי להזכיר את הא-להים בסוף, אלא יש להזכירו בהתחלה'. הוא רץ ארבע פסיעות, החזיר את השליח עם האיגרת וכתב אותה מחדש.

בזכות ארבע פסיעות אלו שעשה נבוכדנצר לכבוד הקב'ה, קיבל את שכרו בעולם הזה וזכה למלוך על העולם כולו. ואומרת הגמרא, שמכך יש ללמוד על גודל השכר העצום שעתיד הקב'ה לתת לעבדיו ולשומרי מצוותיו.

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר