סיפור לשבת

רבני שלום לעם תגובות: 0

תוצאות ההכחשה – אריק סגל

הטיול היה ארוך ומהנה ונאפי והוריו נהנו מכל רגע במהלך הטיול. הם הצטערו שהוא הולך להסתיים וחשבו על הנסיעה הארוכה בחזרה הביתה. כעת הם ישבו בסירת מנוע קטנה ששטה בשטח מגודר של ק'מ אחד בנהר פרנקולי בספרד, השטח היה שייך למשפחה מקומית שהחזיקה בעסק להשכרת סירות מנוע לשיט עצמי. נאפי שהיה שחיין מעולה קפץ קפיצת ראש מתוך הסירה למימי האגם וצלל מתחת לסירה לשמחתה של אחותו הקטנה, כשעלה מתחת למים אמר נאפי להוריו: 'ראיתי מתחת למים משהו מוזר: יש שם רכב במצב מעולה, ששקוע בקרקעית האגם. איך זה שלא הוציאו משם את הרכב עד היום?'

הוריו ביטלו את דבריו, אבל נאפי שהיה משוכנע בכל מילה שאמר, זינק שוב למים כשהפעם המצלמה החדשה שלו שהייתה נגד מים, אחוזה בידיו. חלפה דקה נוספת ונאפי עלה שוב לסירה כשהבעת סיפוק על פניו. אמו משכה בכתפיה וביקשה להמשיך בטיול ללא הפתעות נוספות וכעבור שעה של שיט, שבה המשפחה אל המעגן והודתה לבעלי המקום.

נאפי לא התאפק וסיפר לבעל המקום על המכונית השקועה בקרקעית האגם, אבל האיש חייך בביטול ואמר כי הוא טועה: 'האם אתה יודע כמה פעמים עברתי על פני הק'מ הרבוע הזה שבבעלותנו? אם היה כאן רכב כבר מזמן הייתי מבחין בו'. נאפי התעקש, אבל האיש ואשתו שהצטרפה לשיחה שבו וטענו בתוקף, שאין סיכוי שמדובר במכונית השקועה במים. נאפי חפץ להמשיך ולהתווכח עם האנשים, אבל אביו ביקש ממנו להפסיק והם עזבו את השטח: 'מה זה משנה בכלל אם יש שם מכונית או לא?' נזפה האם בבנה: 'בשביל מה אתה נכנס איתם בכלל לוויכוח על דבר לא חשוב?'

נאפי לא השיב, האם קיוותה שהבן העקשן יניח לאירוע הזה. אלא שנאפי לא היה מסוג הנערים שמניחים לתעלומות והוא שאל את עצמו מדוע בני הזוג הכחישו בתוקף את קיומה של המכונית. הוא פיתח את התמונה והבחין שהיא מטושטשת.

כפי שסיפרנו, נאפי היה נער עקשן והמתין לשעת כושר. חלפו מספר חודשים, נאפי ביקש מהוריו לצאת עם חבריו לשיט באגם פרנקולי, הוריו הסכימו אלא שהם לא ידעו שהוא הגיע לשם עם ציוד מתקדם לצלילה. כשהגיעו לאזור בו ראה את המכונית סיפר נאפי לחבריו על תגליתו והם קפצו לתוך המים וצילמו את המכונית מקרוב, עוד באותו יום פיתחו הנערים את התמונות וניתן היה לראות בהם בבירור מכונית במצב מצוין הנחה על פני קרקעית האגם. נאפי ניגש לתחנת המשטרה המקומית וסיפר ליומנאי על המכונית השקועה באגם, היומנאי המשועמם פרץ בצחוק ושאל את נאפי: 'מדוע הוא חושב שזה מעניין? מה יש לעשות עם מכונית ששוכבת על קרקעית הנהר? האם אתה יודע כמה מכוניות שוכבות על קרקעית הנהר בכלל?' עוד לפני שנאפי הספיק לספר על הכחשתם של בעלי המקום, את דבר קיומה של המכונית. הצטרף לשיחה שוטר מבוגר שביקש לשמוע מה הצחיק כל כך את היומנאי.

נאפי סיפר לו על המכונית והשוטר נראה מופתע: 'אתה בטוח שראית מכונית בקרקעית הנהר?' 'כן וגם יש לי תמונות שמוכיחות זאת!' השיב נאפי והראה לו את התמונות שצולמו. הוא הוסיף שבעלי המקום שללו את הדברים לחלוטין. השוטר המבוגר הרהר כמה דקות ואז סיפר כי בימיו הראשונים כשוטר לפני כשלושים שנה, נתקל בתיק מוזר בו התלוננו מספר אזרחים כי אביהם סיפר להם לפני פטירתו כי הוא מוריש להם מכונית והתעקש שהמכונית הזאת היא יקרה מאד. ועוד לפני שהספיק לספר לבניו פרטים נוספים נפטר כשמשפחתו מקיפה את מיטתו. הילדים לא מצאו את המכונית ושוכנעו כי האב דיבר כפי הנראה מתוך הזיות שפקדו אותו לקראת פטירתו. הם העבירו ליתר ביטחון אל המשטרה את הסיפור ,אך לא קיוו ליותר מידי – מה שאכן אירע.

השוטר אמר לנאפי וליומנאי הצעיר שכבר לא צחק, כי הוא לא חושב שהסיפור קשור, אבל העובדה שבני הזוג הכחישו את עובדת המכונית - היא מחשידה מאד. כבר למחרת הופיעה ספינה של משמר החופים בנהר פרנקולי והודיעה לבעלי המקום כי עליהם לחלץ משהו מן המים. בעלי המעגן טענו שהדבר יפגע בסיורים שאמורים להיערך, אבל השוטרים סרבו לבקשתם. כעבור שש שעות חולצה המכונית במנוף מיוחד והונחה על סיפון אניית המשטרה.

השוטר המבוגר שניצח על המבצע, חיטט בארכיון המשטרה ומצא את מגישי התלונה לפני כשלושים שנה, הוא זימן אותם לתחנת המשטרה, הראה להם את המכונית ושאל: 'האם זאת המכונית שהשאיר אביכם?' הילדים משכו בכתפיהם ואמרו שאין להם מושג. חיפוש שנערך במכונית גילה צרור מסמכים עטופים היטב בשקית אטומה למים. ילדיו של הנפטר שהתקבצו סבבי הדפים התרגשו לזהות את כתב ידו של אביהם ונדהמו לגלות שמדובר בחוזה עסקי.

קריאת החוזה הותירה את כולם בתדהמה: התברר, שאביו של בעל מעגן הסירות הנוכחי מכר לאב שנפטר את מעגן הסירות ואת מכוניתו ימים ספורים לפני פטירתו של האב, המוכר שהיה מודע למצבו של הקשיש החליט לנצל את הסיטואציה לטובתו. כיוון שידע שהחוזה נמצא במכונית, הוא גנב אותה ודרדר אותה אל האגם. כשהקשיש נפטר, איש לא ידע שהוא רכש זמן קצר קודם לכן מכונית ומעגן סירות. לפני מותו של הגנב העביר האיש את המידע לבנו והלה המשיך את מעשיו של אביו כשהוא מקפיד לשמור את סוד המכונית בליבו. ההתעקשות של נאפי וההכחשה הטיפשית של בני הזוג להימצאות המכונית, הובילה לאחר שלושים שנה לחקר האמת ולהשבת מעגן הסירות לבעליו...

***

פרשת השבוע נפתחת במילים, וַיֹּאמֶר ה' אֶל אַבְרָם לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ' חז'ל מתארים עד כמה היה קשה הניסיון לאברהם שנדרש לעזוב הכול ולהגיע אל ארץ חדשה רחוקה ממשפחתו מארצו וממולדתו, אולם אברהם אבינו שהלך לקראת ייעודו לא נרתע מכל קושי. משעה שגילה אברהם את בוראו וקיבל עליו את עול המצוות, הוא לא התחשב אברהם בכל קושי או עיכוב, ועשה הכול על מנת למלאות את רצון ה'.

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר