מסע אל העבר

רבני שלום לעם תגובות: 0

מסע אל העבר – יוסף רזניק

יום ראשון, י'ב במרחשון - ראש הישיבה

הגאון רבי יהודה צדקה נולד בירושלים בשנת תר'ע (1910) והלך לעולמו בי'ב במרחשון תשנ'ב (1991). הוא היה בן אחותו של רבינו ה'בן איש חי' זצ'ל, ודודו של ה'ראשון לציון' רבי מרדכי אליהו זצ'ל. משנת תרצ'ז (1937) ועד סוף ימיו לימד תורה בישיבת 'פורת יוסף', ובעשרים שנותיו האחרונות כיהן כראש הישיבה.

הרב צדקה היה ממקימי 'מעיין החינוך התורני', ומסר את נפשו על חינוך ילדי ישראל לתורה ולמצוות. גם בהיותו ראש ישיבה קשיש, היה הולך בעצמו כדי לשכנע הורים לרשום את ילדיהם למוסדות תורניים. פעם אמר לו ראש ישיבה אחד שהוא מתכוון לסלק את אחד התלמידים. אמר לו רבי יהודה: 'האם כבר צמת והתענית עבור אותו תלמיד, לפני שאתה נוקט בצעד הקשה הזה?'

רבי יהודה היה מיוחד גם במידת הענווה והפשטות. כאשר השתתף באירועים שונים סירב שיזמינו עבורו מונית, ואמר שהמשיח עתיד לבוא כשהוא רוכב על חמור, והוא אינו צריך להיות מכובד יותר מהמשיח...

יום ראשון, י'ב במרחשון - 'הסוף של ההתחלה'

במלחמת העולם השנייה כבשו הגרמנים ועוזריהם ימ'ש גם את רובה של צפון אפריקה, והחלו בכיבוש מצרים בדרך לארץ ישראל. הצבא הגרמני הגיע עד לעיירה אל-עלמיין, כ-100 ק'מ מאלכסנדריה. את יהודי הארץ אחז באותה תקופה פחד גדול, שכן כבר בשלב זה של המלחמה החלו להגיע שמועות על הטבח שעושים הגרמנים ביהודים. תושבי הארץ התפללו לישועה, והיו אף שתכננו תוכניות של ייאוש, כגון להתבצר על הר הכרמל ולהילחם שם עד האיש האחרון.

אך בי'ב במרחשון תש'ג (1942), החל הצבא הבריטי במתקפה על עמדות הגרמנים באל-עלמיין. לאחר עשרה ימים של קרב קשה, הובסו הכוחות הגרמניים והחלו בנסיגה, ותוך חודשים אחדים שוחררה כל צפון אפריקה והוסר האיום מעל ארץ ישראל. קרב אל-עלמיין היה אחת מנקודות המפנה במלחמה. ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל אמר באותם ימים: 'אין זה הסוף (של המלחמה), ואף לא תחילת הסוף; אך יתכן שזה הסוף של ההתחלה'.

יום רביעי, ט'ו במרחשון - החג הבדוי

האם שמעתם על החג שחל בט'ו במרחשון? לא שמעתם? טוב מאוד...

בספר מלכים מסופר, שלאחר פטירתו של שלמה המלך, מרדו עשרה משבטי ישראל בבנו רחבעם והקימו ממלכה עצמאית בראשות ירבעם בן נבט. עם רחבעם נשארו שבטי יהודה ובנימין בלבד. ירבעם חשש שאם יעלו בני ישראל לרגל לבית המקדש בירושלים - בירת ממלכת יהודה - הם עלולים לחזור ולקבל את שלטונו של רחבעם. משום כך הוא אסר על עלייה לירושלים, וכדי לתת לעם 'תחליף' לעבודת ה' הוא הציב עגלי זהב בבית א-ל ובדן וקרא לעם לעבוד אותם.

כחלק מהניסיון לייצר 'תחליף' למקדש, המציא ירבעם חג חדש שאמור היה להחליף את חג הסוכות. וכך נאמר בפסוק (מלכים א', יב,לב-לג): 'וַיַּעַשׂ יָרָבְעָם חָג בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁמִינִי (=מרחשון) בַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ כֶּחָג אֲשֶׁר בִּיהוּדָה... אֲשֶׁר בָּדָא (=המציא) מִלִּבּוֹ'. בגלל מעשיו הרעים, נחשב ירבעם כמי ש'חטא והחטיא את הרבים'.

 

 

תגובות (0)

כתוב תגובה:

כתובת

"שלום לעם"

ע"י עמותת "גבריאל שר ישראל" (ע.ר. 58-037849-5)

רח' בני ברית 18 ירושלים

02-5022881

webmaster@shalomlaam.co.il

צור קשר