אפילו בהסתרה

חז"ל

כשהיה רבי לוי יצחק מברדיטשוב ילד קטן, פנה אליו אחד המבוגרים בסביבתו ואמר לו בשעשוע:

אם תגיד לי היכן נמצא הקב"ה אתן לך מטבע זהב.

חייך לוי יצחק הקטן ואמר:

ואני אתן לך שני מטבעות אם תגיד לי היכן הוא לא נמצא

*

והרבי מנחם מנדל מקוצק היה אומר:

יודעים אתם היכן נמצא הקב"ה?!

בכל מקום שבו נותנים לו להיכנס.

*

כולם יודעים לדקלם מאוד יפה ש"אין עוד מלבדו". וכולם מכירים מצוין את ה"אני מאמין" הראשון משלושה עשר עיקרי האמונה "שהוא לבדו עשה עושה ויעשה לכל המעשים".

אבל האם אנחנו באמת מרגישים את זה?!

*

כשבן אדם שואל איפה היה הקב"ה בשואה?! או איפה היה הקב"ה בשמיני עצרת?! זה אומר שהוא עדיין לא נותן להקב"ה להיכנס בכל מקום. הוא עדיין לא מבין שהוא באמת נמצא בכל מקום, גם במקומות הכי קשים והכי לא פשוטים.

*

רבי נחמן מברסלב מלמד כי "אפילו בהסתרה שבתוך הסתרה גם שם נמצא הקדוש ברוך הוא".

כי הקב"ה נוכח תמיד, זה העולם שהוא ברא, זהו העולם שהוא מנהל, ואין כאן משהו אחר מלבדו. גם הנאצים, וגם החמאס זה הוא. אלא שאנחנו לא רואים את זה. אנחנו אלה שנמצאים בהסתרה. אנחנו אלה שלא רואים אותו.

*

כדי לראות אותו אנחנו צריכים לפתוח את הלב שלנו שהפך להיות לב של אבן, והוא צריך להפוך להיות לב של בשר, לב שמרגיש. אנחנו צריכים לרצות מאוד מאוד לראות את הקב"ה בכל מקום, בעיקר בתוכנו פנימה, להבין שאנחנו צריכים לתת לו להיכנס ללב שלנו, למחשבות שלנו ולכל המעשים שלנו. אין לנו באמת איפה להסתתר, הוא תמיד איתנו.

*

ואם המציאות נראית לנו חשוכה. ואם אנחנו לא רואים את הקב"ה בכל מקום, זה רק אומר שיש לנו עוד הרבה עבודה, להתאמן על האמונה שלנו ולהבין כמה מעט אנחנו באמת מבינים את הקב"ה.

*

אנחנו כל כך רוצים להבין את הכול, ולהבין למה דברים רעים קורים לאנשים טובים, ולמה יש כל כך הרבה רוע וסבל מסביב. אבל כבר אמר אחד הצדיקים: "אינני רוצה לעבוד אלוהים שכזה שבן אדם בשר ודם יכול להבין אותו בשכל הקטן שלו".

*

האמונה שלנו היא שיש בורא משגיח ומנהל לעולם, ואנחנו קטנים, קטנים מאוד, ונמצאים כאן זמן קצר מאוד מכדי שבאמת נוכל להבין אותו. אבל אנחנו כן יודעים שהוא כאן, שהוא נוכח בכל, ושהכול הכול לטובה גדולה.

ובקרוב ממש נזכה לראות ניסים ונפלאות וישועות גדולות ולהבין איך הכול היה לטובה. ומי שעדיין לא מאמין, צפויה לו הפתעה ממש גדולה.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

חז"ל

מאמרי רשב"י

חז"ל

מאמרי רשב"י

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'