בין שמיים לארץ

בית המדרש

החברה ממדרשת 'שלום לעם' בפסגת זאב מזרח יצאו לטיול במדבר יהודה. הטיול התנהל כמתוכנן, עד לרגע שבו החבר'ה התארגנו לעלות על הסנפלינג. הם חיכו לצחי שהיה מדריך גלישה מקצועי והביא אתו את כל הציוד הנדרש. אלא שלמעשה באמצע הגלישה התברר שהציוד של צחי לא היה הכי מקצועי ואחד מהם נתקע בין שמים לארץ. הטיול נעצר וצוות חילוץ מיוחד הוזמן כדי להוריד את הגולש התקוע וכולם נשמו לרווחה. אבל בסופו של הטיול כשצחי ביקש את השכר המגיע לו, הם סירבו לשלם לו: "הרסת לנו את הטיול, בגללך נתקענו שם קרוב לשש שעות ואתה עוד רוצה כסף?" אמרו לו הנערים. "אבל לפחות חצי ממכם כן גלשו עם הציוד שלי, אז לפחות תשלמו לי חצי!" טען צחי, אבל הנערים התנגדו בתוקף: "שכרנו אותך בשביל כולנו, לא בשביל חצי, וחוץ מזה אתה צריך לשלם את ההוצאות של החילוץ!" הנערים וצחי ניגשו לרב אבי כדי לדעת מה לעשות. מה לדעתכם השיב להם הרב?

מעיינים בספרים ולומדים לפסוק הלכה או משפט: שולחן ערוך 'חושן משפט' סימן של"ג סעיפים ז', ה' ותלמוד בבלי מסכת 'בבא מציעא' דף ע"ה עמוד ב' בדין: 'כל המשנה ידו על התחתונה'.

תשובה לשאלה "כשהמחירים עולים" (שאלה מס' 716)

תקציר השאלה השבועית: שרונה נהגה ללכת מדי חצי שנה לשרית הקוסמטיקאית הקבועה שלה כדי לעשות את טיפול הפנים הקבוע שלה שעלה ארבע מאות שקלים. כשהגיעה הפעם, היא הופתעה לראות את הקליניקה המשופצת והמשודרגת, לאחר שסיימה את הטיפול וניגשה לשלם אמרה לה הקוסמטיקאית: "המחיר עלה, הוא כבר לא ארבע מאות שקלים – אלא שבע מאות שקלים!" "למה המחיר כזה יקר פתאום?" תהתה שרונה ושרית השיבה: "קודם כל הייתה עליית מחירים מטורפת, וגם השקעתי הון תועפות בשיפוץ הקליניקה. בגלל זה המחיר עלה!"
"יכול להיות, אבל היית צריכה לומר לי את זה מראש. אני לא משלמת יותר מארבע מאות שקלים לטיפול!" אמרה שרונה נחרצות. מה דעתכם, האם שרונה צריכה לשלם את המחיר המלא?

תשובה בקצרה: שרונה לא צריכה לשלם יותר ממה ששילמה בעבר.

תשובה בהרחבה: למדנו בהלכה (שולחן ערוך 'חושן משפט' סימן של"ב סעיף ד') שבכל מקום שאדם מבצע עבודה מסוימת עבור חברו, וקרתה איזושהי אי הבנה, הדין הוא שיקבל את שכרו כשכר הפחות שבפועלים, דהיינו שכר מינימום לגבי אותה עבודה שביצע. ולכן בגלל שבמקרה שלנו שרונה לא הייתה מודעת או שהייתה לה איזו סיבה לחשוב שהמחירים עלו, בוודאי שבעל הקליניקה הייתה חייבת לידע אותה מראש על עליית המחירים בקליניקה, מכיוון שכל אישה שמגיעה לטיפול בקליניקה היא מתכוננת לשלם סכום של ארבע מאות שקלים ולא יותר מזה. מצד שני למרות שיש קוסמטיקאיות שהיו לוקחות עבור אותו טיפול אפילו פחות מארבע מאות שקלים, שרונה לא תוכל לשלם פחות מהסכום הזה, כיוון שאת הסכום הזה היא כבר שילמה בעבר והייתה מוכנה לשלם אותו עבור הטיפול גם הפעם.

 

 

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

בית המדרש

עודף תרומות

בית המדרש

פגיעה בדוד שמש

בית המדרש

עודף תרומות

בית המדרש

שו"ת מלחמה

בית המדרש

נזק מהמים

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'