דאגה מיותרת

סיפור לשבת

המציאות שנחתה על בני משפחת אברמסון, הייתה חזקה יותר מהכול. מאותו יום שבו נחתה עליהם הבשורה שאימם המבוגרת, שניהלה את הבית ביד רמה במשך עשרות שנים, הלכה לעולמה באופן פתאומי – מאז הכול כבר היה נראה אחרת.

אומנם זה לא קרה ביום אחד, אבל מהר מאוד התברר שאביהם מתקשה מאוד בתפקוד היומיומי וחייב שיהיה מי שיעזור לו בקביעות. בתחילה חשבו האחים להעביר את אביהם ל'בית-אבות' שם יוכל לקבל את הטיפול המתאים, אבל האב הזקן לא היה מוכן לשמוע על כך והוא התעקש להישאר בביתו, בסביבה האהובה והמוכרת.

ארבעת האחים המסורים ניסו לעשות הכול כדי שאביהם ירגיש הכי טוב שאפשר, אבל לא תמיד הדברים הסתדרו כפי שרצו. פעמים רבות טרדות החיים השכיחו מהם קצת את אביהם. כך היה הדבר אצל כולם חוץ מברוך, שהבין שאביו זקוק לו במיוחד והוא הקפיד בכל יום לבקר את אביו, אפילו בימים עמוסים במיוחד בהם שב מאוחר אל ביתו לאחר יום עבודה מפרך. הוא לא ויתר ועם עיניים כמעט עצומות היה יוצא שוב מהבית כדי לבקר את אבא, לדאוג לו לאוכל חם ולדברים קטנים המחממים את הלב ובלבד שאביו לא ירגיש בודד לעולם. בניגוד לאחיו שהיו אנשים אמידים, ברוך לא ראה הצלחה בעסקיו והתקשה לגמור את החודש, אבל למרות הכול הוא לא ויתר לעצמו ובכל זמן פנוי שהיה לו, הגיע לבקר את אביו ודאג לכל מחסורו.

באחד הימים הגיע ברוך אחרי יום עבודה עמוס במיוחד וניסה לדבר עם אחיו ולבדוק מי יוכל היום לשהות לצד אביהם, אבל כולם היו עסוקים איש איש בענייניו. ברוך קצת כעס אבל לבסוף החליט שהוא חייב לדאוג לאביו ומיד לאחר יום העבודה עשה את דרכו לבית אביו.

השמש הנעימה חיממה את המרפסת שבה ישבו ברוך ואביו וברוך החליט שזו ההזדמנות המתאימה לשיחה שאותה רצה לערוך עם אביו כבר מזמן. הוא כחכח בגרונו וחשב מאיפה להתחיל. "אבא היקר", פנה אל אביו: "אני מאחל לך אריכות ימים עד מאה ועשרים שנה, אבל אתה בוודאי יודע שלאחר שתעזוב אותנו יכולה להיווצר בעיה עם הירושה וחבל שבגלל עניינים של כסף נפסיק להיות אחים אוהבים ומכבדים, אז אולי כדאי שתערוך צוואה מסודרת אצל עורך-דין, כדי שהכול יהיה ברור לכולם". הוא הסתכל בפניו של אביו שדווקא קיבל את הדברים בצורה יפה, הוא לקח נשימה עמוקה והמשיך: "ועוד משהו קטן שרציתי לומר לך, שלא תשכח את מי שדאג לך במיוחד…" האב היה נראה קצת מופתע אבל ברוך הרגיש שאבן כבדה נגולה ממנו והוא אמר את אשר יושב על ליבו כבר ימים רבים.

החודשים חלפו ובאחד הבקרים לאחר חצי שנה גילה אחד האחים שישן באותו לילה עם אביו, שהוא לא מתעורר בשעה שבה הוא רגיל. הוא ניסה לעורר אותו אבל מהר מאוד הבין שהנורא מכל קרה ואביהם האהוב עזב אותם בחטף. לאחר ימי השבעה העצובים, התאספו האחים בבית הישן והאהוב שגדלו בין קירותיו והאח הגדול דיווח לכולם שאביהם הפקיד צוואה מסודרת אצל עורך-הדין גלעד בר-אור, וכבר למחרת בבוקר הם קבעו להיפגש במשרדו של עורך הדין הידוע.

הם ישבו מסביב לשולחן העץ היוקרתי כשעורך הדין בר-אור יושב מולם, הוא אחז בידיו מעטפה גדולה והוציא ממנה ערימת דפים: "אביכם היה אדם עם המון חוכמת חיים והיה מודע היטב למצבו, הוא רצה מאוד שתמשיכו לחיות באחווה ולכן כבר לפני שנתיים הוא ערך צוואה מסודרת בה פירט מה יקרה ביום שהוא לא יהיה איתנו, אבל לפני חצי שנה קרה משהו מוזר – הוא הגיע שוב למשרדי באחד הימים וביקש לשנות את הצוואה. על פי החוק הצוואה השנייה היא הקובעת והנה היא לפניכם!" הוא הגיש להם את ערימת הדפים בה היו מפורטים כל נכסיו של האב אותם הוא החליט לחלק שווה בשווה בין כולם. האחים כולם היו מרוצים מכך שאביהם הקפיד ודאג שגם לאחר מותו השלום ימשיך לשרור במשפחה. אבל ברוך לא היה מרוצה במיוחד, לאחר שעזבו כולם הוא ביקש להישאר עם עורך הדין בר-אור: "אולי אפשר לעיין בעותק הראשון של הצוואה?" שאל ועורך הדין הסכים. הוא פתח את הצוואה והחל לקרוא, ככל שהתקדמה הקריאה פניו החווירו מרגע לרגע, להפתעתו פתח אביו את הצוואה בהתנצלות על כך שהוא מעניק לבנו ברוך שמונים אלף שקלים נוספים על חלקו בירושה הנמצאים בחשבון הבנק שלו, בגלל הדאגה המיוחדת שלו לאביו. עורך הדין בר-אור שהיה מודע לתהפוכות שעברה הצוואה הביט בפניו של ברוך ואמר: "לפני חצי שנה הגיע אלי אביך ואמר שאינו רוצה להרגיש שמישהו מכבד אותו כדי ליהנות מכך בבוא היום ולכן החליט לחלק את רכושו באופן שווה!".

ברוך הרגיש כאילו פטיש הולם בראשו, הוא הבין לפתע שהוא במו ידיו גרם לעצמו להפסד, אך מיד התעשת ואמר לעצמו שכנראה שבאמת היה עליו לכבד את אביו באמת ולא לנסות להרוויח מכך משהו ואפילו הקטן ביותר…

 

"כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך", התורה מצוה אותנו לכבד את הורינו ללא שום כוונת רווח, מכיוון שאת הרווח האמיתי אנחנו כבר נקבל מהבורא שציווה אותנו לקיים את מצוותיו ללא שום דאגות ואינטרסים אישיים…

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

שירת השתיקה

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'