האמת האוטונומית

מבט אל החיים

עשרות כתבים ועיתונאים מכל גופי התקשורת בארץ הגיעו מרוגשים לאולמי ה'אווניו' לקראת ההשקה הגדולה של מכונית הפורטה מודל 4 החשמלית. "מדובר במכונית מעולם אחר!" התפייט אחד מכתבי הרכב שהתלהב מאוד ממעמד ההשקה. עידו, מנכ"ל חברת 'פורטה' בישראל, היה מרוגש כבר שבוע לפני ההשקה הגדולה והתקשה להירדם כאשר הוא הבטיח למנכ"ל 'פורטה' העולמית ש"השקה כמו שתהיה בישראל, לא תיראה באף מקום אחר. באחריות מלאה!"

לאמנון, אחד מכתבי הרכב שהיה גם חבר אישי שלו, אמר עידו כממתיק סוד: "רק לך אני אומר, שבהשקה הזו אנחנו צפויים להשיק גם את הקלף המנצח שלנו: מערכת הנהיגה האוטונומית של הרכב, זאת ממש מערכת אדירה שמאפשרת לנהג לנהוג מבלי להניח את ידיו על ההגה. משהו מעולם אחר שעוד לא נראה קודם לכן בארץ!"

אמנון, שהיה מסוקרן ומתוח, כמובן העביר את הידיעה לחבר טוב שלו, כתב רכב אחר שהיה גם הוא בהשקת הרכב והלה העביר לכתב נוסף, עד שכעבור שעה בדיוק כל פאנל כתבי הרכב בישראל ידעו על הסוד הגדול שעידו כביכול שמר עליו מכל משמר. 'פורטה' הולכת לבשר על מהפכה בתפיסת הנהיגה בארץ! בדיוק כפי שעידו תכנן, הוא הצליח להפיץ את 'הסוד הגדול' שלו בקרב כל כתבי הרכב וכעת כולם נעמדו דום ומחאו כפיים בהתלהבות כאשר הגיע תורו של עידו לעלות על הבמה ולבשר לכל קהל המשתתפים על המהפכה של המכונית המתקדמת ביותר בשוק.

"תדמיינו לכם, כיצד אתם מתחילים לנסוע במכונית בעוד שהידיים שלכם חופשיות לחלוטין! אתם יכולים לדפדף בספר, לעבוד עם המחשב שלכם. והכול קורה תוך כדי נהיגה!" רעם של מחיאות כפיים נשמע מכל עבר באולם ה'אווניו' וכל הנוכחים הסתכלו אחד על השני בהשתאות והיו נסערים לשמע דבריו של עידו. ללא ספק זאת הייתה ההפתעה הגדולה של ההשקה.

ברגע ששקטו מחיאות הכפיים, בחן עידו בתשומת לב את הפרצופים הנלהבים שבקהל והמשיך בהתלהבות: "האם אתם יודעים שהמערכת האוטונומית שלנו, בטוחה פי עשר מנהיגה של אדם רגיל? האם אתם יודעים ששיקול הדעת שלה, חכם ותבונתי הרבה יותר משיקול הדעת של נהג רגיל באופן משמעותי?" כעת העיניים של כתבי הרכב ושאר אנשי המקצוע שהוזמנו לערב ההשקה נפערו לרווחה. כולם חשבו שהנהיגה האוטונומית הינה בטוחה ממש כמו נהיגה רגילה, אבל אף אחד לא דמיין שהיא הרבה יותר בטוחה. רעם מחיאות הכפיים נשמע עוד הרבה אחרי שעידו ירד מהדוכן והנוכחים מיהרו לכיוונו בהתלהבות.

אחד מהנוכחים שמיהרו לכיוונו של עידו, היה אמנון, כתב מגזין הרכב, שניגש אליו ואמר: "תגיד לי רק ששמרת לי מקום בנהיגת המבחן! אני חייב לבחון בעצמי את המערכות של המכונית המתקדמת ביותר בארץ!"

"אל תדאג ידידי!" השיב עידו בחיוך: "אתה הולך להיות מחמשת הכתבים הראשונים שיתנסו בנהיגת המבחן. וכמובן שאני הולך לתת לכם לראות מקרוב כיצד נראית חווית הנהיגה האוטונומית!" קרץ לו עידו וטפח על שכמו בחביבות.

"תגיד לי רגע, עידו", אמר שוב אמנון ומבט של חשש ודאגה עלה על פניו: "הנהיגה האוטונומית הזאת, היא באמת בטוחה? נראה לי קצת מפחיד להגיע למהירות של מאה ועשרים קמ"ש ולא לגעת בכלל בהגה… אפשר לסמוך על זה בכלל?"

"מה נראה לך?" ענה לו עידו: "שאנחנו נסכן את כל המוניטין שלנו בגלל המערכת הזאת? אתה יודע כמה שנים עבדנו כדי לייצר את המערכת המשוכללת הזאת?"

"נהדר!" ענה לו אמנון, אבל החשש עדיין לא ירד מפניו. "אני מכיר אותך הרבה שנים ויודע שאתה בן אדם רציני, אני מקווה שהכול יעבור בשלום!"

למחרת בבוקר הגיע אמנון לנסיעת המבחן, הדאגה לא ירדה לרגע מפניו והוא ידע שכעת אין לו ברירה ועליו לעלות למכונית ולהשתתף בנסיעת המבחן, אם הוא לא רוצה שכל חבריו יחשבו שהוא פחדן שחושש מנסיעה אוטונומית. בהתחלה עוד הוא נרגע כשראה שהכול עובד כשורה, אבל ברגע שהמכונית הגבירה מהירות קצב פעימות הלב שלו השתולל עד שלבסוף, לאחר עשרים דקות של נסיעת מבחן, נעצרה המכונית ואמנון ירד ממנה מזיע וחיוור כסיד.

עידו קיבל אותם בחיוך ענק: "נו, חברים! איך הייתה החוויה?" כולם הנהנו בהתלהבות למרות שהחששות נראו היטב על פניהם. שונה מכולם היה אמנון שהיה חיוור ושתק. הוא חיפש בדחיפות בקבוק מים קרים. ליד עידו עמד בנו הצעיר עמיחי, שאמר לאביו: "אבא, אני רוצה שגם אנחנו ננסה את המערכת האוטונומית. מתי נוכל לעשות סיבוב עם המערכת הזאת?"

אבל משום מה, עידו השתיק את בנו ואמר לו שהוא כבר יסביר לו בבית כמה דברים. כאשר הגיעו לביתם אמר עידו לעמיחי: "נראה לך שאני אתן לנו לנסוע במערכת הזאת? אתה חושב שהשתגעתי? איך אני יכול לסמוך על המערכת האוטונומית? האם עברו כבר עשרים שנה של נהיגה בטוחה, שאני יכול לסמוך עליה? אין מצב בעולם שאני הולך לסכן את המשפחה שלי בגלל חווית נהיגה אוטונומית!"

עמיחי המבולבל לא הבין את דבריו של אביו, הרי אתמול הוא עמד לידו בהשקה הגדולה מול כל כלי התקשורת ושמע כיצד אביו מדבר בביטחון על אמינותה וחוזקה של המערכת האוטונומית, אז מה קרה עכשיו? והרי כשחבר שלו אמנון שאל אותו האם המערכת הזו בטוחה, הוא הבטיח לו שאין שום חשש…

"אתה צריך להבין, עמיחי!" הסביר עידו: "מה שאני אומר לעולם בחוץ זה משהו אחד. מה שאני מאמין בו, זה כבר משהו אחר. נכון, אני בהחלט חושב שהמערכת האוטונומית בטוחה לגמרי, ובכל זאת, כשזה מגיע למשפחה שלי זה כבר סיפור אחר. לא אסכן אתכם בנהיגה במערכת האוטונומית. אולי רק בעוד כמה שנים טובות!" ועמיחי הבין לראשונה כיצד נראה ומתנהל עולם של אינטרסים כלכליים…

 

אמרה ידועה אומרת: "אפשר לעבוד על כל העולם חצי מהזמן ועל חצי מהעולם כל הזמן – אי אפשר לעבוד על כל העולם כל הזמן". כדאי לכל אחד לזכור את האמרה הזאת כשהוא מצהיר הצהרות שלא עומדות במבחן המציאות והנאמנות. אם אתה מצהיר שאתה הולך בדרך מסוימת, כדאי שתעמוד בזה גם בעצמך, אחרת זה רק עניין של זמן עד שתיווצר לך בעיה…

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

מבט אל החיים

סיפור הפרדה

מבט אל החיים

מבט במראה

מבט אל החיים

לחשוב מחוץ למגרסה

מבט אל החיים

בדרך אליך  

מבט אל החיים

לחלום למרחקים

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'