האסטרולוג

מבט אל החיים

הצעקות שנשמעו מקצה המסדרון הבהירו למשרתים היטב, שגם הפעם המלך חרסום עצבני במיוחד. אלא שהאוקטבות הגבוהות של צעקותיו, הזניקו אותם במהירות ללשכה המלכותית, שם ישב המלך חרסום על כסאו המפואר כשהוא פוכר את אצבעותיו בבהלה וצווח בקולי קולות: "הטבעת המלכותית שלי! זאת המזכרת היחידה שלי, מאבי המלך – אתם חייבים למצוא אותה כמה שיותר מהר!"

צוות חיפוש מיוחד הוקם על ידי המשרתים וכלל עובדי הארמון סרקו ביסודיות כל מילימטר, אבל למרות החיפושים האינטנסיביים הטבעת המלכותית לא נמצאה. לאחר שהתקיימה אסיפה של השרים, החליט המלך לפרסם לכלל תושבי המדינה את ההודעה הבאה: "אסטרולוג, אשר יצליח למצוא את הטבעת של המלך, יקבל הון רב עבור הטבעת ויקבל פטור ממסים למשך כל ימי חייו!" ההודעה התפרסמה בקרב האזרחים, אבל כמעט ולא נרשמה היענות בקרב האסטרולוגים שחששו ובצדק, מגחמותיו התזזיתיות של המלך חרסום.

שבוע לאחר מכן, הגיע למרכז העיר איכר עני בשם גמברא, הוא לא ידע קרוא וכתוב ורק חיפש עבודה שתוכל להכניס לו מספר מטבעות, כדי שיהיה לו מה לאכול. כשהבחין באנשים המתקבצים סביב המודעה המלכותית, ביקש מהם להסביר לו במה מדובר. "המלך מחפש אסטרולוג שימצא את הטבעת שלו, מי שימצא יהפוך לעשיר גדול!" נידב לו אחד האנשים את המידע בקצרה. אור ניצת בעיניו של גמברא והוא שאל את עצמו, "האם כל כך קשה להיות אסטרולוג? אלך ואנסה למצוא את הטבעת, אולי יזרח לי פתאום המזל…"

ממחשבה למעשה, ניגש גמברא לארמון המלוכה והציג את עצמו כאסטרולוג מומחה. הועמד לרשותו חדר מיוחד בארמון וספרי אסטרולוגיה הונחו לפניו כדי שיוכל לעיין בהם כאוות נפשו, על השולחן היו מונחים גם נוצה וקסת דיו, גמברא התיישב ליד השולחן ודפדף בספר מבלי להבין דבר. הוא טבל את הנוצה בקסת הדיו וסימן לעצמו מספר סימונים עקומים, אבל עבור המשרתים שנכנסו לחדרו כדי להביא לו את ארוחת הצהריים הוא נחשב כאסטרולוג חכם במיוחד, בגלל הסימונים המוזרים. על מנת לשוות לעצמו מראה של בר סמכא, העיף גמברא במשרתים מבטים חמורי סבר והזעיף את פניו למראם. המשרתים שנכנסו לחדרו היו אלו שגנבו את הטבעת וחששו מהאסטרולוג שהגיע על מנת ללכוד את הגנבים, אלא שברגע שהוא הזעיף את פניו לעברם הם נכנסו ללחץ והם החלו להיכנס לחדרו בכל מספר דקות כדי להציע לו שתיה ודברי מאכל ולברר על התקדמותו במציאת הטבעת.

גמברא, שאמנם לא היה אסטרולוג אבל מוח ערמומי בקדקודו היה גם היה, הבחין בהתנהגותם המחשידה של המשרתים, הבין מיד שהמשרתים יודעים היכן נמצאת הטבעת המלכותית והחליט לטמון להם מלכודת: הוא נכנס מתחת למיטה שהייתה בחדר וכיסה את עצמו בשמיכה כדי שלא יבחינו בו, כאשר נכנס המשרת הראשון לחדר – הוא הביט סביבו משתומם וניסה להבין לאן נעלם האסטרולוג, אלא שאז צעק גמברא בחוזקה: "זה הגנב הראשון!" המשרת השאיר בבהלה את הצלחת על השולחן ונמלט החוצה בבהלה. רגע לאחר מכן, נכנס אחריו המשרת השני ששמע גם הוא את הצעקה: "זה הגנב השני!" ומיהר להימלט מהחדר.

בקצה המסדרון נפגשו שני המשרתים המבוהלים להתייעצות מהירה. "זהו, האסטרולוג גילה שאנחנו גנבנו את הטבעת, אם הוא יספר זאת למלך חרסום – יתלו אותנו עוד לפני השקיעה!" אמר הראשון מבוהל ומתנשף, "מה נעשה?"

"נתוודה לפניו, ניתן לו ארנק מלא במטבעות זהב כדי שימצא פתרון כיצד להחזיר את הטבעת מבלי להפליל אותנו במעשה" אמר המשרת השני, הם ניגשו לחדרו של גמברא ודפקו על הדלת. כשהשיב, פתחו את הדלת והניחו לפניו ארנק מלא במטבעות זהב, "אנחנו בעלי משפחות, אם תספר למלך חרסום שאתה יודע שאנחנו גנבנו את הטבעת, אנחנו אבודים! בבקשה ממך, קח את הכסף ואת הטבעת ואל תספר למלך שאנחנו גנבנו אותה!"

גמברא הנהן בראשו, הוא לקח את הארנק ואמר: "אני לא אסגיר אתכם, רק יש לי בקשה אחת. קחו את הטבעת ותנו אותה לתרנגול ההודו שמשוטט בחצר לבלוע אותה, את היתר תשאירו לי!" למחרת בבוקר הופיע גמברא בפני המלך חרסום בארשת חשיבות. "מה בפיך, אסטרולוג?! האם מצאת את הטבעת שלי?" שאל המלך בתקווה.
"לא מצאתי אותה, אבל אני יודע היכן היא נמצאת!" השיב גמברא. "איפה היא?" שאל המלך בלהיטות וגמברא השיב: "תרנגול ההודו שמשוטט בחצר בלע את הטבעת, אם תצווה אדוני המלך לשחוט את התרנגול, תמצא את הטבעת המלכותית בתוך המעיים שלו!"

המלך הורה מיד לשחוט את התרנגול והטבעת נמצאה עד מהרה. המלך הנרגש, הרעיף שבחים על ראשו של האסטרולוג החכם, הזמין אותו לסעודה מלכותית ואף הושיב אותו לצדו. "אעשיר אותך בעושר גדול כמו שהבטחתי ואפטור אותך ממסים כל ימי חייך!" הצהיר המלך הנרגש בחגיגיות. השר סיקרא שהיה הממונה על משרתי הארמון, הביט בעיניים צרות מקנאה באסטרולוג החכם שהפך בן רגע ליועצו האישי של המלך ושאל בנופת צופים את גמברא: "כיוון שאתה כה חכם כבוד האסטרולוג, אולי תוכל להסביר לאנשים פשוטים כמונו כיצד משפיע על מזלנו הופעתו של כוכב הלכת אוראנוס בנקודת רום השמיים?"

גמברא החוויר לרגע, הוא קלט מיד את המלכודת המתקתקה שטמן לו השר הקנאי והשיב בחיוך: "הופעתו של כוכב הלכת אוראנוס מסמלת את חוסר האחריות של השר הממונה על כך שהטבעת המלכותית שאמורה להימצא מיידית בידי המשרתים האחראים על ניקיון והברקת הארמון, נבלעת על ידי תרנגול ההודו המשוטט בחצר…"

השר סיקרא החוויר לשמע הדברים ואילו זעמו של המלך חרסום התלקח ברגע אחד. "נכון מאד!" קרא המלך בחמת זעם: "אני חושב גם שהופעתו של כוכב הלכת אוראנוס, מסמלת עבורי את הרגע לעשות את השינוי המתבקש ולהשליך את השר סיקרא, למקום הראוי לו – בית האסורים…"

 

ברגע שמגיעה השעה המתאימה, גם האדם שנמצא בשפל המדרגה או ברום המעלה – יכול מזלו פתאום להתהפך ברגע אחד ולמצוא את עצמו במקום אחר לחלוטין. חג הפורים שאותו נחגוג השבוע מראה לנו בכל שנה מחדש, כיצד ברגע אחד אפשר לצאת מאפילה לאור גדול וברגע אחד לעלות מהמצב הגרוע ביותר למצב שבו היהודים יכולים לעשות כרצונם.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

מבט אל החיים

הזדמנות חד־פעמית

מבט אל החיים

מי אנחנו באמת?

מבט אל החיים

מטע התפוחים

מבט אל החיים

פירות המריבה

מבט אל החיים

דו"חות חיוביים

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'