ההומלס האלוף

מבט אל החיים

מהפעם הראשונה שדניאל שטרן, המועמד לראשות העיר, ראה את ההומלס שיושב לצד המדרכה שמול הבית שלו, הוא החליט שהוא יעשה הכול כדי לבער את התופעה המטרידה. כמועמד לראשות העיר הוא הבטיח לתושבים ניקוי כללי של הרחובות מכל ההומלסים והקבצנים שגורמים בנוכחותם לאווירה לא בטוחה ברחובות ובעיקר לתחושת פחד, בפרט לילדים בשעות הלילה.
כשנשאל במסיבת העיתונאים על ידי עיתונאי חרוץ כיצד הוא מתכנן בדיוק לטפל בהומלסים, ענה דניאל שטרן בנחרצות: "אני מתכוון לתקן כל חלון שבור וכל בניין מוזנח בעיר, אבל בראש ובראשונה אנחנו נתחיל מההומלסים ששורצים וממלאים כאן כל חור וכל פינה, כדי להעניק תחושת ביטחון לתושבי העיר!"
מאחר שבעיית ההומלסים והקבצנים הרבים העסיקה רבות את התושבים, הצליח דניאל שטרן לקבל את רוב הקולות הנחוץ, עבור בחירתו לראשות העיר. כעת, לאחר שנבחר, מיהר ליישם את הבטחת הבחירות שלו ולסלק קודם כל את המטרד הראשי מבחינתו: ההומלס הקבצן ש'התנחל' לו על צד המדרכה ממש מול הבית שלו.
כבר ביום שלמחרת הבחירות ניגשו שני שוטרים אל ההומלס – שקראו לו אורי – וביקשו ממנו בנימוס להתפנות מהמקום שלו ולחפש לעצמו מקום אחר, היות והנוכחות שלו מטרידה את תושבי העיר. מהר מאוד גילה אורי שהשוטרים לא באו לשמוע אותו אלא כדי לפנות אותו, כך שלא נותרה לו ברירה והוא נאלץ לעזוב את המקום. למחרת בבוקר הגיע ראש העיר למקום שבו היה פעם אורי ההומלס ואמר לתושבים המאושרים שממש כאן, תתרום העירייה ספסל חדש לרווחת תושבי העיר וזה בעצם הכיוון הכללי שמסתמן עבור התושבים: תחושת ביטחון. איך שדניאל שטרן סיים את הנאום מול המצלמות, הוא הבחין באורי – ההומלס שרק אתמול סולק מהמקום – מנסה להגיע ולדבר איתו, אולם השומרים מנעו ממנו להגיע אליו.
לאחר יומיים, התייצבה בלשכת ראש העיר אישה נכה על כיסא גלגלים ביחד עם הילדה שלה, בטענה שאורי ההומלס היה מעניק לה בכל יום חמישי בשבוע סכום של חמש מאות שקל וכעת היא הבינה שבגלל ראש העיר פינו אותו מהמקום שלו. לכן היא מחפשת אותו ודורשת מראש העיר להחזיר אותו, או להביא לה קצבה אחרת במקומו בגלל שכעת אין לה מה לאכול בבית. הוא נדהם מהבקשה ואמר לעוזריו שגם בחלומות הכי פרועים, הוא לא היה מאמין שההומלס הזה ייתן כסף למישהו אחר, בגלל שחשב שהוא לא יותר מאשר סתם קבצן. אלא שלמחרת הגיעו ללשכה שלו גם דוד, אדם גלמוד וחולה שבא לשאול בעצמו את ראש העיר איפה נמצא אורי ההומלס, בגלל שאורי היה קונה לו כל שבוע את מצרכי השבת. וגם חייל בודד שאמר שאורי היה משמש לו כעין אבא והיה עוזר לו בכל מיני דברים שקשורים לצבא, מאחר שהיו לאורי ההומלס קשרים טובים בבסיס שלו והמפקד שלו היה חבר של אורי מהעבר. הוא הרגיש פתאום שנהיה לו ממש חם ואגלי זיעה בצבצו על מצחו פתאום. יכול להיות שהוא טעה לגבי האבחנה שלו על אורי ההומלס?
ואז למחרת הגיע השיא עבורו, כאשר הגיע ללשכה שלו סגן אלוף צוריאל ששאל אותו לאן נעלם ההומלס אורי, מאחר שבכל שבוע הוא היה במיוחד מעביר סיור עם חיילים חדשים מהטירונות שרצה שידברו עם אורי, בגלל הניסיון הקרבי העשיר שלו והסיפורים האותנטיים שלו מזירות הקרב הרבות שלחם בהן בעבר.
"על איזה ניסיון קרבי אתה מדבר?" הוא שאל בלחץ את סגן אלוף צוריאל. "תגיד לי אתה!" ענה לו בחזרה סגן אלוף צוריאל: "אתה באמת לא מכיר את אורי ההומלס? הוא גיבור צבא שקיבל צל"ש מהרמטכ"ל, בן אדם שחיסל לבדו במלחמת יום הכיפורים מעל שלושים חיילי אויב, אלא שמאז המלחמה הוא נכנס להלם קרב והחליט למרות הכסף שיש לו – ויש לו כסף… – לעבור לגור ברחוב. הוא פעם סיפר לי שזה מרגיע לו את החוויות הטראומטיות שעבר במהלך חייו".
"אז אתה רוצה להגיד לי שאורי ההומלס, הוא לא באמת הומלס?" שאל שוב בכעס ראש העיר.
"ממש לא, הוא אדם שמקבל פנסיה ונכות מצה"ל ולא חסר לו כסף. הבנתי שהוא אפילו נותן את הכסף שלו לאנשים אחרים. רק שהוא החליט לגור ברחוב בגלל שככה יותר קל לו להתמודד…"
ראש העיר הבין את הטעות האיומה שלו ומיד ביקש לזמן את אורי ללשכתו בהקדם. הוא ביקש ממנו סליחה ושאל האם ישנה דרך שבה יוכל לעזור לו, אלא שאורי ביקש רק לחזור למקום שלו בסך הכול בלי ששוטרים יסלקו אותו מהמקום.
פתאום התברר לראש העיר, שאורי הוא בכלל אלוף משנה במילואים וחלק מה"שריטה" שלו לגור ברחוב ולהתנהל כהומלס, היא בגלל שעבר הלם קרב. ראש העיר הבין מיד את טעותו והחזיר את אורי למקומו. הוא הבין ששפט את אורי מוקדם מדי מבלי לדבר איתו או לתהות באמת על קנקנו. ואולי, חשב לעצמו, אולי בכלל יש עוד הומלסים שפינה וסילק אותם ממקומם שיש להם סיפור חיים מורכב, כמו אורי, והוא טעה בשיפוט שלהם?
כבר למחרת התייצב ראש העיר מול המצלמות והכריז על ועדה מיוחדת שתוקם כדי לבחון סיוע ודיור חלופי מטעם העירייה לכל ההומלסים והקבצנים המסתובבים ברחובות…

טבע האדם הוא לשפוט אנשים לפי רושם חיצוני מבלי לתהות באמת על קנקנם. לפי מחקרים שהתבצעו, לוקח לאדם מאית שנייה כדי לגבש רושם ראשוני על אדם שהוא פוגש. כדאי לנו ללמוד מטעותו של ראש העיר ולא ללכת אחרי מראה עיניים בלבד, כי לפעמים אנחנו יכולים לפספס בצורה הזו אנשים רבים שלא נוכל לדעת מי הם באמת ומה הסיפור שעומד מאחורי המצב שבו הם נמצאים…

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

מבט אל החיים

מי אנחנו באמת?

מבט אל החיים

מטע התפוחים

מבט אל החיים

פירות המריבה

מבט אל החיים

דו"חות חיוביים

מבט אל החיים

מכות של אהבה

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'