החבר הבלש

סיפור לשבת

הייאוש של צחי רק הלך והתגבר מרגע לרגע והוא החל לאבד את הסבלנות, והוא פנה שוב בלחישה צורמנית לאהרל'ה. "אני מבין שאתה מתרגש מזה שיש לך אקדח אבל מתי כבר תפנים שאתה לא סופרמן ולא בלש?!".

אלא שהתגובה מצדו של אהרל'ה הגיעה במבט זעוף ומאיים, אם כי הרחוב היה חשוך דיו כדי שצחי לא יבחין בכך, ואמר בהטעמה: "צחי, ניחנתי בשימת לב מיוחדת לפרטים. אתה מוזמן להסתכל ולהתרשם. הנה, לדוגמה, האיש שהולך שם לכיוון המוסך – הוא חשוד מאד בעיניי!" אבל צחי לעומתו היה משועשע. "ולמה הוא חשוד?", שאל מבלי להסתיר את צחוקו. ואילו אהרל'ה ענה בשיא הרצינות: "הוא הולך לכיוון המוסך בשעה 23:20 בלילה, המוסך סגור. הידיים שלו מחוץ לכיסים למרות הקור, כלומר הוא מקצוען שנמצא בכוננות מתמדת. שים לב לבליטה שבצד גופו – הוא חמוש באקדח. הכפפות שלו דקות מאד, כלומר הן נועדו לטשטוש טביעות אצבע ולא לחימום. מספיק מחשיד עבורך?".

צחי היה המום מההסבר של חברו שבאמת היה משכנע. "בוא נתקשר למשטרה ונדווח עליו!", הציע צחי. "מה פתאום?!", התרגז אהרל'ה, "ונפסיד את כל התהילה של תפיסת פושע?! אנחנו הולכים לתפוס אותו בעצמנו! אני כבר יכול לדמיין את הכותרת של מחר בבוקר – שני סטודנטים גיבורים תפסו פורץ והסגירו אותו למשטרה!". ניסיונות השכנוע של צחי לא הועילו ואהרל'ה סרב לסגת מהרעיון. הם צעדו בשקט, בסמוך לקירות הבתים, והתקרבו אל המוסך. הם ראו את הדמות החשודה מטפסת על גגון ומשם על גגו של המוסך. הם טיפסו אחריו וכשהיו על הגג הסתתרו מאחורי מנוע של מזגן. הדמות נראתה במרחק של כמה מטרים מהם כשהיא פותחת תיק קטן ומוציאה משם כמה מכשירים קטנים אותם התחילה לחבר ולסדר.

"מה הוא עושה לדעתך?", שאל צחי בפחד הולך וגובר, "אולי בכל זאת נתקשר למשטרה? זה נראה לי יהיה נכון בהרבה מלנסות להיות גיבורים". "לא ולא, אנחנו הולכים לעצור את הפושע הזה בעצמנו!". במילים אלו הוציא אהרל'ה את אקדחו וסימן לצחי כי הוא מתחיל לנוע לכיוון החשוד. הוא הלך בצורה שפופה מבלי להשמיע צליל. הוא תפס מחסה מאחורי צינור גדול שהיה קרוב אל החשוד, כיוון את אקדחו וצעק: "לא לזוז! להרים ידיים ולעמוד לאט!". להפתעתו, כשתי שניות לאחר שצעק, נשמעו צעקות מלמטה וצעדי ריצה נשמעו היטב על מדרגות המתכת שכנראה היו בתוך המוסך. ואילו האיש החשוד צעק: "שוטה שכמוך! הרסת הכול! אנחנו חייבים לברוח מכאן אם אתה רוצה להישאר בחיים! זה מוסך של המאפייה הבדואית!".

אהרל'ה היה מבולבל, והחשוד שהבחין בכך וידע כי הוא יכול לזוז בחופשיות יחסית, הכניס יד לכיסו ושלף משם תעודת שוטר. "אני לוחם בימ"מ, אתה יכול לסמוך עלי. ועכשיו בוא נברח מכאן!". הם החלו לרוץ כשנפתחה בסמוך אליהם דלת כבדה וכמה חמושים יצאו משם. צרור יריות נורה לכיוונם. השוטר הצביע אל עבר פינה של הגג וצעק "לשם!". הם הגיעו אל הנקודה, לא לפני שצחי יצא מהמחבוא מבוהל כולו והצטרף אליהם, וראו שם חבל קשור היטב. השוטר נתן להם לרדת ראשונים ובינתיים התכופף למצב 'כריעה' וירה כמה כדורים באקדחו. נראה כי הדבר עצר לעת עתה את החמושים וכשצחי ואהרל'ה הגיעו למטה השוטר מיהר וירד גם הוא. למטה חיכתה ניידת שכנראה השוטר הזמין בעזרת לחיצה על כפתור מצוקה כלשהו. הם נכנסו פנימה ונסעו משם במהירות.

"מה לכל הרוחות חשבתם לעצמכם?!", שאל אותם השוטר כשהתרחקו מהמוסך והבינו כי אף אחד לא רודף אחריהם ואפשר להסדיר את הנשימה. "רציתי להיות גיבור ולתפוס פושע!", אמר אהרל'ה בפנים נפולות. "אמרתי לך שהיינו צריכים להתקשר למשטרה", אמר צחי במרמור. "באמת חבל שלא עשיתם את זה!", אמר השוטר. "אני אסביר כדי שתבינו מה קרה הערב ואיזה נזק עצום נגרם בגללכם! כבר לפני כמה חודשים גילינו שהמוסך הזה משמש את המאפייה הבדואית ובעזרתו הם 'מלבינים' כספים. עקבנו אחריהם ואספנו מידע. לאחרונה נודע לנו כי מחר תתקיים פה פגישה חשובה ביותר בין ראש המאפייה לבין כמה בכירים אחרים בעולם הפשע ואני נשלחתי לכאן כדי להטמין מתקני האזנה. מעשה 'הגבורה' שלכם חשף אותי ועכשיו הם יודעים שגילינו את המקום והפגישה תיערך במועד אחר ובמקום אחר. וכעת הפסדנו מידע מודיעיני חשוב ביותר! מוקד המשטרה קיבל הנחייה לפיה במידה ויתקבל דיווח על אירוע חשוד ברחוב הזה עליו להעביר את השיחה לשוטר כונן מטעמנו, כך שבהחלט חבל מאד שלא התקשרתם למשטרה!".

צחי פנה אל אהרל'ה ההמום ואמר לו: "אתה צדקת. בעוד אני ראיתי מולי איש רגיל, אתה התעמקת מספיק כדי לראות שיש כאן מישהו חשוד וחמוש. אך מתברר כי לעיתים יש למציאות רבדים עמוקים אפילו עוד יותר ממה שאתה חושב!"

"אתה צודק", אמר אהרל'ה המיואש, "מתברר שצריך ללמוד לחפור הרבה יותר עמוק. מזל שאנחנו לומדים בפקולטה לארכיאולוגיה…".

 

גם למציאות שסביבנו וגם לתורה הקדושה ישנן רמות שונות של עומק ושל הבנה. תורת הסוד – ענייני הקבלה והעומק של התורה – קיבלה מקום של כבוד בתורת ישראל, בין השאר בזכותו של רבי שמעון בר יוחאי. בל"ג בעומר אנו מציינים את הפצת דבריו לרבים ונזכרים כי עלינו להעמיק וללמוד עוד ועוד על מנת לחשוף את הרבדים העמוקים יותר של הדברים שטמונים בעומקה של התורה הקדושה.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

שירת השתיקה

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'