הכנה לעתיד

סיפור לשבת

מילדות היו שלושת החברים קבוצה אחת מגובשת שכמעט ולא נפרדה בכל משחק או סיבוב ברחבי השכונה הקטנה, טימותי היה הגדול שבהם וכונה בקיצור טים, רֶד ובילי הג'ינג'י השובב והמנומש הקטן. במשך כל שנות הילדות הם שיחקו יחד בשכונה ועברו בה את גיל ההתבגרות, אלא שההבדל בין שלושת החברים החל לתת את אותותיו כאשר הם התקרבו לעבר גיל שמונה עשרה. טים, שהחל להסתובב עם חברים לא טובים החל לשלוח יד בפשע, והשמועות סיפרו שהוא אחראי ללא מעט ממעשי הגניבה והפשיעה באזור.

מספר חודשים לאחר שהם עברו את גיל שמונה עשרה נעלם טים מהאזור ורק רד ובילי המשיכו להיות חברים טובים וקרובים, שניהם למדו יחד מנהל עסקים והחליטו לפתוח בשותפות עסק גדול ליבוא סחורות מארצות שכנות. ככל שחלפו הימים והעסק שלהם החל לצמוח במהירות מסחררת, החליטו השניים למסד את השותפות ביניהם בצורה מסודרת. הם פנו לעורך דין וניסחו ביניהם הסכם כתוב שיורה על כללי ההתנהגות במקרה של סכסוך בלתי צפוי ביניהם ואף הגיעו במיוחד לביתו של זקן העיירה, איש חכם ונבון שאיש לא ידע את שנותיו – אבל מעצותיו החכמות וראייתו למרחקים הרוויחו לא פעם אנשי העיירה כולה.

כאשר הם הופיעו לפני זקן העיירה וסיפרו על העסק המשותף וביקשו לקבל את ברכתו ועצתו, התבונן בהם הזקן בריכוז ושאל את השניים. "העסק שלכם הלוא עוסק בייבוא סחורות ממדינות רחוקות, מטבע הדברים אתם תצטרכו לנסוע לא מעט למרחקים גדולים. מי הוא זה שיצטרך לנסוע למרחקים כדי להזמין את הסחורות המבוקשות?"

"בילי הוא מטפל בכל ההזמנות של הסחורות ואילו אני מטפל במכירה שלהם כאן במקום שלנו…" הצביע רד לעבר חברו הג'ינג'י המנומש. ואילו הזקן המשיך בשאלה: "כפי שאתם יודעים, סוחרים שיוצאים למרחקים נאלצים לא פעם לקבל החלטות קשות ולא תמיד ניתן להשיג מיידית את השותף, מה תעשו במקרה שכזה?"

השניים הנהנו בראשם בהסכמה ואילו הזקן המשיך בדבריו: "אני מציע שתקנו לכם טלפון לווייני שאיתו תוכלו לשוחח גם במקומות מרוחקים, וגם תוכלו להפעיל אותו מרחוק ולהיות אחד עם השני בעת צרה…" שני השותפים הסכימו עם דבריו ההגיוניים של זקן העיירה ומיהרו לאשר את דבריו, ולאחר שנתן את ברכתו לשותפות ביניהם החלה השותפות העסקית ביניהם באופן רשמי.

שנה לאחר מכן, הגיעה הצעה משתלמת לעסקה ענקית באחת ממדינות העולם השלישי. וכרגיל יצא בילי לדרכו לעבר המדינה הרחוקה כאשר בכיסו הון רב, אמצעי אשראי גבוהים ושטרות בנקאיים. זמן קצר לפני ההמראה, קיבל רד שיחת טלפון מבילי שותפו שסיפר לו שחברם לשעבר – טים, מסתובב במדינת העולם השלישי שאליה הוא נוסע בעוד כמה שעות. רד משך בכתפיו ואמר: "חוץ מטים מסתובבים שם עוד לא מעט פושעים. אם תנהג בזהירות כפי שנהגנו עד היום הסבירות שתיתקל בו היא נמוכה מאד. תשנן שוב את כללי הבטיחות, לא יוצאים מהמלון, לשום צורך, וגם בנסיעה משדה התעופה ובחזרה אליו דואגים לליווי של שני מאבטחים חמושים!".

בילי הבטיח שיזהר כמו תמיד ויצא לדרכו, הוא עדכן את שותפו לאחר מספר שעות שנחת במדינה המבוקשת וכעת הוא עושה את דרכו בליווי המאבטחים לבית המלון. אלא שלמחרת בבוקר בשעה מוקדמת צלצל הטלפון של רד ובילי היה על הצג, כשענה – נחרד רד לשמוע את קולו של טים, חברם לשעבר על הקו. "מה שלומך רד? שנים כבר לא דיברנו…." צחק טים צחוק מתגלגל. "החבר שלנו בילי נמצא לידי והוא מסרב לתת לי את הקוד הסודי של חשבון הבנק שלכם, אתה לא חושב שהחיים שווים יותר מסתם קוד בנקאי לחשבון?" רד המבוהל עד עמקי נשמתו דרש לשוחח עם בילי, אך טים סירב בעקשנות. "אם אני לא אראה את בילי במצב בריאותי תקין, אתה יכול לשכוח מהקוד של הבנק – כי לא תקבל אותו בחיים!" אמר רד בקור רוח, ואילו טים השיב בלגלוג. "מה שתגיד רד, בעוד עשר דקות אשלח לך סרטון של בילי כדי שתוכל לראות שהוא בריא ושלם, אם מיד לאחר מכן לא תשלח את הקוד המבוקש, תמסור למשפחתו את תנחומיי הכנים…"

רד נשם עמוקות והמתין לסרטון שיגיע, כעבור דקות ספורות הגיע סרטון קצר של בילי כשהוא כפות, ואקדח מכוון לרקתו אבל הוא היה נראה בריא ושלם. הוא הביט בסרטון פעם אחת אלא שלפתע הוא סגר את הסרטון בפתאומיות ולחץ על כפתור במכשיר הטלפון שברשותו. כשהטלפון צלצל, הוא העביר במהירות את הקוד לטים ולא הופתע לגלות שבתוך דקות ספורות רוקן חשבון הבנק מכל החסכונות, ורווחים כספיים גבוהים במיוחד הלכו ברגע אחד לטמיון.

למחרת בבוקר כאשר נחת בילי בשדה התעופה המתינו לו שוטרים שעצרו אותו והובילו אותו לתחנת המשטרה, שם המתין לו חוקר מלווה ברד שותפו, שדמעות זלגו מעיניו: "בילי, לא האמנתי שככה תמכור אותי, שתשתף פעולה עם האיש שחשבתי שכבר נמצא מחוץ לחיינו". בילי הביט ברד בתימהון ואז הפעיל החוקר את ההקלטות במכשיר הטלפון הלווייני שהיה בכיסו של בילי ששידרו כיצד התבדחו בילי וטים על חשבונו של רד וכיצד ירוויחו ביחד את כספו. בילי שתק והשפיל את עיניו ורק אז הבין רד את כוונתו של זקן העיירה, שביקש שהשניים ירכשו טלפון לווייני משוכלל בעיקר עבור זמנים כאלו, אם הם יגיעו בעתיד…

 

פרשת השבוע מתארת לנו כיצד עם ישראל צריכים לשמור על מצוות הבורא ומה יקרה אילו לא ישמרו על התורה והמצוות כראוי במשך כל הדורות, את הדברים הללו נתן לנו הבורא כאזהרה כדי שאם חלילה נגיע למצב רוחני ירוד, יפעיל הבורא חלילה את 'כפתור המצוקה' ונצטרך ללמוד בדרך הקשה כיצד עלינו להמשיך בדרך אבותינו ולשמור כראוי את דברי התורה לאורך כל הדורות.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

סיפור לשבת

זה קשור גם אליך

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'