המתכון הסודי

מבט אל החיים

כולם הכירו את הפלאפל של רפאל, עומד ריחני ומזמין בפינת הרחוב. רפאל שימש גם כטבח וגם כמוכר. תמיד עמד מאחורי סיר הטיגון, מגבל באהבה קציצות פלאפל שמנמנות ועגולות ומטיל אותן בזו אחר זו אל תוך סיר השמן המבעבע. נזהר שזקנו הארוך והמחודד לא ישתחל בטעות אל הסיר. הפלאפל של רפאל זכה להצלחה ואהבה רבה, מכל קצוות העיר היו מגיעים במיוחד בשביל הכדורים העסיסיים שלו. רפאל היה מקבל את כולם בחיוך גדול ומחלק כדורי פלאפל חינם אין כסף, לילדים שבירכו בקול: "שהכל נהיה בדברו"…

רפאל היה איש פשוט וירא שמיים, שהאמין שמזונותיו של האדם קצובים לו. הוא לא פרסם את העסק שלו בשום מקום ולקח מחירים שהכניסו לו מספיק כסף רק בשביל להתקיים ולכלכל את משפחתו הברוכה על תשעת ילדיו. הצרות החלו כאשר רשת 'פלאפל סיטי' החליטה לפתוח סניף מול חנותו של רפאל. 'פלאפל סיטי' הייתה רשת ארצית בעלת 50 סניפים מצליחים בכל רחבי הארץ. היא חיסלה את חנויות הפלאפל הקטנות בכל שכונה שבה היא התפרסה ולא ניתן היה להתחרות במחירים הזולים שלה.

יום הפתיחה החגיגי הגיע והסניף של 'פלאפל סיטי' קושט בבלוני הליום צהובים ואדומים. נער צעיר עמד מחוץ לחנות והציע לעוברים והשבים שובר הנחה לקניית מנה כפולה בחצי מחיר. הסניף עצמו היה מרווח, גדול וממוזג, בניגוד מוחלט ובלעג לכוך הקטן של רפאל. שם בקושי היה מקום לסיר הטיגון ולעמדת הסלטים. רפאל עמד והביט בחגיגה והמולה שמולו, הוא לא הרגיש שום צביטה של קנאה או פחד מהפסד לקוחות. כאמור, הוא האמין שהפרנסה משמיים וסמך על ה' שלא ייתן לו לרעוב ללחם.

הימים חלפו והסניף של 'פלאפל סיטי' לא המריא, הלקוחות המשיכו למלא בהמוניהם את הפלאפל של רפאל, מביטים בבוז בסניף של הרשת המתחרה, בדרכם להזמין את מנת הפלאפל הקבועה. מקץ חודש ימים מנהל הסניף החדש זומן לפגישה עם מנכ"ל חברת 'פלאפל סיטי' – מר הראל וייזר הנכבד. מנהל הסניף הגיע לחדרו של המנכ"ל בשעה היעודה, שם ישב וייזר המדושן על כורסה מהודרת מעור צבי ולעס סיגר כבוי בקצוות פיו: "הסניף שלך לא רווחי, למה זה?" שאל את מנהל הסניף מבעד לשיניו הנעוצות בסיגר. "ובכן", ענה מנהל הסניף, "כנראה שהפלאפל הקטן שמולנו מצליח יותר, כי הפלאפל שלו יותר טעים!"

"אין כזה דבר!" האדים המנכ"ל בעלבון: "הנוסחה שלנו עובדת בכל הארץ, המכירות רק עולות בכל רבעון. אני אומר לך מה תעשה – תשיג את הנוסחה של הפלאפל הדלוח הזה ותתחיל למכור כדורים!" חתם המנכ"ל ודפק על השולחן המהגוני, מקפיץ את מאפרת הקריסטל בזווית מסוכנת. "אעשה ככל שביכולתי!" הבטיח מנהל הסניף. "חסר לך שלא תעשה ככל שביכולתך", חיקה אותו בלעג המנכ"ל המהודר והמרוגז: "אתה תדאג שהמכירות יעלו בתוך חודש ימים או שאתה מפוטר!" למחרת היום ניגש מנהל הסניף, לחוץ ומזיע, אל רפאל ושאל אותו בלי להתבייש אם יש משהו מיוחד שהוא שם בכדורים. אבל רפאל לא התעצבן וחייך אליו: "אין שום דבר מיוחד בכדורים, רק המתכון הסודי שקיבלתי מאבי ז"ל ולא אוכל לתת לך אותו…"

מנהל הסניף החליט לשלוח מישהו לפרוץ לחנות של רפאל ולחפש שם את המתכון. מאוחר באותו הלילה נער פוחז בשם רועי שאותו שיחד מנהל הסניף, נכנס פנימה וחיטט בצפונותיו של הכוך. למרבה אושרו של מנהל הסניף, הוא מצא מחברת צהובה ומתפוררת שבתוכה הופיעה רשימת רכיבים וכמויות מדויקים. "הנה, הסוד הוא בכמות הכוסברה", צהל מנהל הסניף על שחשף את סודו הגדול של רפאל. הוא לא בזבז זמן, העביר את ההוראות לטבח וכבר למחרת היום נתלה שלט גדול ומהבהב על החנות: מתכון חדש ומשופר, בטעם אותנטי.

אנשים נכנסו והתעניינו, טעמו את הפלאפל והמהמו בשביעות רצון. אך למרבה האכזבה המכירות לא עלו. תורות ארוכים המשיכו להשתרך מול חנותו העמוסה של רפאל מדי יום ביומו. בצר לו פנה מנהל הסניף אל רפאל והסביר לו שהוא עומד בפני פיטורים, והתחנן בפניו שיגלה לו מה הסוד להצלחתו. "כבר אמרתי לך, יש לי מתכון סודי שקיבלתי מאבי ולא אוכל לתת לך אותו". מנהל הסניף התוודה שהוא מכיר את המתכון הסודי, אך הוא לא הועיל לו להעלאת המכירות. "חחח", צחק רפאל מלוא פיו. "אתה חושב שהתכוונתי למתכון של פלאפל? ממש לא. את המתכון הזה אני פיתחתי, אחרי שנים של ניסוי ותהיה…"

"המתכון הסודי שאבי הוריש לי, הוא להיות 'בן אדם', להכיר את הלקוחות שלי, לדעת לשאול את מר כהן איך הרגל ולהחמיא לציון על שירד במשקל. אמרתי שלא אוכל לתת לך אותו, כי אתה והרשת שאתה מייצג מוכרים פלאפל בשביל הכסף ואנשים מרגישים את זה. אני קודם כל מוכר חיוכים ורק כתוספת אני מגיש גם פלאפל. שיהיה לך בתיאבון", סיים רפאל את נאומו והגיש למנהל הסניף ההמום חצי מנה טרייה וריחנית.

 

חז"ל מלמדים אותנו כי "טוב המלבין שיניים לחברו יותר ממשקהו חלב". אנחנו יכולים להעניק הרבה לאנשים מסביבנו, אבל כל עוד לא נעשה זאת בסבר פנים יפות ובחיוך, אנו פוגמים באיכות של המעשה הטוב ומעניקים תחושה לא נעימה למקבל, אבל אם נקבל על עצמנו לתת תמיד בשמחה, נראה כיצד חיוך קטן יכול לשנות את העולם.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

מבט אל החיים

מי אנחנו באמת?

מבט אל החיים

מטע התפוחים

מבט אל החיים

פירות המריבה

מבט אל החיים

דו"חות חיוביים

מבט אל החיים

מכות של אהבה

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'