הסוד של תורת הסוד

שאל את הרב

שאלה: שלום הרב. ראיתי על לוח מודעות בשכונה פרסום ל'קורס בקבלה'. הוא פתוח לכל מי שרוצה – גברים, נשים, מבוגרים וצעירים, והופיעה שם רשימת נושאים שנראו מאוד מעניינים. תגיד, אפשר להירשם לדבר כזה?
אני לומד בישיבה ויש לנו שיעורים בגמרא, הלכה ומוסר, אבל שום דבר בקבלה. ממש חסר לי שחלק כל כך חשוב בתורה לא נמצא. מה דעתך?
מאור
נ.ב קראתי איפשהו שמותר ללמוד קבלה רק מגיל 40 ואני בן חמש עשרה. זו באמת בעיה להתחיל כל כך מוקדם?

תשובה: שלום מאור.
בוא נעשה סדר במושגים. ראשית, מהי תורת הקבלה?
לכל דבר בעולם יש צד גלוי וצד נסתר. חוץ ופְּנִים. גוף ונשמה.
לאדם, למשל, יש ידיים ורגליים, שיער וציפורניים, אך זה עדיין לא כל האדם. יש בתוכו נפש עם רצונות ורגשות וחלומות. וגם זה עדיין לא הכול. במקום פנימי עוד יותר נמצאת הנשמה. אותו ניצוץ רוחני שמחייה אותנו, חלק אלו-ה ממעל.
וכמו באדם כך בתורה, יש לה גוף ונשמה. הגוף הוא אותם חלקים שאתה מכיר מלימודיך בישיבה: חומש, משנה, גמרא, הלכה. אבל לתורה יש גם נשמה. אותו חלק רוחני, פנימי, עמוק, שמכונה 'תורת הנסתר/הסוד'.
גם אדם שעוסק כל חייו בתורה הנגלית צריך לדעת שזהו רק קצה קרחון של עולמות שלמים שנמצאים 'מאחורי הקלעים' ועוסקים בסודות העמוקים של המציאות.

ספר הזוהר
לפני כאלפיים שנה חי תנא קדוש מופלא: רבי שמעון בר יוחאי. אלף שנים אחרי הסתלקותו חשף המקובל הספרדי רבי משה די ליאון את ספרו של רשב"י והוא מכונה "ספר הזוהר". הוא כתוב בארמית ומביא את המבט העמוק של פנימיות התורה. לדוגמא, יש לו חלק המכונה 'תיקוני זוהר' ובו שבעים דרשות על המילה הראשונה בתורה: 'בראשית'. הוא מציע שבעים צירופים ופירושים שונים לאותה מילה (למשל: ברית אש, בית ראש ועוד) ומסביר את המשמעות העמוקה שלהם.

איך לומדים קבלה
קבלה, כשמה כן היא: דבר שמקבלים אותו באופן ישיר – תלמיד מרב. לא מדובר בידע בלבד, אלא בחיבור פנימי אל עולמות רוחניים עמוקים ולכן צריך להיות אדם שבאמת ראוי לכך: בעל מידות מתוקנות, לב טהור ושלמד לפני כן הרבה את הצד הנגלה שבתורה.
היו בהיסטוריה היהודית אנשים שהשתמשו ב'הילה' של הקבלה וסחפו אחריהם בצורה מעוותת ומסוכנת. הידוע מכולם הוא שבתאי צבי, משיח השקר. האיש נולד בטורקיה לפני כ-400 שנה, ובהמשך הגיע למצרים וארץ ישראל. הוא הפגין ידע בקבלה וקנה לו אוהדים רבים שהאמינו שהוא המשיח. בסופו של דבר הוא התאסלם וגרם לאכזבה אדירה להמונים שהלכו בעקבותיו.

קורס פתוח?
לכן, מאור, מוטב שתשמור מרחק ממי שמציע קורס קבלה לציבור הרחב. זה ממש תרתי דסתרי. העיסוק בפנימיות התורה נועד ליחידים צדיקים המלאים ביראת שמיים. רוב האנשים צריכים ללמוד את הצד הנגלה שבתורה שגם הוא ים שאין לו סוף ואפשר כל החיים לעסוק בו. יחד עם זאת יש רעיונות מפנימיות התורה שמופיעים, למשל, בתוך פירוש הרמב"ן ואור החיים לתורה, או שעברו 'תרגום' והתאמה והם שזורים בכתבי החסידות.
אני מאחל לך שתזכה לגדול בתורה ובבוא היום תטעם גם מהסודות המתוקים שלה.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

שאל את הרב

איך גוי הופך ליהודי?

שאל את הרב

סתם מוזיקה - מה הבעיה?

שאל את הרב

מותר לְתַקְשֵׁר עם המתים?

שאל את הרב

למה יש כל כך הרבה מחלוקות?!

שאל את הרב

אני אוהבת לרכל

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'