חכם בלילה

סיפור לשבת

ג'ייק היה בטוח מאז ומתמיד שהוא אדם חכם, ובוודאי חכם יותר מכלל האנשים שבסביבה. כבר בתיכון כאשר החברים חיפשו עבודות מזדמנות והרוויחו כמה דולרים, ג'ייק היה יוצר קשרים עם מקומות עבודה, מגייס חברים שיעבדו שם מטעמו ומרוויח דמי תיווך מבלי להתאמץ. כשהיה בקולג' ורצה לקבל ציונים גבוהים – הוא לא השקיע בלמידה אלא בהשגת הדלפות של המבחנים ואכן הוא הצליח היטב, המוטו שלו היה 'מחשבה טובה מביאה למציאות טובה'.

לא פלא שכבר בגיל 35 הוא עמד בראש רשת מסועפת של סוחרי נשק שעסקו ביבוא לא חוקי ומכירה אסורה ברחבי המדינה. לאחר 3 פעמים בהן נעצר והועמד לדין נראה היה לו כי המשטרה התייאשה מלהפליל אותו. תמיד הוא ייצג את עצמו במשפט ותמיד יצא נקי לאחר שסיפק אליבי מושלם ותשובה מוחצת לכל טענה וטענה שנטענה כלפיו.

ג'ייק ידע שהסכנה הגדולה ביותר טמונה בחבר'ה הצעירים והלא מנוסים. הוא תמיד חיכה מספר חודשים כדי לוודא שהם 'מבינים עניין' ורק אז החל לעבוד מולם באופן ישיר. לכן, כשנפגש במחסן נטוש עם אחד הסוחרים החדשים, הוא היה לחוץ במקצת ולא הרשה לעצמו להוריד את רף המתח. "אנדי", פנה ג'ייק אל הבחור "ביררתי עליך מספיק כדי לדעת שאתה לא שוטר במסווה ואני נותן בך את מבטחי בינתיים".

"תודה!", אמר הצעיר בחיוך. "את החיוכים תשמור להורים שלך!", אמר ג'ייק בתקיפות, "עכשיו תקפיד על רצינות ותקשיב לכל מילה שלי! כדי להיות מקצוען עליך להתייחס לכל עסקה ולכל פגישה בשיא הרצינות ולהיות מוכן בכל רגע לכך שאולי תיעצר ותצטרך לספק הסברים אודות מעשיך!".

"אני מבין, אדוני", מיהר אנדי להגיד בצייתנות. "אז אם עכשיו יבוא שוטר וישאל אותך מדוע אתה נפגש איתי כשברכבך ישנם עשרה רובים – מה אתה אומר לו?". אנדי התחיל לגמגם. "אה… שנפגשנו מצאתי כמה רובים בפח הגרוטאות שלנו ורציתי, אה… איש מקצוע ש…".

"זה סיפור הכיסוי שלך?!" התעצבן ג'ייק, "למשולש פיצה יש כושר שכנוע טוב יותר!"

"אם אנחנו נעצרים" המשיך ג'ייק בדבריו, "אתה מספר לחוקרים ש…". באותו הרגע נפתחה בחבטה דלת המחסן ושני שוטרים נכנסו פנימה. "אני מניח שהרכב בחוץ שייך לאחד מכם, נכון? פשוט ראינו בו כמה דברים מעניינים. אתם עצורים! נא להתלוות אלינו לניידת!". ג'ייק ניסה להסתיר את אכזבתו מכך שדבר הפגישה הודלף ובעיקר מכך שלא הספיק לתדרך את הפושע הצעיר, מה שמעמיד את שניהם בסכנה גדולה. הוא חייך בהתנשאות ואמר לשוטרים: "אתם לא מקפידים על הנהלים כראוי, באירוע שבו מעורב נשק עליכם לכבול אותנו באזיקים". נראה כי המשפט הוציא את השוטר הבכיר יותר מאיזון והוא גמגם משהו לא ברור. מבט חטוף בחגורתו לימד את ג'ייק כי השוטר התרשל בעבודתו ויצא לשטח בלי אזיקים. חברו, כך נראה, נמנע מלהשתמש באזיקיו כי לא רצה לכבול רק אחד משני החשודים.

"כמו תמיד, אצא מזה בקלות גם הפעם", חשב לעצמו ג'ייק, "אני רק צריך שתי דקות לבד עם אנדי הצעיר". לאדם מן השורה זה נשמע כמו תקווה אבודה אך ג'ייק האמין בכל לבו שמחשבה טובה מביאה למציאות טובה. ואכן, בעודם יושבים בניידת ומביטים מהחלון, ראו כי בשולי הכביש היה רכב שככל הנראה התנגש חזיתית בעץ שעמד בצד הדרך. השוטרים עצרו את הניידת והשוטר הבכיר יותר מיהר החוצה לראות אם יש נפגעים בתאונה שזקוקים לעזרה. השוטר השני פתח את החלון וקרא אליו: "להשאיר את העצורים בניידת ולבוא לעזור?".

"הם בלי אזיקים! אתה רוצה שיגנבו מאיתנו ניידת?! תוציא אותם וקשור את שניהם בעזרת האזיקים שלך לאחד העצים". "אני יכול פשוט להישאר איתם ו…" הוא החל לומר אך נקטע בצעקה חדה: "יש כאן שני פצועים! תכבול כבר את העצורים ובוא הנה מהר!".

ג'ייק הרשה לעצמו לחייך. כשידיו כבולות מאחורי גבו אל ידיו של אנדי הצעיר וביניהם גזע של עץ, לימד את אנדי מהי תפיסת עולמו. "מהרגע שנתפסנו היה לי ברור שנמצא זמן להיות לבדנו כדי לתאם גרסאות לקראת החקירה הצפויה. זכור תמיד: מחשבה טובה מביאה למציאות  טובה! עכשיו תקשיב היטב לדבריי כי אתה הולך לחזור עליהם במדויק בחדר החקירות…".

החקירה הראשונית עברה על ג'ייק בצורה טובה. כלומר, חקירה איננה דבר נעים, אך הוא היה מומחה בסיטואציות שכאלו ונתן מענה יפה לכל שאלה שנשאל. לכן הופתע לשמוע, בהגיעו לדיון בבית המשפט בנוגע להארכת מעצרו, כי הוא מואשם בהפעלת רשת של סוחרי נשקים, בשידול צעיר לפשע ובשיבוש הליכי חקירה. "כיצד התביעה ממציאה כאלו האשמות חמורות?!", צעק לעבר השופטים, "למה אתם חושבים שהייתה לי אחריות כלשהי כלפי אנדי או שניסיתי להסיתו לפשע?!". השופט סימן לו שיחכה בסבלנות וכעבור כמה דקות הוא קיבל את התשובה בדמות הקלטה אותה ביקשה התביעה להשמיע באולם. כאשר ההקלטה הושמעה מבט של תבוסה עלה על פניו של ג'ייק. ואילו השופט נהנה מהמבט המובס שעטה ג'ייק על פניו. "חשבת שאתה חכם יותר מכולם, וכרגיל… הערכת שלא ניתן לשטות בך. אבל הנה, המשטרה עשתה זאת. שכחת האזיקים הייתה מכוונת. התאונה הייתה מבוימת מראש ובעץ שאליו נקשרתם יחד הוחבא מבעוד מועד מכשיר הקלטה. ובהקשר למשפט בו פתחת את דבריך בהקלטה – שמחשבה טובה מביאה למציאות טובה – אני מסכים איתך לגמרי! מציאות בה פושע שכמוך נתפס ונשפט למאסר ממושך – זוהי בהחלט מציאות טובה!".

 

בפרשתנו מודגש שהברית עם הקב"ה איננה מחייבת רק את אלה מבני ישראל אשר נוכחים במעמד הברית אלא גם את 'אשר איננו פה עמנו היום'. אדם שחושב כי הוא 'מעל החוק' או 'מעל לדיני התורה' ומותר לו לפעול על פי חכמתו גם אם היא סותרת את התורה, את המוסר או את החוק – טועה וסופו שישלם על התנהגותו השלילית.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

סיפור לשבת

זה קשור גם אליך

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'