חשיפה לשמש

דברים שמתפספסים

 פסח כבר נראה כמו זיכרון רחוק, האביב כבר מזמן התחמם והקיץ כבר נמצא בארצנו. הסימן המובהק ביותר לכך שאנו בקיץ הוא כמובן השמש החמה והיוקדת. בילוי בשמש יכול להיות נחמד וטוב, אך צריך לזכור כי לשהות ממושכת בשמש עשוי להיות מחיר קשה ויש להיערך בהתאם על מנת לצמצם את הנזק האפשרי ככל הניתן.

עד כמה המחיר עשוי להיות קשה? בואו ניתן למספרים לדבר קצת.

תחלואת סרטן העור בישראל:

למעלה מ-1,800 ישראלים חולים בכל שנה במלנומה – סרטן העור. כ- 200 מתוכם מתים מהמחלה.

47% מהחולים מגלים זאת בשלב מוקדם מאד המאפשר טיפול מהיר ויעיל למדי.

מחלה קשה נפוצה יותר בקרב אנשים מבוגרים. אין הדבר אומר בהכרח כי החשיפה הממושכת שלהם לשמש הייתה בגיל זה ולא שנים לפני כן.

ישראל ממוקמת במקום ה-27 מתוך 30 המדינות  עם שיעורי המחלה הגבוהים בעולם. מה שמציב אותנו במקום טוב – אנחנו כמעט בשיא הטבלה, אבל גם לא טוב – אנחנו אחת מ-30 המדינות עם כמות החולים הגבוהה ביותר.

נזקי השמש:

חשיפה ממושכת לשמש ללא נקיטת אמצעי הגנה עלולה להביא לשלל דברים לא נעימים: הזדקנות מוקדמת של העור, כתמים או כוויות על העור, הופעת שומות ונקודות חן, הופעת נגעים קדם סרטניים. והכי גרוע – סרטן העור.

מי נמצא בסיכון גבוה?

גופם של בהירי עור הרבה יותר רגיש לקרינת השמש. כך גם אנשים בהירי עיניים, ג'ינג'ים, תינוקות וקשישים. עם זאת, מתברר כי גם אנשים בעלי עור כהה עלולים לחלות בסרטן העור, לעיתים בשל חשיפה מוגזמת לשמש והיעדר הגנה מספקת.

יתירה מזאת, מתברר כי אחוז החולים הקשים גבוה יותר בקרב כהי עור. מעריכים  כי הסיבה לכך היא שבדרך כלל השלב בו מאבחנים את המחלה הוא מאוחר יותר.

אז מה עושים?

ישנם טיפים רבים המפורסמים בכלי התקשורת ועל ידי קופות החולים. הדברים המרכזיים הם:

צמצום החשיפה לשמש – להשתדל לכוון את זמן היציאה לשעות הפחות חמות, ללבוש ביגוד המכסה כמה שיותר מהגוף ולהשתדל להיות הרבה בצל. אמנם גם בצל יש קרינה, אך הרבה פחות.

כובע – כובע לעיתים נותן תחושה של חום גדול יותר בראש בשל היעדר המגע עם הרוח אך הוא מגן מפני כוויות שמש והתחממות יתר של הגוף. רצוי להשתמש בכובע אשר מכסה גם את העורף ואת הפנים. פעמים רבות ישנם בני או בנות נוער אשר נמנעים מחבישת כובע בשל החשש שזה ייראה לא יפה. יש לזכור כי חשיפה מוגזמת לשמש ללא הגנה מספקת עלולה ליצור כתמים וקמטים בעור הפנים – דבר אשר ייראה הרבה פחות יפה מאשר הכובע.

קרם הגנה – קרם ההגנה מצמצם את חשיפת העור לקרני השמש ובכך מצמצם משמעותית את הפגיעה. המספרים אשר מגדירים את מקדמי ההגנה השונים מציינים בעצם את רמת ההגנה, כלומר כמה שהמספר גבוה יותר – מקדם ההגנה אפקטיבי יותר. המספר מציין את הזמן שהקרם מגן על העור מהקרינה ביחס לזמן שהיה לוקח לעור ללא הגנה להינזק מהקרינה. מומלץ לאחר כמה שעות בשמש לחדש את ההתמרחות.

יש לזכור כי לקרם ההגנה לוקח 15-30 דקות מהמריחה ועד שהוא מתחיל להיות יעיל ולכן מומלץ להתמרח מספיק זמן לפני היציאה לשמש.

להרחבת המבט:

ניתן לעשות השוואות רבות בין ההתמגנות לקראת היציאה לשמש לבין 'התמגנות' לקראת מקומות בהם אנו עלולים להיחשף לדברים שלא תמיד יהיו טובים עבורנו. החל ממפגשי חברים שבהם הרכילות חוגגת, וכלה בחשיפה לדברים לא טובים באינטרנט. אם יש חשש – כדאי להיערך מראש בהתאם. כדאי גם לזכור שכמו שהדרך הטובה ביותר לצמצם את הפגיעה מהשמש היא להימנע מחשיפה מוגזמת כך גם בסיטואציות רבות אחרות בחיים, לעיתים כדאי לקחת צעד אחורה ולהגיד לעצמנו 'זה לא טוב לך, אל תעשה את זה'. וכך פשוט להימנע מחשיפה לדברים שליליים.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

דברים שמתפספסים

שתיית מים

דברים שמתפספסים

הרפתקנות

דברים שמתפספסים

בל תשחית

דברים שמתפספסים

גבולות

דברים שמתפספסים

סדר וניקיון

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'