כח המיקוד

תובנות מהחיים

כוח המיקוד

קרני השמש מאירות ומחממות, אך בדרך כלל אינן שורפות.

לעומת זאת, אם ניקח זכוכית מגדלת בשעה שהשמש יוקדת ונכוון את הקרן המשתקפת מהזכוכית לעבר חומר דליק כלשהו, לא יחלפו דקות ארוכות ונבחין בעשן שמתחיל לעלות עד לשריפה של ממש.

כבר במאה החמישית לפנה"ס השתמשו ביוון העתיקה בשיטה דומה כדי להבעיר אש בעזרת זכוכית קמורה.

והסיבה? מפני שצורתה הקמורה של הזכוכית מאפשרת לקרני השמש הפוגעים בה בצורה ישירה להישבר ולהתלכד לנקודה אחת. ומיקוד קרני השמש יוצר חום רב המאפשר הצתה.

*

בדורנו הטכנולוגי אנחנו סובלים מאוד ממה שהקדמונים כינו בשם "פיזור הנפש". הרצונות והמחשבות שלנו מפוזרים להמון כיוונים. אנחנו מוצפים בגירויים במשך רוב שעות היממה, וקשה לנו להתמקד במשהו אחד לאורך זמן. מה שמביא להרבה מאוד תסכול וחוויה של חוסר הצלחה.

אם אנחנו באמת רוצים להצליח בכל תחום, עלינו ללמוד למקד את כל המחשבות והרצונות שלנו למקום אחד. המיקוד הזה יוצר כוח אדיר שאפשר לחולל בעזרתו גדולות ונצורות

 

 

כל צבעי הקשת

אחת התופעות המרהיבות בחורף היא ללא ספק הקשת בענן. קרני האור הלבנות המגיעות מהשמש בזווית מסוימת נשברות כאשר הן נתקלות בטיפות הגשם, והאור מתפצל לשבעה אורכי גל שונים המרכיבים את קשת הצבעים.

מה שאומר שכל הצבעים קיימים כבר בקרני האור במקור. אנחנו אבל רואים אותם רק אחרי השבירה של הקרניים.

*

המציאות שלנו היא צבעונית מאוד, המון גוונים, אין ספור תופעות שונות ומשונות. את חלקן אנחנו מקטלגים כ"טובים" ואת חלקם כ"רעים".

אבל האמת היא, שהמקור של המציאות כולה הוא אחד. כל התופעות שבעולם אינן אלא ביטוי לאור האלוקי אשר נראה במציאות שלנו בגוונים שונים ומשונים. 

לעתיד לבוא תתקיים נבואת זכריה: "בַּיּוֹם הַהוּא יִהְיֶה ה' אֶחָד וּשְׁמוֹ אֶחָד". אנחנו נזכה להבין ולראות את האחדות שבכל הצבעים.

 

 

חזק כמו קורי עכביש

אולי לא ידעתם, אבל קורי עכביש הם מהחומרים החזקים ביותר שביצירות בעלי החיים. הקורים אמנם דקיקים מאוד, וקוטרם אינו עולה על מיקרונים בודדים (כעשירית מעובי שערה), ובכל זאת העכביש מצליח ליצור בעזרתם רשת חזקה וגמישה מאוד, ובעזרתה הוא לוכד חרקים למזון.

קורי עכביש יכולים לעמוד אפילו בסופת הוריקן. וקור עכביש יהיה חזק פי כמה מחוט פלדה באותו הקוטר. המבנה המיוחד שלהם מאפשר להם לספוג את כוח ההתנגדות המופעל עליהם ולא להיקרע.

*

גם בחיים, החוסן האמיתי אינו תלוי בגודל או במשקל. זה לא עניין של נפח או מסה. ואולי ההפך הוא הנכון, ככל שאדם מגלה יותר גמישות ותופס פחות נפח ומקום, כך העוצמה שלו גדלה.

אנשים שיש בהם מידת ענווה, אולי נראים חלשים וחסרי יכולת. אבל דווקא הענווה שלהם הופכת אותם לבעלי עוצמה אדירה שמאפשרת להם לספוג ולהכיל יותר.

 

 

המתיקות שבמלח

במלח יש משהו מדהים.

מצד אחד המלח הוא חומר שאינו מאפשר צמיחה והתפתחות של חיים. האזורים המלוחים שסביב ים המלח אינם מיטיבים עם הצומח, ונדירים הצמחים שיכולים לשרוד במליחות כה גבוהה. כולנו מכירים גם את ים המלח שאינו מאפשר חיים בתוכו בשל ריכוז המלח הגבוה, והוא נקרא גם בשם "ים המוות".

מצד שני, המלח הוא אחד המרכיבים הבסיסיים ביותר כמעט בכל ארוחה. המלח מוציא את הטעמים שבמזון הגולמי ומדגיש אותם.

*

אין בעולם משהו שאין בו טוב. גם הדבר הכי קשה הכי "בעייתי", מה שנראה כמו משהו שתוקע ומונע כל אפשרות צמיחה והתפתחות, יכול להתגלות כמו משהו מועיל מאוד, שבלעדיו החיים יהיו "חסרי טעם".

כל דבר בחיים, יכול להיות טוב כשהוא מגיע במקום הנכון, בשימוש הנכון ובמינון הנכון.

 

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

תובנות מהחיים

חצי הכוס המלאה

תובנות מהחיים

הקול הנכון

תובנות מהחיים

אנרגיה

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'