למי אכפת

סיפור לשבת

כל מוציא לאור ידע, שאת השירות והמחיר הטובים ביותר הוא יכול לקבל רק במקום אחד – 'דפוס מילר'. בית הדפוס המצליח, שבראשו עמד ריימונד מילר, הציע שירותי דפוס במגוון תחומים – הוצאות ספרים, עיתונים, הזמנות, שלטי פרסום ועוד. בית הדפוס המה פעילות מבוקר עד ערב והעניק שירותים למאות לקוחות מדי יום. את אימפריית הדפוס הגדולה הזאת הקים ריימונד במו ידיו במשך עשרות שנים.

שלושת בניו של ריימונד – בריאן, ליאו וסטיוארט – עבדו בבית הדפוס של אביהם. ריימונד לא עשה להם הנחות. כדי להישאר בעבודה ולהתקדם הם היו חייבים להוכיח את עצמם. ואכן – בזכות המקצועיות והחוכמה שהביאו איתם זכו בניו של ריימונד להגיע לתפקידי ניהול בכירים בבית הדפוס.

אחרי עשרות שנים של עבודה החליט ריימונד שהגיעה העת להעביר את ניהול בית הדפוס לאחד מבניו. לריימונד עצמו – וגם לבניו – היה ברור שכדי לשמור על ההצלחה של בית הדפוס, את תפקיד המנהל יוכל למלא רק אחד מהם. בתהליך הדרגתי עירב ריימונד את בניו יותר ויותר בהחלטות שקיבל וצירף אותם לפגישות העבודה שלו. יותר מהרצון שלו שהבנים יכירו את העבודה לפני שהאחריות תעבור אליהם באמצעות ההתנסות מקרוב עם קבלת ההחלטות ותהליכי העבודה – קיווה ריימונד שהדבר יעזור לו לקבל את ההחלטה הקשה מי מבניו הוא המתאים ביותר לתפקיד.

"ג'ף!" קרא ריימונד ממשרדו למזכיר שלו. כעבור רגע ניצב ג'ף בפתח משרדו. "כן ריימונד… אני פה!" ענה ג'ף. "אני צריך שתוציא הודעה לעובדים, שבעוד חודש נערוך טקס פרדה לפני שאעזוב את בית הדפוס. בטקס יוכרז גם מי יהיה המנהל החדש שיחליף אותי בתפקיד". עוד לפני ההודעה של ג'ף עברה במהירות השמועה על החלפת המנהלים בבית הדפוס, ובריאן, ליאו וסטיוארט הבינו שההחלטה נפלה.

"כמו שבטח עודכנתם", פתח ריימונד את שיחת הסיכום השבועית הקבועה שלו עם שלושת בניו, "בעוד כחודש אחד מכם ימונה למנהל בית הדפוס". ריימונד העביר את מבטו על כל אחד מבניו והמשיך: "אתם יודעים שאני מעריך את העבודה והמסירות של כל אחד מכם. ההחלטה שקיבלתי הייתה מקצועית לחלוטין", סיכם ריימונד. "ועכשיו ביזנס!" הכריז ריימונד בחגיגיות ופנה באחת לעניינים שעמדו על סדר היום. "ודבר אחרון לפני שנסיים…" הוסיף ריימונד תוך כדי שהוא אוסף את הדפים הרבים שהתפזרו על השולחן, "בשבוע הבא תתקיים פגישה עם ארתור וויספיל – לקוח חשוב, שמתעניין בהדפסת עבודה גדולה עם רווחים גבוהים. כולכם כמובן מגיעים לפגישה. תלמדו את החומר, תגיעו בזמן ותעשו עליו רושם טוב!" השיחה נחתמה וכל אחד פנה לדרכו.

באולם המתנה מהודר ישבו ריימונד, בריאן וסטיוארט והמתינו בקוצר רוח. עיניו של ריימונד נעו לסירוגין בין החלון שצפה על החנייה ובין שעון היד שלו. "איפה ליאו? למה הוא מתעכב כל כך?" הוא סינן לעצמו בעצבנות. ברגע האחרון הופיע ליאו, והארבעה נכנסו מייד למשרדו של ארתור. דקות אחרי שהחלה הפגישה הבחין ריימונד בריח לא נעים שהתפשט בחדר – ריח חריף של שמן מכונות. אחרי עוד כמה רגעים הוא היה בטוח – הריח מגיע מליאו. כשנעמד ליאו להציג את הצעות המחיר שהכין עבור ארתור, נחשף כתם דיו גדול על המכנס שלבש. בחושיו המחודדים כבר הבין ריימונד – אין סיכוי שארתור יחתום איתם על חוזה.

"מה זה צריך להיות, ליאו?!" נזף ריימונד בבנו ברגע שעזבו אחיו את מגרש החנייה. "ידעת שזאת פגישה חשובה! למה לא ארגנת את עצמך כמו שצריך?!" ליאו נעץ את עיניו בקרקע והתנצל. "אני מבקש הסבר, ליאו!" דרש ריימונד בתקיפות. "הייתי הבוקר בבית הדפוס…" פתח ליאו. "כשעברתי ליד המכונות בדרך למשרד, הבחנתי שטובי – שהתחיל לעבוד אצלנו לא מזמן – נסער מאוד. ניגשתי אליו, שאלתי מה קרה ואיך אני יכול לעזור. לבסוף הוא סיפר לי שמכונת הדפוס נעצרה ומסרבת לחזור לפעולה…" ריימונד הקשיב בפנים חתומות, וליאו המשיך בדבריו: "הוא פרץ בבכי והתחנן שלא אפטר אותו. הוא חשש שהוא גרם לנזק במכונה. ראיתי שהוא במצוקה ולא יכולתי להישאר אדיש", אמר ליאו, "הורדתי את החליפה והפשלתי שרוולים. אחרי דקות ארוכות של עבודה מאומצת הצלחנו שנינו להחזיר את המכונה לעבודה. טובי היה מאושר. אבל לי לא היה זמן לשמוח. כדי להספיק לפגישה רצתי מייד לרכב מבלי שהספקתי להחליף את הבגדים שהתלכלכו. זאת האמת!" סיים ליאו, והתקווה האחרונה שהייתה לו לזכות בתפקיד הניהול התפוגגה לחלוטין.

עם סיומו של החודש הכריז ריימונד על ליאו כמחליפו בתפקיד. ליאו ההמום נבלע מייד בתוך קהל מברכים שהגיעו אליו מכל כיוון. ג'ף, שהכיר את סיפור הפגישה עם ארתור, עשה את דרכו היישר אל ריימונד. "אני לא מבין…" שאל במבוכה. "הרי בגלל ליאו הפסדנו חוזה מעולה לבית הדפוס. איך זה שבכל זאת בחרת בו לתפקיד?" ריימונד חייך לרגע ושאל את ג'ף: "לדעתך, מהו החומר שממנו עשוי מנהל טוב?" ג'ף הופתע מהשאלה, אבל התעשת והשיב: "להיות מקצועי, חכם, לדעת איך עושים עסקים, איך לנצל הזדמנויות…" מהבעת פניו של ריימונד הבין ג'ף שאלו לא הדברים שהוא חיכה לשמוע. "כל מה שאמרת נכון", הסביר ריימונד. "אבל מי שאכפת לו באמת מבית הדפוס צריך שיהיה אכפת לו באמת גם מהעובדים וגם מהדברים שנראים קטנים ופשוטים".

 

תלמידים רבים היו לו למשה רבנו, אך מכולם נבחר להנהגה דווקא יהושע בן נון. חז"ל מלמדים אותנו שיהושע קיבל את תפקיד ההנהגה מכיוון שהיה מסדר את הספסלים ופורש את המחצלות בבית המדרש. יהושע, שידע לייקר את התורה ואת עם ישראל ושירת את משה רבנו בכל כוחו – הוא זה שזכה גם להכניס את העם לארץ ישראל ולחלק את הארץ בין השבטים.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

שירת השתיקה

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'