מה יהיה איתנו עכשיו?

שאל את הרב

שאלה: שלום הרב. קוראים לי תמר ואני בת 16 . אני הבכורה בבית ויש אחריי עוד שישה אחים ואחיות.
המשפחה שלי במצוקה גדולה מאוד ואני פשוט לא יודעת מה לעשות. אף פעם לא היינו עשירים אבל השתדלנו להסתפק במה שיש לנו ולשמוח בחלקנו. אמא שלי עקרת בית ועוסקת בניהול הבית ובגידול הילדים, ואבא שלי עובד כנהג הסעות. הוא לא מרוויח הרבה אבל עושה המון שעות נוספות ואיכשהו מצליח לפרנס את המשפחה.
אתמול הוא חזר הביתה באמצע היום והיה נראה נורא. התברר שפיטרו אותו מהעבודה… החברה שלו עשתה 'קיצוצים והתייעלות' ובמסגרת זו החליטו לשלוח הביתה חלק מהעובדים.
נשארנו עכשיו בלי שום מקור של פרנסה ותשע נפשות שלא ברור מאיפה יהיה להן לקנות אוכל מחר בבוקר, לשלם חשבון חשמל, מים, שכר לימוד. חשבתי שאולי עדיף שאעזוב את הלימודים ואצא לעבוד כדי לעזור בפרנסת המשפחה. מצד שני, כמה כבר אוכל להרוויח בתור מלצרית או קופאית?…
אני ממש בדיכאון. מה יהיה איתנו?!

 תשובה: שלום תמר
הצטערתי לשמוע על מה שקרה. המשפחה שלך מתמודדת עכשיו עם ניסיון לא קל ואני מאחל לכם שתצליחו לעמוד בו בגבורה ובעזרת ה' בקרוב ישתנה המצב לטובה.
דיברת על כך שאבא שלך איבד את מקום העבודה שלו כנהג הסעות. ראשית, דעי שיש עוד כמה גורמים חשובים בסיפור הזה. כאשר מפטרים אדם מהעבודה החוק מחייב לשלם לו פיצויים שעשויים להגיע לסכומים מכובדים מה יהיה איתנו עכשיו? שאל את הרב שמאפשרים להתקיים תקופה ממושכת. נוסף על כך, ביטוח לאומי נותן דמי אבטלה למשך 100 ימים שבהם אדם יכול לחפש עבודה חדשה. מעבר לכך, ייתכן שיש להורים שלך חסכונות כלשהם. האם יש בני משפחה וחברים שניתן להיעזר בהם בינתיים? חז"ל אומרים על עם ישראל שהם "רחמנים, ביישנים וגומלי חסדים" (יבמות עט, א), וכמות הגמ"חים ומפעלי החסד שקיימת אצלנו אין לה אח ורע בכל העולם.
משמעות הדברים היא שמקום העבודה של האדם הוא אמנם המשענת הכלכלית העיקרית שלו אבל לא היחידה. לכן יש להניח שהמצב שלכם זמני, ובעז"ה עם הזמן אביך ימצא עבודה חדשה, ומי יודע, אולי אפילו יתברר שהיא טובה מהראשונה וכל המהלך הביא לשיפור המצב שלכם.
שנית, תמר, יש לנו משענת נוספת, חזקה מאין כמותה: ריבונו של עולם. כאנשים מאמינים אנחנו יודעים שהפרנסה אינה תלויה באמת במקום עבודה כזה או אחר, אלא רק בקב"ה שידו פתוחה לכל. מספרים על יהודי שחי לפני שנים באירופה. הוא היה במצוקה כלכלית גדולה ולכן החליט לנסות את מזלו באמריקה. אמנם המצב הרוחני בה היה בעייתי אבל מבחינה כלכלית היא נחשבה לארץ המזל. כשבא לספר לרבו שהוא נוסע לאמריקה אמר לו הרב: "בהצלחה! ותמסור דרישת שלום לאלוקים של אמריקה". היהודי נבהל: "מה זאת אומרת 'לאלוקים של אמריקה'?! וכי יש באמריקה אלוקים אחר מאשר זה שכאן?!". "אתה צודק לגמרי", ענה לו רבו, "אותו אלוקים בדיוק נמצא גם פה וגם שם. אם הוא יוכל לפרנס אותך שם – מסתבר שהוא יוכל לעשות את זה גם פה". היהודי קלט את המסר וויתר על הרעיון של הנסיעה. רק אציין שהשנה אז היתה 1912 למניינם, ולאוניה שהוא היה אמור להפליג בה לאמריקה קראו טיטניק…
מה התפקיד שלך, תמר? בדרך כלל לעזוב את הלימודים ולצאת לעבוד אינו הצעד הנכון. ההורים שלך שלחו אותך ללמוד כדי שתקבלי כלים וידע ובבוא היום תוכלי לפרנס את המשפחה שלך בכבוד. ההבדל בין מי שלמד ורכש מקצוע רציני למי שלא, הוא עצום – האם תרוויחי 25 ש"ח לשעה או 150 ₪ לשעה. ולכן, לצד המשך השקעה בלימודים שלך, מה שאת בכל זאת יכולה לעשות, ובפרט כבת בכורה ואחות גדולה, אלו שני דברים: א. לסייע בניהול הבית במה שאפשר ולהקל מעל ההורים את העומס. ב. לצד זה לשדר בבית אמונה, שמחה, עין טובה, סבלנות, הכרת תודה. אלו הם המצרכים החשובים ביותר שיעזרו לכם לצלוח את התקופה הזו בשלום. בהצלחה!

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

שאל את הרב

 מה עושים עם הפחד?

שאל את הרב

סוד גלוי

שאל את הרב

איך גוי הופך ליהודי?

שאל את הרב

סתם מוזיקה - מה הבעיה?

שאל את הרב

מותר לְתַקְשֵׁר עם המתים?

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'