מותר לְתַקְשֵׁר עם המתים?

שאל את הרב

שאלה: שלום הרב. קראתי בספר על מישהו שעשה 'סיאנס'. הוא נעזר באדם שיש לו יכולת להעלות נשמות והזמין את הנשמה של אביו שנפטר שנים קודם לכן, כדי לשאול אותו כמה שאלות. המומחה הניח על השולחן לוח ובו אותיות ומספרים, ושם עליו כוס הפוכה. האיש הניח את ידיו על הכוס, והיא זזה לאט בין האותיות שהצטרפו למילה ועוד מילה. המילים יצרו משפט ובו התשובה לשאלה. זה היה ממש מוזר ומסתורי…
האם הדבר הזה אמיתי? נדמה לי שגם בתנ"ך מסופר שהעלו את הנשמה של שמואל הנביא. האם אפשר להזמין את הנשמה של משה רבינו או להבדיל של היטלר, ולשאול אותם דברים? האם זה מותר לפי ההלכה?
דורון

תשובה: שלום דורון.

לא קשה להבין מה גורם לאנשים להתעניין בדברים כאלו. אם אדם שאהבנו הלך לעולמו – אנחנו מרגישים בחסרונו ומתגעגעים אליו. אם מישהו מציע לנו דרך לתקשר איתו ולקבל מהנפטר אות חיים ומענה לשאלותינו – זה מפתה מאוד.

בספר שמואל בתנ"ך מסופר על שאול מלך ישראל שחשש מאוד מהקרב עם הפלישתים. הוא הלך אל אישה, והיא העלתה באוב את נשמתו של שמואל הנביא, ואכן הוא שוחח עם שאול.

המפרשים נחלקו איך להסביר את מה שקרה שם. יש אומרים שהכול היה תרמית, נשמתו של שמואל כלל לא עלתה, ובעלת האוב היא זו שהשמיעה את הקול שהיה נדמה כמו שמואל והטעתה בכך את שאול.

לעומתם, אחרים סוברים שה' עשה נס חריג והחזיר את נשמתו של שמואל כדי שיענה לשאול.

כך או אחרת, ברור שמנקודת מבט יהודית זו אינה הדרך הראויה למצוא תשובות, ועל שאול עצמו נאמר שהכרית את האובות והידעונים מן הארץ.

דע לך, דורון, שיש היום הרבה מאוד נוכלים ושקרנים שמציעים שיטות לתקשור עם נשמות. כל הניסויים המדעיים שנעשו כדי לבדוק אם זה אמיתי – הראו שנעשתה שם תרמית. איך להסביר את זה שהכוס זזה בין האותיות ויצרה משפט? ניתנו לכך הסברים מדעיים ופסיכולוגיים, כמו 'האפקט האידאומוטורי', שגורם לשואל להזיז באופן לא מודע את הכוס בעצמו ולייצר את התשובה. לא מעט נוכלים מנצלים את התמימות של האנשים ומטעים אותם לחשוב שזה באמת קורה.

אחד החוקרים עשה ניסוי מעניין: הוא פנה למומחה לסיאנס וביקש ממנו להעלות את נשמתה של סבתו כדי לשאול אותה כמה דברים בעניין הירושה. זה היה כרוך בתשלום של סכום לא קטן, אבל אותו 'מומחה' עשה מה שעשה, והבחור זכה לשיחה מרתקת עם סבתו המנוחה. מה שמעניין במיוחד זו העובדה שהסבתא הייתה באותה שעה חיה וקיימת וזכתה עוד להאריך ימים ושנים אחרי ש'הטריחו את נשמתה' לרדת במיוחד מהעולמות העליונים, כביכול.

רמאויות כאלו יש לא מעט, דורון. אבל זו לא הנקודה החשובה. כי גם אם נאמר שיש דרך אמיתית לבצע דבר כזה, התורה אוסרת אותו באופן ברור: "לא יימצא בך… ודורש אל המתים" (דברים י"ח, י"א). התורה שלנו היא תורת חיים והיא מלמדת אותנו לפעול בתוך העולם ולהשתמש בכלים שה' נותן לנו כדי לחיות ולקבל מענה לשאלותינו – להפעיל את השכל, להתייעץ עם מומחים, לשאול תלמידי חכמים. לא לחפש בעולמות נסתרים ומיסטיים פתרונות והדרכות. מוות גורם טומאה, ועלינו להתרחק ממנו ולהידבק בחיים ובטוב ושם למצוא את הדרכים הנכונות להתמודד ולהצליח.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

שאל את הרב

איך גוי הופך ליהודי?

שאל את הרב

סתם מוזיקה - מה הבעיה?

שאל את הרב

למה יש כל כך הרבה מחלוקות?!

שאל את הרב

אני אוהבת לרכל

שאל את הרב

איך משתמחים

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'