מלך האי

סיפור לשבת

"אני לא מאמין שעשיתי את זה!", חשב לעצמו יואב בזמן שאמר 'מודה אני' ונטל את ידיו, "אחרי כל כך הרבה מאמצים, אני נמצא בשלב הגמר!". הדרך לשלב הסיום הייתה ארוכה ומאתגרת מאד. זה התחיל בשלב האודישנים שבהם הוכיח שהוא ניחן ביכולת אלתור מעולה, בניווטי שטח ברמה גבוהה, באתלטיות ובדינמיות. לאחר מכן הגיע שלב הריאיון בו הטיחו בפניו את כל הסיבות שבעולם מדוע לא כדאי לו להתמודד בתחרות קשה שכזאת. הוא לא שכח לרגע את פרצופו המזלזל של אחד המראיינים שאמר לו בבוז: "אבל התחלת לאחרונה להיות דתי, איך תצליח להיות 'מלך האי'?! בטח אפילו שירות צבאי בקושי עשית". וכשיואב לא מצמץ, הישיר אליו מבט וסיפר כי היה מפקד צוות ביחידה מובחרת, הנחית לו המראיין את המכה הגדולה מכולן: "ואם אחת המשימות של התכנית תהיה לאכול משהו לא כשר? או להיות בפעילות מהבוקר עד הערב בלי הפסקת תפילה או תפילין? איך תצליח לעשות את זה?!". לשאלה הזאת ליואב הייתה רק תשובה אפשרית אחת והוא ענה אותה בכנות: "אם כך יהיה  – אפרוש מהתכנית. אך אם אתם רוצים אותי – פשוט תתחייבו מראש שלא יהיו משימות כאלו!".

יואב שגדל בתור נער חילוני החל לאחרונה בתהליך של התחזקות והתקרבות לדת, הוא חיפש משמעות לחיים והחל לחזור לשורשים. כעת, הוא היה בעיצומו של תהליך התקרבות לדת, אבל כשהגיעה ההצעה ממפיקי התכנית הוא לא סירב לה והשתתף בתכנית 'מלך האי'.

המתברר שיואב הרשים את המפיקים עד כדי כך, שאכן נחתם מולו הסכם שלפיו לא יידרש לעבור על ההלכה בשום שלב של תכנית ההישרדות המאתגרת 'מלך האי' אשר בוצעה באי אקזוטי בקריביים.

והנה, לאחר שבועיים של משימות, הגיע היום הגדול שבו היה על יואב להתמודד מול שני משתתפים נוספים שגם הם צלחו היטב את כל המשימות הקודמות. יואב הניח תפילין, התפלל שחרית ולאחר מכן הזדרז להגיע אל עמדת המתמודדים שהוקמה בסמוך לאוהלי השינה. כדקה לאחר מכן כבר נדלקה המצלמה והקריין החל בהרמת המתח ואז עבר להסביר על מתווה הגמר: "בשלב הגמר של תכניתנו 'מלך האי' יהיו 3 משימות – שלושתן יאתגרו את המתמודדים, אך לא באופן שווה. כל משימה תהיה קשה במיוחד עבור אחד מהם. במידה ושלושתם יצברו את אותו סך הצלחות – תהיה משימה רביעית אשר תכריע סופית ותקבע מי יהיה 'מלך האי' של העונה!".

המשימה הראשונה הייתה הליכה על חבל מעל תהום ענקית אשר פעורה בסמוך אליהם. המתמודדים אמנם היו קשורים לחבל ביטחון אך בכל זאת מדובר היה במשימה מפחידה במיוחד. "אתם הבטחתם לי שלא יהיו משימות שיאתגרו את פחד הגבהים שלי!", צעק דן, אחד משני מתמודדי הגמר הנוספים, "נכון!", אמר המנחה, "אכן הבטיחו לך. והנה אתם מבינים את האתגר – כל משימה שתהיה בשלב הגמר היא משימה על גבול הבלתי אפשרי עבור אחד אחר מכם!".

השלושה יצאו לדרך והחלו בביצוע המשימה. למרות שניסה, דן לא הצליח להתקדם יותר מצעדים בודדים ומיד חזר אחורה כשכל גופו רועד וזיעה קרה מכסה את פניו. יואב ואלי, המתמודד השלישי, הצליחו בביצוע המשימה ותהו מה תהיה המשימה הבאה ואת מי היא תאתגר במיוחד. לאחר מכן הם נלקחו אל אזור מגודר ובעודם מתקרבים אליו שמעו נביחות רמות בשלל קולות שונים, וכבר הבינו את מי התכוונו המפיקים לאתגר. אלי, כך התברר, קיבל התחייבות כי לא יצטרך לפגוש כלבים בשל הפוביה ממנה סבל, וכעת יהיה עליו לנסות ולאסוף עשרה משחקי גומי בעוד עשרות כלבים אנרגטיים משחקים בהם ומתרוצצים איתם לכל עבר. ליואב ולדן לקח לא מעט זמן אך הם הצליחו בסופו של דבר במשימה. אלי, לעומת זאת, נתקף פאניקה וברח החוצה בתוך כמה שניות. נותרה רק המשימה של יואב שאם יצליח לעמוד בה – יזכה בתחרות ויהפוך למיליונר.

המתמודדים העייפים נלקחו אל מרפסת פסטורלית יפהפיה הצופה על הים שם הם ישבו ליד שולחן אוכל מהודר. "משימתכם הנוכחית – שאולי גם תהיה האחרונה – היא: לאכול עד הסוף את כל מה שיוגש לכם. מה הופיע בתפריט? מיטב חיות האי". לבו של יואב צנח בקרבו. "זה לא יכול להיות!", התלונן בכעס, "חתמנו יחד על חוזה, שכתוב בו במפורש כי לא אצטרך לעבור על ההלכה, ולא ינסו אותי באכילת מאכלים לא כשרים!".

"תראה, יואב!" פנה אליו המנחה תוך שהוא שולח חיוך לכיוון המצלמה, שני חבריך קבלו גם הם משימות שהם קבלו הבטחות לגביהן – זה היופי במשימות הגמר! כל המשימות הן כאלה שמבחינתכם הן בלתי אפשריות וכעת עליכם להוכיח שהם כן!".

"אתה לא מבין!", אמר יואב, "אני לא יכול לנסות אפילו לאכול משהו לא כשר! אסור לי!". אבל המנחה התעקש "אני מבין נהדר! ואם אתה רוצה לזכות בתחרות – הייתי מציע לך להפסיק לדבר ולהתחיל לאכול. אם תצליח – אתה תהיה הזוכה!". יואב הביט בתסכול על הצלחות שלפניו וקם בכעס ממקומו.

מהר מאד הודיעו כי כל אחד משלושתם עמד בשתיים מבין שלוש המשימות ולכן תהיה משימה רביעית – המשימה המכריעה. במשימה זו נתבקשו השלושה לעלות על משטח עם גלגלים אשר עמד לנסוע דרך מסלולים מאתגרים מלאים בצמחייה, בעלי חיים ומהמורות. המתמודדים רשאים לבקש לעצור ולפרוש בכל רגע, והאחרון שיישאר – יזכה. פחות מעשר דקות אחרי תחילת המשימה – אלי ודן עשו פרצופים מיואשים ומאומצים, מלמלו כמה דברים ו… קפצו מהמשטח, פלטו קללה ורצו לכיוון השירותים.

יואב זכה בתחרות, הוכתר בתור 'מלך האי' וזכה בפרס הראשון והכל בזכות כך שלא אכל מ'מיטב מאכלי האי' אשר גרמו כאבי בטן עזים לחבריו להתמודדות…

 

בפרשתנו מובאת רשימת החיות אותן מותר לאכול ורשימת החיות האסורות. חז"ל מלמדים אותנו שאכילת מאכל שאינו כשר 'מטמטמת לבו של אדם', כלומר פוגעת בו ובנפשו. מה גם שעצם ההימנעות מאכילת 'כל מה שבא לי' מחנכת אותנו למידת האיפוק והשליטה העצמית, ובעיקר לשמירה על הכשרות וטהרת נפשו של האדם.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

סיפור לשבת

זה קשור גם אליך

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'