סתם מוזיקה – מה הבעיה?

שאל את הרב

שאלה: שלום הרב. קוראים לי דוד, והתחביב שלי הוא מוזיקה. אני צמוד תמיד למכשיר השמעה ואוזניות ומקשיב שעות כל יום לשירים בכל הסגנונות. השבוע אבא שלי נכנס לחדר והתרגז כשגילה שאני שומע שיר באנגלית. והאמת, הרב? אני לא מבין מה הבעיה. גם ככה אני בקושי מבין את המילים, ונהנה בעיקר מהקצב והמנגינה. האם מותר לשמוע רק שירים בעברית?

תשובה: שלום דוד.

אולי זה יפתיע אותך, אבל כבר לפני 850 שנה התייחס הרמב"ם לשאלתך באחת מאיגרותיו ואמר דבר מעניין: יכולים להיות שירים נהדרים בערבית (זו הייתה השפה המדוברת במקום מושבו של הרמב"ם במצרים), וייתכנו שירים גרועים בלשון הקודש. אדרבה, הוא אומר, אם מישהו משתמש בעברית לצורך שיר שיש בו תוכן שלילי או לא צנוע – זה חמור יותר, כי הוא לקח את שפת הקודש והשתמש בה לדבר פסול.

אני חושב שיש לבחון כל שיר על פי שלושה קריטריונים:

ראשית, תוכן השירהמילים והמסרים שלו. יש לאנשים נטייה 'לכבות את המוח' כשהם שומעים מוזיקה, כי הרי "באנו עכשיו רק לנוח וליהנות".

מה שהם לא קולטים הוא ששיר נושא בתוכו תוכן, שיש לו אמירה. למשל: מהי אהבה? מה נחשב הצלחה? מה חשוב בחיים? וכן הלאה. האם המסרים האלו מתאימים לאמונות ולערכים שלנו כיהודים מאמינים?

שנית, המנגינה. גם היא משפיעה עלינו ומפעילה את הרגשות שלנו. יש שירים עדינים ומרגיעים ויש כאלו שמעוררים בנו רגשות של כוחנות ויצריות.

הדבר השלישי הוא האומן. מי האדם המבצע את השיר? מה הוא מייצג בדרך החיים שלו? האם הוא אדם ערכי וחיובי?

איני יודע מה היה השיר שהאזנת לו, אבל ייתכן שכשאבא שלך העיר לגביו, יותר משהפריעה לו השפה, הוא רצה לרמוז לך לגבי התוכן של השירים שאתה שומע.

אז אני יודע שיש צעירים שאומרים: "נו, מה זה משנה? אני סתם שומע. אני לא חושב בכלל על התוכן של השיר. זה בשביל הכיף. זה לא משפיע עליי".

אבל נדמה לי, דוד, שזו היתממות. זה כמו להגיד "לא משנה שזללתי עכשיו חמש סופגניות ברצף. זה סתם כי טעים וכיף לי. זה לא משפיע על הבריאות או המשקל שלי". ברוך השם אנחנו לא סלעים אלא אנשים חיים. כל דבר שאנחנו מכניסים לראש וללב שלנו, משאיר חותם. בוודאי כשמדובר במוזיקה שיש לה כוח עצום להשפיע על האדם. בבית המקדש היה מעמד מיוחד לשירת הלוויים. בזמן הקרבת קורבן התמיד, אמירת ההלל והבאת הביכורים היו הלוויים שרים ומנגנים. הם השתמשו בכלי נגינה כמו נבל, כינור וחלילים, וזו הייתה חוויה מדהימה שעוררה את הנפש של האנשים וחיברה אותם אל עבודת הקודש. בחסידות מסבירים שיש כוח חזק בניגון לחדור עמוק ולגעת לנו בנשמה. גם בתפילות יש שירים וניגונים שפותחים את הלב של האדם ויכולים לחבר אותו לעבודת השם לרומם אותו.

לסיכום נאמר שמוזיקה היא דבר נהדר ובלבד שאנו מוּדָעִים לעוצמה האדירה שלה. ברוך השם שיש היום מבחר גדול של שירים מעולים ויוצרים מקוריים של מוזיקה יהודית שגם כיף לשמוע וגם לוקחים אותנו למקום טוב יותר. מכיר כאלו?

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

שאל את הרב

 מה עושים עם הפחד?

שאל את הרב

סוד גלוי

שאל את הרב

איך גוי הופך ליהודי?

שאל את הרב

מותר לְתַקְשֵׁר עם המתים?

שאל את הרב

למה יש כל כך הרבה מחלוקות?!

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'