ערנות

דברים שמתפספסים

היה זה יום קיצי ונעים לבילוי בכנרת. הוא שחה להנאתו במים ונהנה מהשמש החמימה כשלפתע הבחין באופנוע ים אשר נוסע ללא רוכב, דבר מוזר כשלעצמו, ברגע הראשון הוא רצה להתעלם מהאינסטינקט ולהמשיך ליהנות. אבל נורת האזהרה שנדלקה בראשו של הנופש, הבהבה ללא הרף – אולי מישהו בצרה? הוא לא ידע למי ניתן לפנות ולכן מיהר לדווח על כך למוקד 100 של המשטרה. יחידת  השיטור הימי של הכנרת הוקפצה ומיהרה לצאת לחיפושים. היא מצאה, כ-700 מטר מהאופנוע, אב ושתי בנותיו – בנות 10 ו-13 – אשר נפלו מהאופנוע ולא הצליחו לעלות עליו בחזרה עד שהתרחק מהם. השוטרים משו את המשפחה המבוהלת מהמים והביאו אותם לחוף מבטחים.

ערנות מונעת אסון:

8 – כמות האנשים שחייהם ניצלו, ע"פ נתונים סטטיסטיים, לאחר שבמקום עבודתם היו ערניים מספייק כדי להחמיר בנוהלי הבטיחות.

כ -100 ילדים נשכחו ברכב בשנה האחרונה וחייהם ניצלו בזכות ערנות של מישהו ששם לב לכך.

כ- 160 בני אדם ניצלים מדי שנה מטביעה בחופי הארץ בזכות ערנותם של שוחים אחרים או של מציל מקצועי ודרוך.

למעלה מ1,000 – כמות המקרים השנתית המוערכת בהם ערנות של אחות או של רופא מנעה טיפול שגוי שכמעט וניתן לחולה.

כולנו חיים את חיינו ועסוקים באלף ואחד דברים שונים. כתוצאה מכך, פעמים רבות אנו נוטים להיות ממוקדי מטרה ולא לשים לב לדברים המתרחשים סביבנו. אך המציאות מפתיעה בכל פעם מחדש ואלמלא נהיה ערניים אנו עלולים לפספס הזדמנויות לעשיית דברים גדולים וחשובים, עד כדי הצלת נפשות.

קחו לדוגמה את אותם אנשים בחיפה שהחליטו לקחת אחריות על שכנם הערירי בן ה-85 ודרשו בכל יום בשלומו. כאשר לא פתח את הדלת במשך כמה שעות צלצלו למשטרה שהגיעה יחד עם כוח כבאות שפרץ את הדלת. בפנים מצאו את הקשיש שוכב על הרצפה לאחר שנפל עליה ולא הצליח לקום. לדבריו, הוא שכב שם יותר מיממה ואילולא היו השכנים ערניים להיעדר התגובות שלו הוא היה עלול למצוא כך בסופו של דבר את מותו.

מקרה נוסף שראינו, הוא לגבי אדם שהלך ברחוב בעיר אשדוד הרים את ראשו ולחרדתו ראה פעוט מטפס על מעקה של אחת ממרפסות הבניין. הוא מיד הבין שאם הפעוט יצליח בטיפוס יתרחש כאן אסון. האיש מיהר לרוץ אל הדירה, דפק בדלת והזהיר את ההורים שיצאו למרפסת והצילו את ילדם.

כמות הילדים שחייהם ניצלו הודות לאנשים 'ערניים' היא אדירה. אנשים אשר היו ערניים דיים לשים לב שיש ילד במכונית שלידה הם עברו ואחראיים מספיק כדי לא להסתפק במשיכת כתפיים ואמירת 'בטח עוד רגע ההורים יחזרו' אלא נשארו לברר מה קורה ולאחר כמה זמן אף הזעיקו משטרה.

סיפור נוסף הוא, לגבי עובד באגף התברואה צעד בקרית-ים כשלפתע הבחין בעשן היוצא מאחד הבתים. מתברר כי שריפה פרצה בבית פרטי. אותו אדם בעל תושייה מיהר להזמין את כוחות הכיבוי אך במקביל התחיל בפעולות כבוי בעצמו. היה ברשותו מדחס מים – מכשיר לניקוי בעזרת זרם של מים היוצא בלחץ – הוא הביא אותו והתחיל בפעולות כיבוי לבדו. עד שהגיעו הכבאים הוא כבר הספיק להשתלט לבדו על מרבית השריפה. הכבאים נכנסו פנימה לוודא שאין שם אנשים ולתדהמתם מצאו שני נערים ישנים בשלווה מבלי ששמו לב כי הבית בו הם ישנים עולה באש. כך שערנותו של עובד העירייה הצילה את חייהם.

אם נתרגל להיות אנשים ערניים, נרים את הראש מדי פעם ונסתכל סביבנו, נכיר ביכולתנו לעזור ונחפש כיצד ואיפה ניתן לעשות זאת – נוכל לסייע לאנשים רבים ולזכות בעזרה לזולת ובהצלת חיים ברמה הכי פשוטה של הביטוי.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

דברים שמתפספסים

שקט, כאן מרדימים

דברים שמתפספסים

אתה הכי משמעותי, אחי!

דברים שמתפספסים

שתיית מים

דברים שמתפספסים

הרפתקנות

דברים שמתפספסים

חשיפה לשמש

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'