קרב מיותר

סיפור לשבת

למרגלות ההר הגבוה שכנו בפאתי ההר שני כפרים סמוכים – סוקבטו וגורדקו, סכסוך ישן שפרץ לפני עשרות שנים גרם לנתק מוחלט בין שני הכפרים. כל אחד מהכפרים דאג לעצמו – עיבד את האדמה שסביבו, גידל בקר וצאן, חטב עצים, שמח לבד בהצלחותיו וביכה לבד את צרותיו. אבל למרות האיבה ששררה בין שני הכפרים, דבר אחד בכל זאת חיבר ביניהם. לפני שנים רבות, הם בנו יחד מאגר מים גדול בראש ההר. כך שהגשמים שירדו בחורף מילאו את המאגר במים ואפשרו לתושבים בשני הכפרים ליהנות ממים נקיים גם בימות הקיץ החמים.

על עמדת תצפית מעל הכניסה לכפר סוקבטו, התחילו ארנו ופיליפ את תורנות השמירה שלהם. "איזה חום, אפשר להשתגע מהחום הזה!" התלונן ארנו. פיליפ, שבדיוק ניגב את הזיעה ממצחו, הוסיף על דבריו. "הקיץ רק התחיל, חבר, מחכים לנו ימים הרבה יותר חמים".

"אני אומר לך – החורף השנה היה קצר משמעותית, זה לא הגיוני ש…" ארנו קפא באמצע דיבורו. "מה קרה?!" הרים פיליפ את עיניו בתמיהה. "תראה שם!" קרא ארנו. "זה מישהו מהכפר גורדקו". פיליפ הזדקף כולו, ושיקע את עיניו במשקפת. "אתה צודק… הוא מסתובב ממש ליד צינורת המים, זה יכול להיות מסוכן בשביל אספקת המים לכפר!"

ארנו מיהר לדווח על המקרה החריג ושלושה מומחים מלווים בשומרים יצאו לעבר צינורות המים. לאחר בדיקה מעמיקה, קבע צוות המומחים של סוקבטו שלא נגרמה פגיעה לאספקת המים. "למרות שאין פגיעה במערכת המים, ברור לכולנו שחייבים להגיב על הפעולה המתגרה של גורדקו!" הודיע ראש הכפר נחרצות: "אם לא נגיב עכשיו בחריפות מעשי ההתגרות שלהם רק ילכו ויתעצמו במשך הזמן, חייבים לפעול לפני שנמצא את עצמנו בלי מים!" וכבר למחרת תוכננה פעולת תגמול לכפר השכן.

למחרת, בשעת בוקר מוקדמת, הבחינו שומרי הכפר גורדקו בתנועה חשודה באופק. "יש דמויות חשודות ליד המטעים…" הודיע אחד השומרים לטיילור, ראש הצוות. "אתה חושב שהם מסוקבטו?" שאל טיילור. "כדאי שנעדכן את ראש הכפר במה שקורה!". כעבור שעות בודדות חזר צוות הבדיקה של גורדקו לכפר. "לא נשאר עץ שלם במטע הפירות שלנו… הכול הושחת לגמרי". לפני שהספיק ראש הכפר לשאול מי גרם לנזק, הגיעה התשובה. ראש הכפר קיבל לידיו דף מקומט עם מילים בודדות – "עם סוקבטו לא מתעסקים!"

מכאן העניינים רק הלכו והסתבכו. אנשי הכפר גורדקו לא נשארו חייבים, לתעלות המים של סוקבטו הושלכו כמויות חול וחצץ שגרמו לסתימות ושיבושים. יום אחר כך, התעוררו אנשי גורדקו ממטח אבנים שהושלך עליהם – איך לא – מכיוונו של הכפר סוקבטו. התגובה מצידם לא אחרה לבוא, ובאותו ערב יצאו אנשי גורדקו כדי להבעיר את אזורי המרעה של סוקבטו. בדרכם חזרה לכפר, הם גילו שמערכת ההשקיה נפגעה לחלוטין – וכמויות של מים זרמו לעבר העמק. כדי לשים סוף לעניין, הוחלט בכפר סוקבטו להנחית מכת מחץ על שכניהם שתסיים את העניין.

פיליפ מונה לעמוד בראש משלחת מיוחדת שעשתה את דרכה לראש ההר במטרה לנתק את הכפר גורדקו מהמאגר המשותף. אחרי ימים של טיפוס כשהתקרבו לפסגה, הבחין פיליפ מרחוק בקבוצת אנשים שהתקדמה לקראתם. "כולם לעצור במקום!" הוא פקד. פיליפ אימץ את עיניו וניסה להבין מי עומד מולו. "זה אנשים של גורדקו…" נשמע לפתע קול מאחורי פיליפ. "מה הם עושים פה?!" פיליפ הבין מיד מה קורה – גם האנשים של גורדקו יצאו למשימה בראש ההר, על מנת לנתק את סוקבטו ממאגר המים המשותף. "מהר! ממשיכים למעלה… אנחנו חייבים להגיע לפניהם".

"סוקבטו, אל תזוזו!" נשמעה קריאה מלפנים. "מי אתם שתגידו לנו מה לעשות…" ענה מייד פיליפ "אני מציע לכם לחזור לכפר שלכם ולא להפריע לנו", הוא הוסיף. "זה בדיוק מה שנעשה", ענה טיילור, שעמד בראש המשלחת של גורדקו, "רק לפני כן אנחנו צריכים לדאוג לכך שנוכל לחיות בלי ההטרדות שלכם".

"מה אמרת?!" התרגז פיליפ. "ההטרדות שלנו?! בפעם הבאה אל תתעסקו עם צינורות המים", הוא קרא לעברם. "על מה אתה מדבר?" ענה מישהו מהמשלחת של גורדקו. "לפני שבועיים הגעתם לפגוע בצינורות, אני ראיתי במו עיניי!" השיב לו פיליפ בכעס. "למה שנעשה את זה?!" תמה טיילור, ופנה לאחוריו כדי לבדוק אם מישהו מאנשיו יודע במה מדובר.

אחרי בירור קצר בין שתי המשלחות התמונה התבהרה. אחד העובדים החדשים בשדות של גורדקו התבלבל ופנה אל הצינור של סוקבטו, כשהבין את הטעות הוא שב במהירות על עקבותיו. אבל הוא לא חשב לרגע שהטעות בעצם ההגעה לצינורות הלא נכונים תתפתח למלחמת התשה קשה ש ממנה יסבלו שני הצדדים.

"אז אני מניח שהמשימה שלנו התבטלה…" התבדח פיליפ אחרי שהבינו כולם את הטעות. "בטח גם אתם סיימתם פה? נכון?" הפנה פיליפ את השאלה אל טיילור. "כן… אני חושב שאנחנו נחזור עכשיו לכפר!" ענה טיילור. "מה דעתכם להצטרף אלינו להתרעננות ליד המאגר לפני שנצא לדרך?" הציע פיליפ, טיילור קיבל את ההצעה ברצון ושני המשלחות עלו ביחד למאגר המים המשותף.

כשהגיעו שתי המשלחות לראש ההר הן נעצרו בבת אחת ולא האמינו למה שראו – מאגר המים היה מרוקן כמעט לחלוטין, בשל המלחמה בין הכפרים ובזבוז המים המיותר. פיליפ וטיילור התבוננו זה בזה כשהם מבינים את מחירה הכבד של המחלוקת ואת תוצאותיו של הקרב המיותר, כיוון שאילו היו פועלים בחכמה בוודאי היו יכולים למנוע את המחיר הכבד…

*

בפרשת השבוע אנחנו קוראים על מחלוקת קורח ועדתו שגרמה לאבדות רבות ומגפה קשה בעם ישראל. חז"ל לימדו אותנו ש'אין כלי מחזיק ברכה אלא השלום' ומנגד – כאשר המחלוקת שורה בינינו אנחנו מאבדים את האחדות שבינינו וכולנו מפסידים, אפילו בלי לדעת מהו גודל ההפסד.

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

סיפור לשבת

לא דתי, לא חילוני. יהודי!

סיפור לשבת

מלכודת מצילה

סיפור לשבת

ברכת היושר

סיפור לשבת

הדרך לצדק

סיפור לשבת

זה קשור גם אליך

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'