תובנות מהחיים

החיים מדברים אליי

מה קשור?!

בשכונות החדשות שבערים אפשר לראות שדרות גדולות של עצים צעירים, וכולם קשורים היטב לקרש גדול המחובר עמוק לקרקע. אחרת העצים יגדלו עקום.

זה קצת מצחיק לראות עץ ותיק זקוף, חזק וחסון, אבל עדיין קשור לקרש שפעם היה יותר גדול וחזק ממנו…

*

כל צעיר צריך לצדו מבוגר יציב שיעזור לו לצמוח ולהתפתח בצורה ישרה. ולפעמים, הצעיר לא מצליח להבין מדוע המבוגרים מגבילים אותו ואינו מאפשרים לו תנועה חופשית, אך עליו לדעת שזה לטובתו, גם הוא יעזור לילדיו בבוא היום להתפתח נכון וחכם.

אבל כשהצעיר בוגר מספיק, והדרך ברורה לו, עליו להמשיך ולצמוח לגבהים בכוחות עצמו. אין עוד צורך לקשור אותו ולהגביל את תנועתו.

 

 

אמת בפרסום

במקום שבו יש אינטרס, האמת היא עניין גמיש

 

לא מכבר התברר כי במהלך שבוע אחד בוצעו מעל 41 עריכות באנציקלופדיה החופשית של "ויקיפדיה" ברשת, על הערך "מיתון".

לכאורה, לא מעניין במיוחד. אלא שמאחורי הקלעים מתברר, כי נעשה נסיון להשפיע על דעת הקהל לגבי הגדרת המושג "מיתון", משום שהממשל האמריקאי אינו רוצה להודות שאכן חל מיתון בכלכלה האמריקאית.

*

כמעט כולם כבר יודעים שאי אפשר להאמין למה שכתוב בעיתון (חוץ מהתאריך, וגם זה רק ליום אחד). עכשיו רבים מתחילים להפנים שגם למה שכתוב במפורש באנציקלופדיה אי אפשר להאמין. בכל מקום שבו יש אינטרס אנושי תמיד יהיו מי שינסו לנצל את הדברים לטובתם האישית.

אנחנו לא יכולים לסמוך על "כלבי השמירה של הדמוקרטיה" שיעשו את עבודת חקר האמת במקומנו. גם להם יש "אינטרסים".

ומי שמחפש "אמת" באמת, חייב להיות קודם כל עירני לעובדה שעובדים עליו…

 

 

 

מדעים (לא) מדויקים

בעיר בודפשט שבהונגריה תוכנן מופע זיקוקים גדול על גדות הדנובה לרגל החג הלאומי, אולם התחזיות התריעו על סופות רעמים וברקים בתאריך שנקבע והמופע בוטל.

אלא שהתחזיות הקודרות לא התממשו, השמיים נותרו בהירים, וההמונים זעמו על המופע שהתבטל.

אנשי השירות המטאורולוגי ניסו להסביר שזה לא מדע מדויק, אבל זה לא ממש עזר להם. שר הטכנולוגיה ההונגרי, הודיע כי הוא מפטר את נשיאת השירות המטאורולוגי ואת הסגן שלה….

*

קצת מצחיק, אבל בעיקר עצוב כשאנחנו פוגשים את הגאווה האנושית במלוא עוצמתה, בסירוב להכיר במגבלות הכוח האנושי מול עוצמת הבריאה האין סופית.

וגם, אם הצלחנו להעפיל אל הירח ולשלוח חלליות למאדים ולנוגה, אנחנו עדיין גרגיר קטן ביחס ליקום אינסופי שנברא בתבונה עליונה. נדרשת מאיתנו בעיקר צניעות וענווה.

 

לא להתפזר מצעצועים

במחקר שנערך באוניברסיטת טולדו באוהיו, גילו הבדל משמעותי ביכולות הריכוז וההנאה של הילדים בזמן משחק עם כמות גדולה של צעצועים או כמות קטנה. כאשר הילדים קיבלו 16 סוגים של צעצועים הם התקשו להתרכז לאורך זמן, והפגינו פיזור דעת. ואילו כשהם קיבלו רק ארבעה צעצועים הם גילו יצירתיות ומצאו לכל סוג של צעצוע אפשרויות שימוש שונות, הם גם שיחקו בכל צעצוע הרבה יותר זמן (פי אחד וחצי).

*

ומה שנכון לילדים נכון גם למבוגרים. ככל שאנחנו מקיפים את עצמנו ביותר גירויים, וביותר אפשרויות, כך יכולת ההנאה שלנו הולכת וקטנה. לעומת זאת הסתפקות במועט, והתמקדות במה שיש לפנינו מבלי להתפזר לכיוונים שונים, מעצימה את שמחת החיים ותחושת הסיפוק.

"איזהו עשיר השמח בחלקו" (פרקי אבות).

מעונין להצטרף להפצת עלון 'שלום לעם'?

אולי יעניין אותך גם

החיים מדברים אליי, סיפור צעיר

מה עושים עם הפחד?!

החיים מדברים אליי

תובנות מהחיים

החיים מדברים אליי

החיים מדברים אליי

להנצחה או הקדשה בעלון 'שלום לעם'