פרשה: אחרי מות קדושים

מה אני רואה – רע או טוב?

שאלה: שלום הרב. קוראים לי יהודה ואני בן 14. הייתה לי עכשיו שיחה לא נעימה עם חבר. אמור להיות לנו בשבוע הבא ערב כיתה. זו הזדמנות נחמדה להיפגש, לדבר, המחנך מעביר לנו איזו פעילות ובסוף גם אוכלים משהו ביחד. אני ממש רציתי שנעשה 'על האש' ונאכל בשרי אבל רוב החבר'ה העדיפו חלבי. אמרתי שאם כבר …

מה אני רואה – רע או טוב? לקריאה »

הזיכוי העתיק

לאחר הולדת הנכדה נכנס משה הסבא הטרי בהתרגשות לחנות מוצרי התינוקות 'בייבי קלאס' וביקש לרכוש עריסה עבור התינוקת החדשה. לאחר שבחר את הדגם הרצוי והגיע לקופה, הוציא משה שובר זיכוי על סך שש מאות שקלים והגיש אותו למוכר. הלה הביט בתאריך ופניו קדרו, הוא פנה למשה ואמר: "תהיה בריא ידידי, הזיכוי שלך הוא מלפני ארבע …

הזיכוי העתיק לקריאה »

מסע הפלאות ביער

לְעִתִּים עוֹלָה בָּנוּ הַמַּחֲשָׁבָה שֶׁאֲנַחְנוּ הַמְנַהֲלִים אֶת חַיֵּינוּ, וְעוֹשִׂים מַה שֶּׁצָּרִיךְ כְּדֵי לְהָגֵן עַל עַצְמֵנוּ וּלְהִתְקַדֵּם בַּחַיִּים. קוֹרְאִים לָזֶה הִשְׁתַּדְּלוּת. אֲבָל אָסוּר לָנוּ לִשְׁכֹּחַ אֶת מִי שֶׁבֶּאֱמֶת מַשְׁגִּיחַ עָלֵינוּ כָּל הַזְּמַן וְשׁוֹמֵר אֶת צְעָדֵינוּ – אַבָּא שֶׁבַּשָּׁמַיִם.

שעון האורלוגין

בפרשת השבוע שלנו מופיעה מצוה מפורסמת: "לפני עיוור לא תיתן מכשול". בפשטות כוונת התורה היא, שאין להניח מכשול לפני אדם שאינו יכול להבחין בו, אך בעומקה של המצוה מונחת האבחנה שיש להיזהר שלא להכשיל שום אדם בעבירה או בעצה לא טובה. לא תמיד האדם רואה את התמונה הלאה ומציב מכשולים לעצמו שיזיקו לו בעתיד, עלינו לקחת אחריות להעמיד אותו על טעותו ולמנוע ממנו כל נזק אפשרי שיכול להיגרם בעתיד.

בזכות הפנצ'ר

לפעמים אנחנו מוצאים את עצמנו מטפסים על כל מיני עצים גבוהים עד שקשה לנו לרדת מהם. לפעמים אנחנו בכלל שוכחים בשביל מה התחילה בכלל המריבה ועדיין כל אחד מתבצר בעמדתו. אלא שהחיים מלאים בהזדמנויות ולפעמים מזדמן לנו סולם לרדת מהעצים הגבוהים הללו. ואם הם לא הגיעו עדיין, אז הם פשוט מחכים שנמצא בתוכנו את האומץ הדרוש לכך ונניח את הסולם בעצמנו.