פרשה: ראה

לוקח בלי רשות

שאלה: שלום הרב. ממש מביך אותי לספר את זה, אבל לפעמים אני… גונב. זה לא קורה הרבה אבל קשה לי להפסיק ואני חושש שאם לא אעצור את זה עכשיו יום אחד זה יגיע לדברים חמורים. במה מדובר? אני היום בן 14 ופעם ראשונה זה קרה לי בגיל 9. חבר שלי הגיע לכיתה עם משחק שווה …

לוקח בלי רשות לקריאה »

יש פרס לאמרגן

מסיבת הסיום של סוף השנה, בפרט לאחר ימי הקורונה, גרמה לכולם להשתולל וליהנות מכל רגע במסיבה. אלא שהתוצאה הייתה מלוכלכת במיוחד והרצפה נשארה שחורה לאחר המסיבה. אפי המנהל ניגש לצחי שהיה אחד מהתלמידים הרציניים בבית הספר ואמר לו: "צחי, אין לי מנקה לבית הספר ואני חייב שמחר בבוקר הוא יהיה נקי, אם תנקה אחרי המסיבה …

יש פרס לאמרגן לקריאה »

פרוות המריבה

הַמֶּסֶר הֶעָמֹק בַּעֲבוּרֵנוּ הוּא שֶׁעָלֵינוּ לִבְחֹן הֵיטֵב אֶת מַעֲשֵׂינוּ, הַאִם הֵם אָכֵן נַעֲשִֹים מִתּוֹךְ כַּוָּנוֹת טוֹבוֹת וּטְהוֹרוֹת, אוֹ שֶׁמָּא מְעֹרָבִים בָּהֶם גַּם רְצוֹנוֹת אִישִׁיִּים שֶׁלָּנוּ.

לבחור נכון

בפרשת ראה אנו מצווים לבחור בין הטוב ובין הרע. היכולת לתקן את הרע – טמונה בעיקר לדעת את המעשה הלא נכון, לחזור עליו בתשובה ולתקן את המעשים שלנו. יכולת הבחירה שלנו מונעת הרבה מאוד החלטות, שאם נחשוב עליהן מחדש וננסה לשפר ולתקן אותן נוכל לתקן הרבה מטעויות העבר.

הפסלון המוזהב

קורה שבן-אדם נופל, טועה ועושה מעשה לא נכון. כשזה קורה יש לקחת אחריות ולתקן את אשר נעשה – למרות הקושי של המבוכה ולעיתים אף המחיר שיש לשלם. בסופו של דבר הקב"ה פותח שערי תשובה וגם הוא וגם בני האדם יודעים להעריך איש שבוחר לתקן את מעשיו הרבה יותר מאשר אדם שמתחפר בחטאו וממשיך להסתבך בעוד טעויות מביכות.